Володимир Даник
МАЕСТРО СМІХУ З… ВЕРЕМІЇВКИ!
Зазирнути в Інтернет? О, це сьогодні справа звична... Переглянути власну електронну пошту. Ознайомитись з найновішими новинами. А потім? Якщо є трохи часу... І якщо хочеться просто усміхнутись... Тоді у кожного є – свої рецепти! Я, наприклад, уже не вперше набираю ім’я... Семен Савченко. Знаходжу сайт «Мистецька Вереміївка». І поринаю у стихію творчості нашого славного земляка. Талановитого гумориста. І не тільки гумориста. Бо, як дізнаємося з вищезгаданого сайта, і ліричні пориви були Семену Савченку не байдужими.
Звичайно ж, можна було б ще раз перечитати одну з гумористичних збірок цього автора. Але на сайті усмішки нашого земляка подано значно красивіше, приємніше для ока.
З Семеном Савченком я знайомим не був. Але зустрічатися мав змогу. І до того ж не один раз... На гумористичних сторінках тогочасної «Черкаської правди» (теперішнього «Черкаського краю»).
І тут потрібно згадати ще одну талановиту і небайдужу до гумору людину. Журналіста Володимира Озірного. Це завдяки саме його зусиллям і автори-гумористи, і читачі, небайдужі до гумору (а таких, певна річ, немало!), не раз одержували на сторінках газети... справжнє-справжнісіньке свято гумору! І усмішки Семена Савченка були на ній однією з найпривабливіших принад.
Згадується один з виступів знаменитого нашого артиста, незрівнянного виконавця гумору Андрія Сови. Він просто гримів у ті, уже далекі роки і був у великій мірі прапором українського гумору. Ось тоді і прозвучала у його виконанні коротка, але і яскрава, і приваблива усмішка Семена Савченка. У цій усмішці мова йде про те, що покупець цікавиться у книгарні у молодої продавчині, коли ж у них... Єсєнін буває. А продавчиня, подумавши, що мова йде не про автора книги, а про когось з її пристрасних шанувальників, відразу ж підказала надто вже настирливому покупцю, щоб він не пхав свого носа у чужі справи.
До речі ця усмішка, мабуть, актуальна і сьогодні, коли продавчині книгарень набагато краще знають детективну макулатуру, аніж солов’їну лірику.
Згадується і така мить. Микола Негода на одній зі спілчанських «тусівок» читає ту, уже чуту у виконанні Андрія Сови, усмішку. А треба сказати, що Микола Негода і умів, і любив читати уголос вірші. І вірші власні, і вірші інших авторів. Але наш добре знаний поет був і досить вибірковим та вимогливим щодо того, кого і що він читає. І як не згадати сторінку «Молоді Черкащини», де саме ця усмішка була надрукована.
Та і коли переглянути таке видання, як «Перепустка в безсмертя. Антологія гумору Черкащини» (2005р.), то і там бачимо і гуморески Семена Савченка, і байки Миколи Негоди.
Згадується і один з концертів у Палаці культури «Дружба народів» у Черкасах, де виступали кращі самодіяльні колективи області. І ось на сцену вийшов спокійний, симпатичний чоловік і почав читати усмішки. Грім оплесків (а зал Палацу культури був майже повним!) активно засвідчив той факт, що прочитане було присутнім до вподоби.
Приходять інші часи, змінюються і звичаї. Щось з написаного належить більше тим часам, що минули. Щось стає навпаки ще цікавішим – для сучасного читача! Але чому ж прості і щирі рядки гуморесок цього автора і нині є цікавими для читачів?! Ну, справа, мабуть, як мені здається... у масштабі особистості поета! Бо його визначає не місце проживання і не жанр написаного, а небайдуже, щире серце, що б’ється у грудях людини. А це саме те, що у наші нелегкі часи, коли багато що вирішує нахабнувато-галаслива розкрутка, навіть найвитонченішим іміджмейкерам не під силу.
А завершити хотів би власним віршем, де мова йде про те, що здатність людини щиро, приязно усміхнутися буває сильнішою і... за бурхливі хвилі часу!
|
НЕ ВТРАЧАЄ СИЛ Як жити, то – сміючись! А дні – то вогнем грози, Як мед від невтомних бджіл, |
|
Стаття надіслана автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Читайте також на нашому сайті: