27 серпня - день народженння Івана Яковича Франка


«…У важкі часи безправ’я і темряви він був для Західної України і університетом, і енциклопедією, і академією наук, і народним, не затвердженим ніякою монаршою ласкою міністром культури та освіти…» (Павло Тичина)


«…Іван Франко своїм впливом, працею і прикладом виховував ціле молоде покоління, яке за його вказівками пішло на новий шлях…» (Уляна Кравченко)

 

27 серпня - день народженння Івана Яковича Франка27 серпня 1856 року побачив світ видатний український письменник, поет, громадський діяч Іван Якович Франко. Українська земля подарувала світові цю неординарну людину у підгірському в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в родині сільського коваля. Іван Якович увійшов в історію української і світової літератури як геніальний письменник, поет та визначний діяч визвольного руху. Своєю творчістю і багатогранною літературною і громадською діяльністю він створив цілу епоху в історії української культури і літератури. Іван Франко був не тільки прозаїком, драматургом і поетом, а й великим ученим-енциклопедистом, публіцистом, економістом, перекладачем і політиком. Іван Якович був і великим українцем, і достеменним європейцем, якого визнав сам Відень, канонізувавши на доктора філософії.

Він навчався в Львівському, Чернівецькому і Віденському університетах. У 37 років захистив дисертацію і здобув ступінь доктора філософії Віденського університету, а в 50 став почесним доктором Харківського університету. Іван Франко - один з небагатьох у світі авторів, який вільно писав трьома мовами — українською, польською і німецькою, а перекладав - з 14 мов.

Іван Франко розпочав свою літературну діяльність у 12 років, а перший твір опублікував у 18. Він прожив неповних 60 років, а написав близько шести тисяч творів — літературних, публіцистичних, наукових. Його доробок — єдиного з українських письменників і вчених — видано в 50-ти томах, ще 10 томів його творів чекають на опублікування.

Іван Якович був ніжним ліриком і відважним бунтівником, витонченим літературним майстром і вченим-енциклопедистом, першим з українських письменників, який заробляв на хліб літературною працею, а помер у неймовірній бідності. Його наповненні неймовірною ритмікою і силою духу вірші «Каменярі», «Вічний революціонер» стали класикою за життя. Його п'єса «Украдене щастя» ось уже друге століття є окрасою репертуарів найкращих театрів України. Поема «Мойсей» своєю філософією захоплює тисячі дослідників — літературознавців, філософів, істориків.

Iван Франко у працях філософського та суспільно-політичного спрямування піднімав проблеми, актуальні не лише й не стільки для його часу, скільки для наступних поколінь українців, в успіх та щасливу долю яких він щиро вірив. Саме у вмінні Івана Франка виокремити з безлічі аспектів громадського життя якраз ті, які матимуть вирішальне значення для майбутнього української нації, запропонувати реальні шляхи їхнього вирішення, полягала велич Івана Франка як мислителя та суспільно-політичного діяча.

Він брав найактивнішу участь у громадсько-політичному житті на перших ролях ініціатора й організатора соціалістичного руху в Галичині. Він же з 1899 року член Наукового товариства імені Т. Г.  Шевченка, де очолював у різні роки філологічну секцію, етнографічну комісію, був редактором багатьох видань. Зізнав переслідувань та тюремних ув'язнень…

В особі Івана Франка українська нація здобула геніального творця універсального значення. Йому належать класичні зразки творчості в сфері художньої культури (драматургія, поезія, есеїстика), духовного будівництва нації, народознавства, філософії історії і Людини. Ім'ям Франка позначена боротьба за модернізацію України в новітній історії на європейських цивілізаційних засадах XIX століття та пошук контурів нашої епохи, коли «наука стане верховним принципом історії».

За матеріалами:  http://msmb.org.ua/

 

На відео: Іван Франко — одна з найяскравіших постатей в українській історії... Короткий нарис про митця.

 

 

Докладно і цікаво розповідається про життя та діяльність поета у серії фільмів-досліджень "Машина часу. Іван Франко" :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте твори Івана Франка на нашому сайті: 

Іван Якович Франко і все про нього. Твори, вірші, життя Івана Франка

Іван ФранкоБагатогранність постаті Івана Франка спонукає науковців, дослідників, краєзнавців, письменників України  до нових дослідницьких пошуків, а нас, читачів, - знову і знову відкривати для себе щось нове і цікаве в його творах.  Дивіться у цьму розділі твори Івана Франка: оповідання "Малий Мирон", "Грицева шкільна наука", "Мій злочин", "Schönschreiben (каліграфія)", "Олівець"; драма з сільського життя в 5 діях "Украдене щастя"; повість "Boa constrictor"; новела "Сойчине крило"; вірші зі збірки "З вершин і низин"; поезії зі збірки "Давнє й нове"; поема "Іван Вишенський"; збірка поезій "Із днів журби"; збірка віршів "Зів'яле листя"; повість "Захар Беркут"; "Слово про похід Ігоря".


Останні коментарі до сторінки
«27 серпня - день народженння Івана Яковича Франка »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми