ПОЧАТКОВІ ШВИ
СТЕБНІВКА (СТЕБНУВАННЯ, РУЧНА СТРОЧКА, ФРАНЦУЗЬКИЙ ШОВ)
(з книги К. Р. Сусак та Н. А. Стеф’юк "Українське народне вишивання")
Шов виконується знизу вверх. Робочу нитку закріплюємо з виворітної сторони на місці початку шва. Виводимо голку з робочою ниткою на лицьову сторону. Від місця виколу вниз між двома паралельними нитками основи відраховуємо три нитки піткання. Вколюємо голку, повертаємо вверх і набираємо на неї шість ниток піткання (між визначеними двома паралельними нитками основи). Виводимо голку з робочою ниткою на лицьову сторону, від місця виколу вниз відраховуємо 3 (три) нитки піткання, вколюємо голку (це буде у верхньому ріжку нижнього стібка), повертаємо вверх, набираємо шість ниток піткання, виводимо голку з робочою ниткою на лицьову сторону і таким же способом накладаємо стібки до кінця лінії шва. При цьому слідкуємо, щоб робоча нитка весь час була з правої сторони голки, притримуючи її середнім та вказівним пальцем правої руки.
З лицьової сторони утворюється пряма орнаментальна лінія із рівних стібків, з'днаних між собою нижнім і верхнім ріжками. З виворітної сторони утворюється пряма лінія, утворена стібками, які наполовину переривають один одного.
Такий шов художнього вишивання застосовують для рубцювання, зубцювання, виконання покрайниць в стрічкових орнаментах, поєднують із найрізноманітнішими техніками художнього вишивання.
Стебнівкою виконують орнаментальні мотиви та основні орнаменти. В такому випадку стібки накладаються не по прямій лінії, а за лінією орнаментального мотиву.
Ілюстрації до теми "Початкові шви":
За матеріалами: Катерина Сусак, Ніна Стеф’юк. "Українське народне вишивання". Навчальний посібник. Київ. Видавництво "Науковий світ", 2006 р., стор. 49, 57 - 60.
Більше про вишивання з книги Катерини Сусак та Ніни Стеф’юк: