6 серпня — свято Преображення Господнього


 

Церковний календар. Новий православний календар. Православна Церква України (ПЦУ). 6 серпня — свято Преображення Господнього.
 

 

6 СЕРПНЯ — ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЄ

(до 01.09.2023 року це свято відзначалося в Україні 19 серпня)

 

Преображення Господнє — це одне з дванадцяти найбільших свят у християнстві, встановлене на честь об’явлення божественної сили Христа Спасителя своїм учням.

Християни святкують його 6 серпня. Святі отці називали це свято другим Богоявленням. Подію Преображення описують одразу три євангелісти — Матфей, Марк та Лука.

Преображення Господнє, згідно з Євангелієм, відбулось перед голгофськими стражданнями Ісуса Христа. Після бесіди про хрест і про славу царства Свого, Ісус Христос, під час перебування Свого в Галілеї, взяв із собою трьох свої учнів — Петра, Якова та Іоана і вирушив з ними на гору.

Традиційно Преображення пов’язують з горою Фавор. Однак в Євангеліях немає жодної згадки про назву гори, де відбулося Преображення.

Там Христос молився, утомлені ж учні заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: лице Його сяяло, мов сонце, а одяг Його став білим, як сніг, і блискучим, як світло. Поруч постали два найбільших пророки, законодавець Мойсей і Ілія.

Вони з’явилися у славетному вигляді та розмовляли з Ісусом Христом про останні дні земного життя Його, які Він повинен закінчити в Єрусалимі. Апостоли побачили славу Його і обох мужів тих, що стояли з Ним. Серця їх наповнилися нез’ясовним захопленням: втім вони спостерігали і слухали мовчки.

Але коли пророки відходили від Ісуса Христа, Петро не втримав пориву захопленої душі, він вигукнув: "Учителю, Учителю, Господи, як добре бути нам тут! Якщо хочеш, поставимо тут три намети. Один Тобі. Один Мойсеєві і один Іллі." Коли він це говорив, раптом велика світла хмара осяяла їх, і зійшов із хмари голос Бога Отця: «Цей є Син Мій Улюблений, в якому Моє благовоління; Його слухайте».

Почувши цей голос, учні попадали на обличчя свої від страху. Але Ісус Христос підійшов до них і сказав: "встаньте і не бійтеся." Коли вони вийшли, то біля себе нікого вже не бачили крім одного Ісуса Христа. Коли вони сходили з гори, Ісус Христос наказав їм нікому не розповідати, що вони бачили, аж поки Син людський не воскресне з мертвих. (Мт 17:1-13, Лк 9:28-36, Мк 9:2-12). 

У момент Преображення Господь дав можливість трьом апостолам побачити поєднання двох природ у Христі: божественної і людської.

Святкування цього празника сягає ще IV століття, коли свята Єлена побудувала храм на горі Фавор на честь Господнього Преображення. Від VI століття це свято поширюється в усій Східній Церкві під назвою «Господнє Преображення».

 

Церковний календар. Новий православний календар. Православна Церква України (ПЦУ). 6 серпня — свято Преображення Господнього.

 

У народі це свято ще називають Яблучним Спасом, бо у цей день традиційно освячують перші плоди, серед яких – яблука, груші, мед. Цей звичай перейняла християнська Церква від Старого Завіту, який приписував приносити перші плоди до Господнього Храму (традиція юдейського свята Шавуот — Святом Кучок).  

У християнстві освячення плодів у день свята Преображення набуло особливого символічного значення: у Преображенні Христа показано щось нове, перетворення і благодатний стан, що людина і світ знаходять Воскресінням Христа і яке здійсниться у воскресінні всіх людей. І вся природа, яка прийшла в розлад з того моменту, коли у світ через людину увійшов гріх, тепер разом з людиною очікує найближчого оновлення. 

До дати свята варто очистити свою голову від зайвих думок, залишити в душі лише благі помисли. Постійне духовне вдосконалення необхідно людині. Таким чином, кожен може стати ближче до Господа. Вірно кажуть, що немає безгрішних людей. Саме час переглянути свої дії, взаємовідносини з оточуючими і змінити щось в позитивну сторону. Якщо помилки минулого гризуть совість і не дають спокійно жити далі, в них варто покаятися і діяти далі праведно.

За матеріалами:  http://www.dilovamova.com/http://cerkva.vn.ua/

 

 

 Дивіться також на нашому сайті: 

Михайлівський Золотоверхий монастир (Київ).В Україні з 1 вересня 2023 почав діяти новоюліанський церковний календар, в якому дати багатьох свят змінилися. Різдво офіційно перенесено на 25 грудня. Водохреща, Святого Миколая, Покрова Богородиці також відзначатимемо по-новому. Дивіться дати "неперехідних" свят за новим календарем у представленій статті.

 

 

 

 

Українські народні традиції, звичаї та народні прикмети. 6 серпня - Великий Спас (Яблучний Спас). 6 серпня відзначаємо свято Преображення Господне, або Спаса. У цей день у церкві святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки, або жмут колосся жита й пшениці. Повернувшися з церкви, родина, звичайно, врочисто сідала за стіл і розпалялася: їли яблука з медом і запивали виноградним або яблуневим вином, — «щоб садовина родила». В середній смузі України від цього дня вже можуть починатися приморозки, а тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!» (Василь Скуратівський)

 

 

Церковний календар (найбільші релігійні свята)

Православний календар (найбільші церковні свята)
Про найважливіші релігійні свята розповідатимемо в цьому розділі.
 
 
 
 

Останні коментарі до сторінки
«6 серпня — свято Преображення Господнього»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми