Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту


Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту

 

Сергій Вакарін

Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту 

23 листопада видатний фізик Лоуренс Краусс виступив в НТУУ КПІ та розповів про походження Всесвіту й нові горизонти космології, зокрема нещодавно відкриті гравітаційні хвилі. 

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту Лоуренс Краусс – один з перших, хто дав опис темної матерії та енергії (яку спочатку назвав «п’ята сутність») у сучасному розумінні. Мені випала нагода короткого спілкування з ученим.
"Виникнення Всесвіту залишається найбільшою загадкою. Відкриття гравітаційних хвиль, 100 років тому передбачених Ейнштейном – це нове вікно у Всесвіт", - говорить Краусс. Гравітаційні хвилі з’являються у найекзотичніших умовах - таких, як зіткнення чорних дір, на початку часу. Це цінний матеріал для дослідження Всесвіту.

А ви знали, що ми можемо побачити чи відчути не більше 5% матерії та енергії, яка існує у Всесвіті? Майже усю іншу масу Всесвіту складає темне «щось», яке виявили лише нещодавно. Темна матерія та енергія може пояснити багато «паранормальних» явищ. 

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту Намагаються знайти різні пояснення й тому факту, що розширення Всесвіту відбувається з неоднаковою швидкістю. Для пояснення цього й використовують поняття темної енергії.

Ще у 1985 році Краусс писав про «холодну темну матерію» та елементарні частки зі слабкою взаємодією. На ці публікації посилаються автори робіт про масові частки зі слабкою взаємодією (WIMPs), з яких має складатися темна матерія. У 1989 році Краусс опублікував книгу про «п’яту сутність», яку фактично потім стали називати темною енергією.
Варто подякувати Павлу Наказному та Андрію Родіонову за організацію такого цікавого візиту!

 

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту

 

 

На відео: Лекція Лоуренса Максвела Крауса про гравітаційні хвилі. НТУУ "КПІ ім. Сікорського". 23 листопада 2018 року.

 

Цікаво також:

Сергій Вакарін: "Мені почали задавати питання про Краусса, походження Всесвіту та темну матерію/енергію – спробую відповісти у міру розуміння, хоча й видатні фізики не можуть знайти остаточні відповіді :)

- Чи відомо, як виник Всесвіт?
- Ні, це залишається найбільшою загадкою.

- Чи Всесвіт розширюється?
- Більшість учених кажуть, що так. Проте щоб відповідні рівняння сходилися, як бухгалтерський баланс, довелося припустити, зокрема, що існує та сама темна енергія, яку ми не відчуваємо, але яка сильно впливає на видимі процеси.

- Чи Всесвіт виник з нічого? 
- Краусс робить таке припущення. Втім, його критики кажуть, що це «ніщо» повинно було містити ненульову енергію (навіть якщо сумарна енергія дорівнює нулю), а тоді яке ж це «ніщо»? Правда, Краусс розрізняє фізичне та філософське «ніщо». Проте хоча фізика прагне описувати реальний світ, фізики часто (за відсутністю кращих пояснень) користуються філософськими поняттями, особливо  коли йдеться про початок Всесвіту. В момент виникнення Всесвіту зникає поняття часу у звичайному розумінні, каже, наприклад, Стівен Хокінг. Він казав у лекціях, що в цей момент взагалі часу не існувало і закони фізики не працювали.  

- А як вакуум взагалі може містити якусь енергію? Формула Ейнштейна показує, що матерія – це енергія.
- Насправді, формула e=mc2 показує, що пропорційними є енергія та маса. Матерія – не те саме, що маса. Енергія може існувати і не у формі часток, і тому в вакуумі може бути (темна) енергія.

- Чи Краусс передбачив існування темної матерії та енергії?
- На це складно відповісти. Це питання термінів. Можна сказати, що він передбачив їх – у 1985 р. він писав про «холодну темну матерію» та елементарні частки зі слабкою взаємодією, а також  про свої розрахунки, які ймовірно пов’язують темну матерію з бозоном Хіггса. Пізніше на відповідні публікації посилаються автори робіт про масові частки зі слабкою взаємодією (WIMPs), з яких має складатися темна матерія. Краусс потім опублікував книгу про «п’яту сутність», яку фактично потім стали називати темною енергією. 
Втім, кажуть, що можливо іншими словами, але про існування темної матерії та енергії фізики казали давно. Можна лише зауважити, що Краусс – один з перших, хто дав опис темної матерії та енергії (яку спочатку назвав «п’ята сутність») у сучасному розумінні.

 

Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту

Принагідно дякую Lawrence M. Krauss за класну лекцію, Pavel Nakaznoy за дискусію, Viacheslav Osaulenko за інформацію, Serhiy Baranov за фото й усіх - за ідею дослідити це питання!"

Сергій Вакарін, Голова правління UkraineIS 

 

 

Більше цікавої інформації читайте в блозі Сергія Вакаріна на "Малій  Сторінці":

Сергій Вакарін. Блог про космос, культуру, екологію, новітні технології. Блог про цікаві події в Україні та світі.Читайте у блозі Сергія Вакаріна, голови організації UkraineIS, інформацію про найцікавіші події про співпрацю України з країнами усього світу у галузі новітніх технологій, космосу, культури, екології та інших сферах діяльності. 

Останні коментарі до сторінки
«Сергій Вакарін. Видатний фізик Лоуренс Краусс розповів у Києві про таємниці Всесвіту »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми