Непрозорий рахунковий шов художнього вишивання: "хрестик подвійний або болгарський" - техніка виконання


НЕПРОЗОРІ РАХУНКОВІ ШВИ ХУДОЖНЬОГО ВИШИВАННЯ

ХРЕСТИК ПОДВІЙНИЙ АБО БОЛГАРСЬКИЙ

(з книги К. Р. Сусак та Н. А. Стеф’юк "Українське народне вишивання")

 

Вишивання, Хрестик подвійний або болгарський, непрозорий рахунковий шов художнього вишивання, техніка виконанняРобочу нитку закріплюємо з виворітної сторони на місці початку шва. Виводимо голку з робочою ниткою на лицьову сторону, ведемо її по діагоналі через чотири нитки основи і піткання вправо і вниз (число ниток можна змінювати залежно від потреби, але воно повинно бути парним). Вколюємо голку, повертаємо вверх, набираємо на неї чотири нитки піткання, виводимо на лицьову сторону. Від місця виколу ведемо голку з робочою ниткою по діагоналі
вліво і вниз через ті ж самі нитки основи і піткання, вколюємо голку, повертаємо вверх, набираємо на неї дві нитки піткання (половинне число всіх ниток піткання), виводимо голку на лицьову сторону (утворився правильний косий хрестик із виведеною робочою ниткою посередині його з лівої сторони). Від місця виколу ведемо голку з робочою ниткою по прямій вправо через чотири нитки основи, вколюємо голку, повертаємо по діагоналі вліво і вверх, виколюємо через дві нитки основи і піткання (це буде посередині верхньої частини косого хрестика). Виводимо голку на лицьову сторону. Від місця виколу відраховуємо чотири нитки піткання вниз, вколюємо голку (це буде посередині нижньої частини косого хрестика) і виводимо її для накладання таким же способом стібків для наступного хрестика.
При цьому утворюється два хрестики — нижній косий, верхній прямий. Звідси і назва шва хрестик подвійний. Назва хрестик болгарський, мабуть, пішла від найширшого його застосування в Болгарії.

Хрестиком подвійним найбільше вишивають речі інтер’єрного призначення: килимки, диванні подушечки, забори до подушок, серветки, доріжки, покривальця тощо. Однак його широко використовують як оздоблювальний шов. Ним виконують покрайниці, роздільні лінії стрічкових орнаментів, заповнення центрів геометричних мотивів в орнаментах тощо. На Гуцульщині хрестиком подвійним вишивають покрайниці в мережках, забезпечуючи цим самим цільність фактури вишивки.

Вишивання, Хрестик подвійний або болгарський, непрозорий рахунковий шов художнього вишивання, техніка виконання

На малюнку нижче: фрагменти вишивок чоловічих сорочок, виконаних рахунковими швами:

 

Рахункові шви, характеристика, Непрозорі рахункові шви художнього вишивання, Оксамитовий шов, техніка виконання шву

 

За матеріалами: К.Р. Сусак, Н.А. Стеф’юк. "Українське народне вишивання". Навчальний посібник (техніки, методологія, методика). Київ. Видавництво "Науковий світ", 2006 рік, стор. 88 - 89, 103.

 

Більше про вишивання з книги Катерини Сусак та Ніни Стеф’юк:

рукоділля, вишивання, історія вишивання, традиції вишивання, техніка виконання вишивки, схеми вишивання, майстер-класи з вишивання
Пропонуємо до розгляду унікальний навчальний посібник з вишивання, в якому досконало представлено історію та традиції цього мистецтва, а також практично і графічно відтворені та детально описані давно забуті шви: ключове шитво, шов ріжкатий, ключка, парована ключка, заігліно, верхоплут гуцульський, шов кучерявий, колодки-II, шов кочелистий, штепування, навиване тощо. Приєднуйтесь до наших уроків з вишивання за допомогою цієї чудової книги.

Останні коментарі до сторінки
«Непрозорий рахунковий шов художнього вишивання: "хрестик подвійний або болгарський" - техніка виконання»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми