Уляна Кравченко (Юлія Юліївна Шнайдер) (1860 — 1947 рр.) відома українському читачеві своїми поезіями для молоді. Виколисана природою рідного Миколаєва, поетеса передала у своїх віршах все те найцінніше, що подарувало їй дитинство: любов до людей, до рідного краю, природи, добрих справ. До сьогодні у місті зберігся будинок тодішнього міського голови Леонтія Устияновича, в якому зростала Уляна Кравченко. Саме тут вона не раз чула вірші у виконанні молодого Миколи Устияновича, ще одного визначного миколаївчанина, представника львівської романтичної школи, ядром якої була прославлена "Руська трійця". Однак, вирішальний вплив на формування літературного таланту поетеси мало її спілкування з Іваном Франком. Восени 1883 року Омелян Патрицький, редактор журналу "Зоря", куди часом дописувала дівчина, дав перші твори Уляни Кравченко для оцінки Івану Франку. Переглядаючи рукописи оповідань і повістей, Іван Франко натрапив на вірш молодої вчительки "Згадай мене, милий." Дещо скорегувавши його, він надрукував вірша у "Зорі", а авторці написав теплого листа, щиро заохочуючи її до літературної праці. Популярність серед читачів Уляна Кравченко здобула уже після виходу у світ першої збірки поезій "Prima vera" (1885 рік). Вона стала першою в Галичині жінкою-поетесою. Нелегка доля, зумовлена твердістю характеру і життєвими поглядами поетеси, сприяли активній праці в літературі. Наступні збірки "На новий шлях" (1891 р.), "В дорогу" (1912 р.), "Проліски" (1921 р.), "Лебедина пісня" (1924 р.), "Шелести нам, барвінку" (1932 р.) з`явилися одна за одною. Окрім поезії, вона писала й поетичну прозу, особливе місце серед якої займає автобіографічна повість "Хризантеми". Патріотичні і ліричні поезії Уляни Кравченко досі часто з'являються передруком у різних українських часописах.
За матеріалами: Енциклопедичне видання у 6-ти томах «Україна: хронологія розвитку», видавництво «Кріон». http://www.litopys.com.ua/
На відео: біографія Уляни Кравченко в картинках.
Почитаємо декілька віршів видатної поетеси:
На світі сонце, воля, радість, рух
На світі сонце, воля, радість, рух,
встають держави й гинуть, а твій дух
кружля при тім, котрому ти віддана,
в тісних границях хатки чи палати.
Твій світ - колиска малого диттяти,
твій рай -домівка твого мужа-пана.
Муж - твій закон; він милує й карає…
За чари розкоші на груди гарні
перлові шнури віша та янтарні,
з очей твоїх душа щоб не ясніла !
Ти сильна - духа сном, красою тіла.
Не думка в тілі тім, лиш серця страсть,
що умові проснутися не дасть.
Над скарбами й рабами - ти княгиня,
і в клітці золотій - сама рабиня !…
(1886 р.)
* * *
Хризантеми
(уривок)
Шалений вихор-шум гуляє, женеться на роздоріжжі...
Подав мені -
цвіт білих хризантем...
Ті цвіти спізнені, сумні,
смерті сумна емблема...
Між нами стануть сили злі, ворожі,
разом ми не підем...
Чому ? Чому не рожі ?
Чому все біла хризантема ?
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
А доля знає, кому й що подати вчас...
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
Хвилює лан пушистих хризантем,
а цвіти ті - сумна емблема....
Разом ми не підем.....
. . . . . . . . . . . . . . . .
За матеріалами: Уляна Кравченко. Вибрані твори. Державне видавництво художньої літератури, Київ, 1958.
Читайте поезії Уляни Кравченко на нашому сайті:
Серед творів поетеси можна нарахувати шість збірок поезії. У пізніший період творчості Уляна Кравченко писала переважно для дітей і юнацтва. З цих віршів зібрані її останні чотири збірки. Довгий час, близько двадцяти п'яти років, поетеса публікувала твори для дітей у журналі «Дзвінок».