Володимир Даник
ПІСЕННОЮ ХВИЛЕЮ…
Кожен поет хотів би, аби вірші, ним створені, знайшли своє пісенне втілення, щоб поетичні рядки, написані ним, приходили до людей у суцвітті співучих голосів. Особливо, коли тема не може не хвилювати. Коли поет хоч трохи причетний до жанру пісні, то, прочитавши щойно створений вірш, уже помічає – тут може бути пісня. А ось чи вона буде – це вже питання… Треба, щоб знайшовся талановитий музикант, якого б вірш зумів схвилювати і який би написав мелодію до нього, який би зміг додати віршу, так би мовити, пісенні крила.
Автору цих рядків у цьому розумінні трохи легше, оскільки його літературна творчість починалася з авторської пісні. Що, власне кажучи, я і продовжую робити. Отож, побачивши, що вірш пісенний і знайшовши до нього мелодію, можеш узяти до рук гітару і виходити з піснею до читача. Але не все так просто. Інколи, прочитавши вірш, чітко розумієш – так, вірш і справді ж пісенний… Але не можеш не помічати – для музичного втілення цього вірша тільки голосу і гітари буде замало! Потрібні значно більші музичні можливості.
Вірші, приведені нижче, узято з книги «Українонько, доле моя...» (Черкаси, «Інтроліга ТОР», 2018 рік). Це вірші так чи інакше тісно пов’язані з піснею. Або вірші пісенні, на основі яких пісня може народитися. Або вірші-роздуми про шляхи і долі творців української пісні.
Батьки у мене вчителі, отож і перший з наведених віршів, і вірш пісенний, присвячений високому і непростому учительському покликанню.
НА БЕРЕГАХ УЧИТЕЛЬСЬКОЇ ДОЛІ
|
А дні – потоком! Нібито незмінним, Ідуть літа і зовсім не поволі – А в зошиті – рядочок за рядочком! Ідуть літа і зовсім не поволі – Вдивляється у очі юнь крилата! Ідуть літа і зовсім не поволі – |
|
Нещодавно, 20 вересня 2018 року, у Черкасах, у обласній юнацькій бібліотеці імені В.Симоненка, пройшов мистецький вечір, присвячений пам’яті Сергія Руднєва. Поета. Барда. Спортсмена. Людини неординарної, людини залюбленої в українську пісню. Людину, для якої поезія – це доля. Для якої пісня – це спалах з глибин душі.
Отож наступний вірш – це присвята поету, якого вже нема поруч з нами. Але його віршовані рядки, його схвильовані пісні, які він так натхненно виконував у супроводі свого співучого баяна, залишилися з нами.
ВИСОТА
Сергію Миколайовичу Руднєву
|
Життя важке... Отож і в серці ран, І знов слова, що спрагло на уста, |
|
Історія України тісно пов’язана з українською піснею. І українські співці у минулому, і нині сущі піснетворці завжди намагалися зігріти вогнем своєї душі таке близьке і рідне їм слово – Україна... І якщо замислитися, то у кожному справжньому українському вірші, у кожній натхненній і талановитій українській пісні є щось неймовірно щире, є щось кобзарське. Бо у добре знайомому слові кобзарство – і глибина традицій, і нев’янучий цвіт пісень, які народжуються і звучать у наші дні.
Про це і вірш, приведений нижче.
|
* * * Це, може, і милість... Та тільки – не царська! Вчитайся в рядки, що – і дзвінко й крилато! А це все ж і спрага, і давня потреба! Минають літа, але ж серцю буть – юним! |
|
Творчість моя починалася ще у радянські часи з авторської пісні, пісні під гітару. Пісні російською мовою. Потім з’явилися і вірші. Теж російською. І цей факт легко зрозуміти. Працював я тоді інженером у науково-дослідному інституті. І хоч у моєму секторі більшість працівників була українцями, але розмови велися переважно російською мовою, Бо і документація, що нею користувалися і яку створювали, була російською.
Злам у творчості відбувся пізніше, коли я почав брати участь у народнопісенному колективі «Червона калина», де в основному учасниками були працівники Черкаського заводу телеграфної апаратури і НДІ «Акорд», де я і працював. Після цього у мене з’явилися і вірші, і пісні рідною мовою.
А керував «Червоною калиною» у той час Іван Миколайович Супрун. Людина, залюблена в українську пісню. Людина з дуже немалим досвідом роботи у мистецтві. Потім він став заслуженим працівником культури України. Іван Миколайович частенько на репетиціях чи на святкових зібраннях колективу брав до рук баян. Але треба сказати, що немало років у складі Черкаського народного хору він виступав, як бандурист. Отож такий інструмент, як бандура, йому особливо дорогий.
І СУМУЮ, І РАДІЮ
Івану Миколайовичу Супруну
|
А буває і тиша зловісною, Хоч і далеч буває похмурою, Я біду свою піснею вигою, Тільки серце в любові не кається, Хоч і далеч буває похмурою, |
|
Україна – це слово святе для кожного з нас. Але Україну, яка вона була, яка вона є і якою буде, нам ще – відкривати і відкривати! Відкривати для себе українську пісню. Відкривати українську поезію. І відкривати власну душу – і українській поезії, і українській пісні!
Стаття надіслана автором особисто спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Читайте також на нашому сайті: