Володимир Даник. «Отож — сто афоризмів...» (про публікацію “Мудрі думки” Роже Мюньє у журналі «Всесвіт»)


 

Всесвіт (журнал) №5-6, 2018 рік

 

 

Володимир Даник

ОТОЖ — СТО АФОРИЗМІВ...

Так буває... Щось викличе твій інтерес і ти починаєш тоді шукати. Те, що відповідає напрямку твого інтересу. Шукаєш і... не знаходиш. Але ж бува і навпаки. Коли без особливих зусиль, коли шукаючи уже щось інше, коли несподівано для себе, раптом натрапляєш на щось відповідне твоєму інтересу.

Скажімо, такий жанр, як афоризм. Афоризми, написані у гумористичному ключі чи у сатиричному плані, частенько друкуються у розділах гумору у газетах та журналах. Ну, а щодо... афоризмів, написаних, так би мовити, на повному серйозі, то їх публікації у літературних журналах трапляються не часто. Але ж... побачивши таку публікацію, на неї відразу ж звертаєш увагу. 


Ось у журналі “Всесвіт” (№5-6, 2018 рік) помічаєш афоризми Роже Мюньє (1923 — 2010) у перекладі Віктора Мотрука. І цікаво, як саме подані ці афоризми. Назва публікації “Мудрі думки”. І приведені афоризми пронумеровані. Ну, можливо, щоб полегшити їх цитування. Отож і... сто афоризмів французького автора.

Треба сказати, що сама назва публікації викликала у мене спочатку певний сумнів. Звичайно ж, афоризм і передбачає глибину змісту. І кожен автор прислухається до думок висловлених кимось та і вигострює думки власні. Але брати таку назву для своїх афоризмів, мабуть, не кожен автор і зважився б. Однак подібна назва, на мою думку, все ж виправдана. Ознайомлюючись з публікацією, не можеш не помітити, що французький автор — глибоко релігійна людина. І можливо саме цим і обумовлена назва, під якою подані афоризми. 
 

 

Роже Мюньє, Мартін Гайдеггер

На світлині: Роже Мюньє та Мартін Гайдеггер.


І ще. На початку публікації приведене фото, де автор афоризмів Роже Мюньє стоїть поруч зі знаменитим філософом Мартіном Гайдеггером (1889 — 1976).

Ось тут і починаєш усвідомлювати звуженість і обмеженість наших знань. Бо те, що Мартін Гайдеггер — відомий філософ, цілком зрозуміла річ. А те, що нового він вніс у філософію, і мені самому та і, мабуть, багато кому з читачів не вдасться пояснити конкретно.

І якщо говорити про поезію, то серед поетичних творінь виділяють і... філософську лірику. Мабуть, можна говорити і про афоризми, що не обминули впливу глибоких філософських істин.     
І починаючи ознайомлюватись з приведеними у “Всесвіті” афоризмами Роже Мюньє, помічаєш, що є речі для тебе незрозумілі. Бо не завжди ясно, а який же саме зміст вкладає автор афоризмів у висловлене ним. Можливо, для цього не вистачає якихось знань, що лежать за межами афоризму. Бо афоризм — це хоч і влучно, але ж здебільшого украй лаконічно.

Тоді і хороша нагода — виявити власну суб'єктивність. І привести ті афоризми Роже Мюньє, які викликали певний інтерес. І спробувати їх осмислити, привівши до них короткі коментарі. Усвідомлюючи, певна річ, що трактування того чи іншого висловлювання може бути і зовсім іншим. 

Отож починаємо.

Щоб протистояти якимось обставинам, треба їх знати. Але цього мало. Дуже непогано було б і розуміти, а яке ж коріння проблем, що виникли. Отож перед вами афоризм з номером 68.

 

Про те, що нас кривдить, понукує, ми майже нічого не знаємо. Знаємо лише, як воно діє.

 

Бачення світу буває і до певної міри одностороннім. Залежним від знань, переконанань і життєвого досвіду. І це треба теж враховувати. Можливо, саме про це і йде мова у афоризмі з номером 76.

 

Є багато істин: раціональна, магічна, релігійна... Всі вони не складають, однак, єдиної істини.

 

Думка, приведена у афоризмі, що одержав номер 78, не здається чимось для тебе абсолютно новим і все ж важливо і хто, і як мислить саме у такому напрямку.

 

Є, по суті, лише два види тексту: ті, що розповідають про людину, звернені до неї, та інші.

 

Людина — це не тільки те, що їй удалося здійснити. Це і мрії, які, на жаль, залишились не здійсненими. Можливо, саме про це і йде мова у афоризмі, що має номер 80.

 

Те, що мені недоступне, вивищує мене порівняно з тим, що мені доступне.

 

Кожна людина — це до певної міри... таїна! І осягнути цю таїну міг би і хтось інший, але ж насамперед і сама людина має намагатися це зробити. Бо і весь наш життєвий шлях — це по суті... самопізнання. Про це, мабуть, і афоризм з номером 81.

 

Дивитися на себе очима інших — згубно. На щастя, це майже неможливо.

 

Наступна думка (афоризм номер 82) з одного боку ніби очевидна, а з іншого і не надто прозора. Можна сказати, що до певної міри і... суперечлива. Але ж суперечливі, погодьтесь, і життя, що вирує навколо, та і ми самі.

 

У будь-якому разі, стаємо мудрими, — іноді, правда, ціною надмірних зусиль. Добре було б, якби знання ми здобували легше, тоді й мудрість була б справжньою.

 

А ось наступна думка (афоризм номер 98) досить несподівана і значною мірою багатовимірна. Думка, яку при всій прозорості її формулювання не відразу і усвідомиш. Та, мабуть, і не раз ще до неї повертатимешся.

 

Справжня книга закінчується там, де їй належить початися.

 

По-справжньому глибока і думка, що спалахнула у наступному афоризмі (номер 99). Бо у ній по суті мова йде і про щось глибоко особисте, і про духовне коріння народу. Та і про зміст життя теж.


 
Якщо світ населений лише живими, то життя — це велика відсутність.

 

Афоризм при усій його короткометражності це не тільки простір для цікавих думок, а і намагання осягнути ці думки, мислячи образно. Наприклад, як це відбувається у афоризмі... ну, не повірите... з номером 100.

 

Коли вітер стихає, світ рухається у зворотному напрямку.

 

І прочитавши сто... так, саме сто... афоризмів, аж ніяк не позбавлених мудрості, починаєш розуміти, що до цієї публікації ще не раз варто було б і повернутися. І, мабуть, це не раз ще і станеться. Бо завдяки їй відкриваєш для себе нове і цікаве ім'я. 
І хотілося б висловити надію, що таке авторитетне видання, як “Всесвіт”, ще не раз допомагатиме читачам відкривати незнайомі їм імена. І у жанрі афоризму теж.

 

На відео: Журнал "Всесвіт" — віртуальна виставка з фондів Хмельницької ОУНБ.

Матеріали надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

Читайте також на нашому сайті:

Блог письменника, поета, гумориста, викладача ЧДТУ Володимира Даника

Володимир Даник - поет, прозаїк, автор пісень і бард. Автор 21 книг поезій, пісень і прози, серед яких: «Гуморески та байки» (1991), «Таємна зброя» (1992), «Під впливом НЛО» (1992), «Як стати молодим» (1992), «Вічна тема» (1993), «У Черкасах – сміються!» (2006) та інші. Володимир Олексійович - член Національної спілки письменників України, двічі лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2016 р. та 2019 р.), лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов», лауреат конкурсу «Автора! Автора!», який проводився журналом «Перець» та міністерством культури України.
 
 

Останні коментарі до сторінки
«Володимир Даник. «Отож — сто афоризмів...» (про публікацію “Мудрі думки” Роже Мюньє у журналі «Всесвіт»)»:
Оксана Островська , 2022-01-14 11:07:37, #
Ганна , 2022-01-15 10:21:49, #
Ілля , 2022-01-16 12:42:35, #
Ніна , 2022-01-18 09:32:36, #
Катерина , 2022-01-19 15:19:18, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 7     + Додати коментар
Топ-теми