Зміни в організмі жінки під час вагітностіЗміни в жіночому організмі


В період вагітності у Вашому тілі будуть відбуватися великі зміни, помітні і непомітні. Це анатомічні, біологічні, фізіологічні зміни, які повинні забезпечити майбутній дитині все необхідне для її розвитку.

Збільшення ваги, розмірів матки і грудей є явними змінами тіла майбутньої мами. Інші, більш приховані зміни, відбуваються в системах кровообігу, дихання, травлення, сечовиділення.
Увесь комплекс перетворень матерії і енергії, що постійно відбуваються в організмі, називається метаболізмом або обміном речовин, які разом з секрецією гормонів, теж пристосовуються до нового стану — вагітності.

Матка


Матка починає збільшуватися від самого початку вагітності. За 9 місяців її вага збільшується до 8-10 кг, висота змінюється від 6,5 см до 32-33 см, об'єм — від 2-3 мл до 4-5 л. Розглядаючи своє тіло, Ви зможете помітити явні зміни, починаючи з 4-5 місяців вагітності. Але максимум через півтора місяця лікар побачить зміни матки: з трикутної вона стала круглою. Зміни будуть відбуватися постійно протягом вагітності. Всі органи пристосуються доволі швидко, в той час як еластична стінка живота буде поступово розтягуватися. Зміниться Ваш силует, і Ви ризикуєте вигнути поперек, випрямляючи спину, щоб врівноважити вагу живота.

Грудні залози

Груди також почнуть набухати і важчати з перших місяців, що часом супроводжується поколюванням. Соски почнуть бубнявіти, а через кілька тижнів темний круг довкола них буде збільшуватися, з'являться горбики.
Під час вагітності грудні залози пронизані великою кількістю кровоносних судин, вени краще виступають. Іноді, приблизно з 4 місяця, починає виділятися жовтувата в'язка рідина — молозиво. Якщо Ви збираєтесь годувати дитину грудьми, то це і буде її першим харчем після народження; з 4-5 дня з'явиться перехідне молоко, а потім зріле молоко, яке з'явиться тільки через 3-4 тижні після пологів.

Кровообіг

Кров матері повинна надавати плоду речовини, необхідні для його розвитку і видаляти відпрацьовані шлаки. Це відбувається за допомогою спеціального органу, який з'являється під час вагітності, — плаценти.

Кров.

Від початку до кінця вагітності всі кровоносні судини розширюються, і об'єм крові матері, що циркулює, збільшується приблизно на 1,5 л — з 4 до 5-6 л. Еритроцити виявляються розведеними великим об'ємом плазми, рідкої частини крові, що нерідко призводить до браку заліза, яке поповнюється за рахунок препаратів, що містять залізо. Вони призначаються вагітній жінці протягом останніх чотирьох місяців вагітності.

Вени.

Розвиток матки, що збільшується з 50 до 1500 г і з 6 до 33 см, іноді заважає поверненню крові від кінцівок до серця; ноги часто набрякають, може з'явитися розширення вен. Якщо вена, яка несе кров до серця, здавлена маткою, Ви можете відчувати дискомфорт, особливо, коли лягаєте на спину. Щоб уникнути цього, достатньо розблокувати «венозне повернення»: спробуйте лягти на лівий бік, так як вена, що несе кров до матки, розміщена праворуч від неї.

Пульс.

В спокійному стані він прискорюється на 10-15 ударів на хв. (навіть у сні), при очікуванні близнюків — ще більше. Він коливається від 60 до 90 ударів на хв. Серце б'ється частіше, оскільки мусить перекачати більше крові, і вся серцево-судинна система пристосовується до додаткової роботи на час вагітності.

Артеріальний тиск.

Він дещо знижується протягом перших триместрів вагітності, бо збільшується маса крові, а судини розширюються. З наближенням терміну пологів тиск повертається до попереднього рівня (як до вагітності), але він не повинен бути вищим, ніж 140/90.

Дихання.

Можливо, Ви помітили, що Ваш голос змінив тональність, вам стало важче дихати носом. Гормональні зміни під час вагітності іноді викликають тимчасове набухання слизистої оболонки гортані, трахеї та бронхів. Не хвилюйтесь, після пологів все нормалізується.
В першій половині вагітності тонус і активність м'язів живота зменшуються. Матка потроху витісняє нагору основний дихальний мускул, діафрагму, і це значно обмежує його рух. Ваше дихання стає «верхнім», або грудним. Крім цього, Ви дихаєте і за Вашу дитину, легені якої починають працювати тільки після народження. Тому з кожним подихом Ви поглинаєте на 10-15% більше повітря, ніж звичайно, і при цьому дихання не частішає. Ця «гіпервентиляція» корисна для плоду, позаяк зменшує тиск вуглекислого газу.

Травлення.

Кишечник, як і сечовий міхур і шлунок, здавлені маткою, що постійно збільшується. Однак, внутрішні органи матері пристосовуються і звільняють місце для плоду, амнеотичної рідини і плаценти. Гормони порушують діяльність системи травлення, це може призводити до незначних ускладнень.

Ротова порожнина.

На початку вагітності часто збільшується кількість слюни. Ясна делікатнішають і кровоточать. Збільшення кальцію, фосфору і фтору, які призначають окремі лікарі з профілактичною метою для вагітних, не завжди попереджає появу карієсу, який часто виникає в цей період. Обмежте вживання цукру, порадьтеся з лікарем щодо прийому вітаміну Д і продовжуйте чистити зуби після кожного прийому їжі. Регулярно відвідуйте зубного лікаря для своєчасного виявлення та лікування карієсу. Пам'ятайте, що здорові зуби — це основа не тільки доброго травлення, але й здоров'я загалом.

Стравохід та шлунок.

Печія, що починається в шлунку, піднімається стравоходом до горла і іноді супроводжується викидом кислої рідини, може з'явитися до 4 місяця вагітності. Це «піроз» — явище, що зберігається до пологів і часто посилюється в положенні лежачи на спині.
Під дією особливо активного під час вагітності гормону — прогестерона — шлунок стає «ледачим», його тонус знижується, звідси — нудота у деяких вагітних жінок. Продукти довше залишаються в шлунку, він повільніше спорожняється, з'являється швидке почуття насиченості під час їжі.

Тонкий і товстий кишечник.

Оскільки тонус жовчного міхура та кишечника послаблюється під дією прогестерону, їжа стравоходом просувається повільніше. Це може призводити до закрепів, з якими впоратися допоможе тільки правильне харчування.

Виділення сечі.

Разом з тим, як збільшується плід, матка давить на сечовий міхур, тому частіше відбувається сечовиведення. Крім того, об'єм крові збільшився, і нирки, які повинні фільтрувати і видаляти шлаки і токсини з крові, а також сечові протоки, які переносять сечу з нирок до сечового міхура, розширені і мають менший тонус під кінець вагітності.
 
Слід знати, що іноді під час вагітності в сечі може з'явитися цукор, що зовсім не свідчить про наявність діабету. В останні місяці наявність цукру у формі лактози нормальна, а от наявність глюкози може свідчити про невеликі порушення фільтрації в нирках, що відбувається під впливом гормону прогестерона.

Гормональні зміни.

Вагітність супроводжується важкими гормональними процесами, які дозволяють організму пристосуватися до нових умов. Ці гормони виробляються яєчниками до вагітності і плацентою під час вагітності, вони необхідні для статевого життя жінки. Мова йде про прогестерон та естроген.

Рівномірність дії цих гормонів допомагає імплантації яйця в матку; вони забезпечують життя плоду, діючи на гладкі стінки матки, заважаючи її скороченню під час вагітності. Хореонічний гонодотропін — це єдиний гормон, який підлягає секреції тільки під час вагітності, — відіграє важливу роль в підтриманні функції жовтого тіла на початку вагітності. Пізніше протягом вагітності підключаються інші гормони, такі як пролактин, що діє на розвиток грудних залоз та їх підготовку до годування, і окситоцин, під дією якого почнуться пологи.

Гормональні зміни впливають на моральний стан жінки.
Хореовічний гонодотропін, гормон вагітності викликає невизначене, але прекрасне почуття — «я вагітна».
Прогестерон заспокоює психіку, його дія посилюється з наближенням пологів.
Естроген пробуджує древні інстинкти, наприклад, інстинкт «гнізда» і пов'язаної з ним турботи: чи зможу я дати дитині щастя, забезпечити її всім необхідним?
Пролактин, який стимулює розвиток молочних залоз і утворення молока, також формує материнський інстинкт — тривожне почуття жіночої самосвідомості.
Ендорфін, знеболююча речовина, яку виробляє організм, впливає на емоційну свідомість. Найбільше ендорфіна організм виробляє наприкінці вагітності.

Джерело:
Ви та Ваш малюк - енциклопедія для батьків
http://yourbaby.com.ua


Останні коментарі до сторінки
«Зміни в організмі жінки під час вагітності»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми