НЕПРОЗОРІ РАХУНКОВІ ШВИ ХУДОЖНЬОГО ВИШИВАННЯ
ХРЕСТИК ПРЯМИЙ
Робочу нитку закріплюємо з виворітної сторони на місці початку шва. Виводимо голку на лицьову сторону, від місця виколу вниз (можна і вверх, залежно від ходу лінії шва) відраховуємо 2 нитки піткання, вколюємо голку, повертаємо вліво та виколюємо її по діагоналі вліво і вверх через одну нитку основи і одну нитку піткання. Виводимо голку на лицьову сторону, ведемо її вправо через 2 нитки основи між двома паралельними нитками піткання, покритими прямим нижнім стібком. Виколюємо голку, виводимо її по діагоналі через одну нитку піткання і 2 нитки основи для накладання наступного стібка. З лицьової сторони утворюються прямі, рівні вертикальний та горизонтальний стібки, що перпендикулярно перехрещуються між собою і утворюють хрестик. Звідси назва хрестик прямий.
Хрестиком прямим виконують найрізноманітніші основні, додаткові орнаменти, покрайниці у декоруванні одягових, обрядових, інтер’єрних виробів. Його поєднують в орнаментах з іншими техніками художнього вишивання.
На малюнку нижче: фрагменти вишивок чоловічих сорочок, виконаних рахунковими швами:
За матеріалами: К.Р. Сусак, Н.А. Стеф’юк. "Українське народне вишивання". Навчальний посібник (техніки, методологія, методика). Київ. Видавництво "Науковий світ", 2006 рік, стор. 85, 103.
Більше про вишивання з книги Катерини Сусак та Ніни Стеф’юк: