Анатолій Мойсієнко, вірш "Жовтень жовті жолуді"


Анатолій Мойсієнко. Жовтень жовті жолуді. Вірш про осінь. Багряна осінь. Картина Олега Щербакова.

На малюнку: Картина Олега Щербакова "Багряна осінь".

 

 

ЖОВТЕНЬ ЖОВТІ ЖОЛУДІ…

Жовтень жовті жолуді 
На базар несе.
Пише осінь охрою 
Золоте есе.
Листопадом, бабиним літом 
Набиває вітер 
золотий кисет, 
злотом люльку креше,
золоті пожежі 
попасом пасе.
Сонце - обережне -
Золотими клешнями 
В золоту Родощ 
Золотим пожежником 
Походжає дощ.

 

     
 

Справжня поезія здатна змінювати наше сприйняття світу. Вона дає змогу побачити те, чого ми просто не помічаємо через щоденні турботи. Саме завдяки поезії ми щоразу по-новому відкриваємо для себе казкову красу природи. Звичайний осінній пейзаж під пером майстра слова олюднюється й оживає, наповнюється в нашій уяві яскравими кольорами та звуками. Анатолій Мойсієнко зображує осінь у стані її найбільшої краси. Вона викликає не сум, а захоплення. Присутність ліричного героя у творі «Жовтень жовті жолуді...* виражена мінімально. Він постає як заворожений спостерігач, який читає «золоте есе« осені в загадковій книзі природи.
З неабиякою майстерністю автор використав прийом персоніфікації, наділивши явища природи людськими властивостями. В уяві читача послідовно зринають виразні зорові образи: жовтень нагадує дбайливого господаря, який несе на базар зібраний урожай; вітер набиває свій золотий кисет не тютюном, а листям і павутинками бабиного літа; дощ походжає, як завзятий пожежник... Загальну картину доповнює незвичний образ сонця: воно незграбне, немов рак. бо має золоті клешні-промені, і дуже обережне, бо осіннє.
У творі панують осінні кольори, золотий і жовтий. Не раз уживаний епітет «золотий« викликає в уяві привабливу картину не сумної і плаксивої, а саме красивої і величної осінньої природи.
Інтонаційної виразності цій поезії надають повтори приголосних і голосних звуків алітерації й асонанси. Сполучаючись між собою, вони формують неповторний звукопис усього твору, який збагачує яскравий малюнок осінньої природи.

 

За матеріалами: О. І. Борзенко, О. В. Лобусова. Українська література: підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Харків, видавництво "Ранок", 2016, стор. 105 - 106.

 

Більше творів Анатолія Мойсієнка на "Малій Сторінці":

Українська література. Поезії Анатолія Мойсієнка.
"Анатолій Мойсієнко – поет не зі самоспонукання до творчості, не з нав’язливого самопримусу бути поетом, а від природи своєї, а за станом душі... за манерою письма – образний, метафоричний." (Євген Гуцало)
"Поезія Анатолія Мойсієнка відкриває унікальні можливості пізнання естетичної, зображальної, змістової, звукової цілісності поетичного твору". (Микола Жулинський)

Останні коментарі до сторінки
«Анатолій Мойсієнко, вірш "Жовтень жовті жолуді"»:
алинка , 2018-01-25 16:52:02, #
Снижана , 2020-12-14 12:31:34, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми