ДОЗВІЛЛЯ МОЛОДІ
ВЕЧЕРНИЦІ, МУЗИКИ, ТАНЦІ, СПІВИ
(Тексти коломийок подаються за нормами сучасноrо українського правопису із збереженням характерних діалектних, лексичних і деяких фонетичних особливостей. Обов' язково зберіrається діалектне написання слова в разі, коли тoгo вимаrає римування).
|
Пусти мене, моя мамко, на ті вечерниці,
Ой то славні вечерниці, пусти мене, ненько,
На rорішніх вечерницях дівчата співають, До нас, до нас, парубочки, бо в нас вечерниці,
Ой скубім, дівки, пір'я та ще й поскубуйме, Ой як ми ся посходили в господарський дім, дім,
Ой прибуло парубочків сорок без одного, Сиджу в ряду, тонко пряду, тоненько на нитку,
Тече вода з-під явора, тече з-під ясіня, Ой не піду на вечірки, бо-м ходила сночі, А хто вміє погуляти, той вміє робити, Піють кури, пїють кури та піють куриці, Де-смe пряли в пилиповець, бу деме в м'ясниці, Або ви нас розпускайте, або ви нас знайте,
Черешеньки з вишеньками помітушилися, Ей, за черrов, парубочки, за черrов, за чергов, Прийшли до нас такі хлопці, як намальовані, Ой упали воротенька, упали, упали Вчора гульки, нині гульки, а завтра не гульки, Ой коби не вечырки та и не вечерниці, Котилися вози з rори, поламали шпиці, Ой то мі ся сподобала коломийка тота, Ой заrудь мі, гусляшику, загудь мі, загудь мі, Загусляй мі, гусляшику, тої терентішки, Та я собі дримбу куплю, аж би-м була боса, Ой ковалю, ковалику, зроби-ко мі дримбу, А заграй мі, музиченьку, з caмoro сумління, Заrрай мені, скрипниченьку, а я тебе прошу, Ой музико, музиченьку, грай на штири струни, Загуди мі, гудаченьку, чесний чоловіче, Посербаймо гусляночки, закурімо люльки А я гаю не рубаю через ті осики, Ой що мені з тoro, з тoгo, що музика rpaє, Ой на ставі, на ставоньку, там гуси плавають, Як музика ладно rpaє, пусти мене, нене, Не пустили на музики, ще й хотіли бити, - Іди, донька, до церковці, бо всі дзвони дзвонять. Через тиждень була хора, бо робота була, А музика файно гpaє, на скрипочках ріже, Ой піду я на музику до caмoro рання, Ой заrрай мі, музиченьку, я слухати люб'ю, Ви, музики, грайте, грайте, а ви, люди, чуйте, Ой скрипочки та й з липочки, струни із бервіну, А музиці паляниці, а музиці сира, Коломийки заспівати, коломийки rрати, Ой не тої коломийки, що ріже, як січку, Заrрай-о мі, музиканте, в пальці золотії, Заrрай же мі, Михавцуню, у струни єдвабні, Коб-то мені до неділі, буду танцювати, Чи ти мене, моя мамка, купала вроманці, Коби rрала музиченька кождої неділі, Ой я ще не танцював, тепер зачинаю, А я піду танqювати, дай боже, щасливо, Ой дрібуча коломийка, дрібуча, дрібуча, Як заrрає коломийка, варто погуляти, А я траву не рубаю, трава ся хиляє, Чорні боти до роботи, червоні - до танку, Ой славная коломийка по ropi ходила, Коломийка-чорнобривка по гopi ходила, Але ота коломийка легонька, легонька, Ой чув же я, молоденький, всякі співаночки, Ой кувала зозуленька та й на цариночку: Та я собі заспівала, бо я дяку мала
|
|
За матеріалами: «Коломийки». Київ, "Наукова думка", 1969, стор. 81 - 100.
Більше коломийок на "Малій Сторінці":
Коломийка - це коротка, найчастіше дворядкова пісня, кожний рядок якої складаеться з 14 складів, з цезурою після восьмоrо складу, з жіночою римою. Виконується вона на мелодію усталеноrо типу. Може виступати як приспівка до танцю або існувати незалежно від нього.
Більше пісень на нашому сайті:
Пісенна творчість українського народу багата й різноманітна. З глибокої давнини супроводжує вона життя народу. Жоден із фольклорних жанрів не може порівнятися з піснею широтою охоплення життєвих явищ, відображення народного світосприймання, моралі, естетичних уподобань. Створена в незапам'ятні віки, вона хвилює й сьогодні правдивістю, свіжістю і щирістю почуттів, чарує поетичністю, художньою красою. До розділу увійшли: пісні літературного походження, весільні пісні, родинно-побутові пісні, історичні пісні, стрілецькі пісні, коломийки, календарно-обрядові пісні (пісні зимового циклу: колядки та щедрівки, жниварські пісні, петрівки, русальні пісні, купальські, веснянки та гаївки), суспільно-побутові пісні (Заробітчанські, наймитські, строкарські та робітничі пісні, бурлацькі пісні, рекрутські та солдатські пісні, кріпацькі пісні, чумацькі пісні, козацькі пісні).