14 ЛЮТОГО - ДЕНЬ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА
У цей день закохані відзначають своє свято - День святого Валентина. За легендами, Валентин був епіскопом, що допомагав закоханим - таємно їх вінчав. А коли за це його було заарештовано, він потрапив у тюрму і там закохався у сліпу дочку свого наглядача. Дівчину зцілило кохання Валентина, але сам він загинув, залишивши перед стратою прощальну листівку. У своєму останньому посланні він написав дівчині про своє кохання і підписався: "Твій Валентин".
В лютневий цей день маємо свято -
Сюрпризів та квітів завжди багато.
Коханим дарують листівки,
Послання ці звуть "валентинки".
Це день Валентина святого,
Єпископа молодого,
Який коханим помогав -
Таємно в шлюбі заручав.
За це єпископа судили
Та у в'язницю заточили.
І там він покохав сліпу
Тюремного ката дочку.
Подіяли кохання чари -
З очей сліпої спала мара.
І полюбила Валентина -
Свого цілителя дівчина.
Та розлучила їх зла доля.
Серця заплакали від болю.
Не наречена та весілля -
Чекала смерть на Валентина.
В ніч перед стратою він писав,
Послання любій залишав:
"Твій Валентин" - і відтепер
Усіх закоханих це день.
За матеріалами: "Свята українського народу". https://toloka.to/t10173
* * *
Ще трохи інформації про святого Валентина та Свято закоханих - з сайту римо-католицької парафії св. Валентина в місті Калуш.
За останнє десятиріччя День святого Валентина, про який раніше можна було прочитати хіба в навчальних текстах з англійської мови, впевнено увійшов у наше життя.
Святий великомученик Валентин народився у третьому столітті нашої ери. У ті далекі суворі часи римський імператор Юлій Клавдій ІІ забороняв своїм воякам одружуватись, але молодий священик Валентин таємно вінчав закоханих — і за це був засуджений на смерть. Перед стратою Валентин залишив дівчині листа з освідченням у коханні. Звідти й пішла традиція надсилати листівки-валентинки. Мученика стратили 14 лютого 269 року. А через двісті років Валентина проголосили святим. Його канонізував Папа Римський 494 року. Сталося це задовго до розділення Церкви на західну і східну, а тому святого визнають і православні, й католики.
ПЕРШІ "ВАЛЕНТИНКИ"
Перші "валентинки" з'явились у Франції в ХV столітті. Їх відсилав своїй дружині молодий герцог Орлеанський, ув’язнений в лондонському Тауері. Збереглося близько 60 його невеличких віршиків.
Кромвель, прийшовши до влади, скасував свято Валентина як аморальне. Заборона тривала до 1660 року.
У ХVІІІ столітті англійці вже за повною програмою обмінювались саморобними валентинками, а у ХІХ столітті їх стали друкувати і продавати як в Англії, так і в Америці.
У старій добрій Англії збиралися парубки і складали до скриньки квіточки з іменами дівчат; потім кожен виймав по одному. Дівчина, ім’я якої діставалося хлопцю, ставала наступного року його «Валентиною», а він — її «Валентином». Подібні лотереї походять іще від згаданого свята Юнони і дотепер лишаються в моді. Взагалі різні народи святкують Валентинів день по-різному, однак скрізь дарують одне одному «валентинки». У країнах, де свято стало масовим, найбільше радіють кондитери, продавці квітів і листівок, постачаючи «валентинівські» набори на всяк смак. Солодощі, шоколадки у формі серця — класичний безпрограшний подарунок.
Про Валентинів день чули всі. Але мало хто знає, що мощі цього святого, який поплатився життям за проведення таємних вінчань, зберігаються у нас в Україні, в місті Самборі, у Храмі Різдва Пресвятої Богородиці, який славиться ще й чудотворною іконою Божої Матері. Розповіді про чудодійні зцілення та дароване Святим кохання передаються вірниками з покоління в покоління.
За матеріалами: http://katolickalush.ucoz.ru/
Читайте на нашому сайті вірші до Дня святого Валентина: