Позитивний вплив ритмічної гімнастики на фізичний та емоційний стан дітей


Позитивний вплив ритмічної гімнастики на фізичний та емоційний стан дітей

 

ритмічна гімнастика,  вправи під музику, танці, комплекси вправВсе більше стає прихильників ритмічної гімнастики серед школярів та молоді. Особливу увагу до себе цей вид гімнастики привертає через емоційність та подібність до сучасних танців, таким чином, включає емоційність у виконанні вправ. Поряд з цим сприяє розвиткові фізичних якостей, зміцненню здоров'я, підвищенню функціональних можливостей організму.

Завдяки ритмічній гімнастиці діти позбавляються незграбності, надмірної сором'язливості, виправляють поставу, розвивають м'язи, інші рухаючі якості, які допомагають успішно оволодіти іншими видами фізичних вправ, разом з тим прикладні.

Ритмічна гімнастика обов'язково містить у собі об'єднані в певні комплекси різноманітні види бігу, стрибків, танцювальних елементів, які виконуються в швидкому темпі. Такі комплекси значно підвищують навантаження, сприяючи вихованню витримки. Все це суттєво відрізняє ритмічну гімнастику від інших гімнастичних вправ, які не є носіями виховання загальної витримки. Підвищенню навантаження та інтенсивності занять, крім того, сприяє метод виконання вправ, коли певні вправи чи комплекс вправ виконуються послідовно, без перерви.

Вправи ритмічної гімнастики виконуються під музику, головна особливість якої - чіткий ритм. Яскраві ритмічні звуки виховують почуття ритму, музикальність, вміння узгодити свої рухи з музикою. Виконання вправ під запальну музику не дозволяє помічати втому, таким чином перетворює урок у веселу гру.

Велика кількість вправ ритмічної гімнастики мають танцювальний характер, але залишаються при цьому гімнастичними вправами. Під час танцю діти виконують певні вправи. Так само як і при виконанні вправ діти танцюють. Ці поняття взаємопов'язані. Але говорити про заняття ритмічною гімнастикою як про розваги на дискотеці - не правомірно. Ці заняття допомагають розвити організм, зміцнити його, вдосконалити, оздоровити. Досягти цього можна завдяки вмілому поєднанню гімнастичних вправ з простішими елементами танцю, бігу, стрибків.

Музика, як носій суспільно - вагомих естетичних цінностей, викликає в учнів активний емоційний відгук, мобілізує їх волю, сприяючи більш ефективному рішенню різноманітних педагогічних завдань, музика стає надійним помічником вчителя. Оскільки вона виконує роль ритмічного приємного для сприйняття звуколідера, до якого учні, що займаються, підсвідомо пристосовують ритміку своїх рухів.

Збіг основного елементу вдосконалюваного рухомого акту з музичним наголосом викликає в учнів почуття особливого задоволення. До того ж рухи, які виконуються частково, звільняються від втомливого контролю з боку свідомості.


ритмічна гімнастика,  вправи під музику, танці, комплекси вправСпеціальні дослідження показали, що музика допомагає зберегти достатню інтенсивність рухливої діяльності учнів навіть при значній втомі, коли свідомо підтримувати високий темп роботи стає не можливим.

Чіткий виразний ритм, динамізм, ясність мелодійних ліній зумовлюють характер функціонального впливу музики на організм учнів: збудження емоційної і рухливої активності.


Одним із важливих чинників впливу музики на працездатність учнів, що займаються ритмікою, полягає в здатності живого організму сприймати ритми, які пропонуються йому, уповільнюючи чи прискорюючи темп своєї роботи.

Спостереження показують, що використання музики на заняттях фізичними вправами може викликати серед людей, що займаються цими вправами, позитивні емоції, допомогу закріплення рухливих навиків, покращення техніки виконання рухів, підвищення моторної щільності занять, стимулювання прояви уваги, пам'яті, сили, швидкості, спритності, витримки, скорочення часу протікання відновлюючих процесів. І як результат цього - прискорення росту спортивних результатів. Все це дозволяє розглянути функціональну музику як один з важливих засобів підвищення ефективності занять фізичними вправами.

Дуже цікаві та корисні для школярів вправи - ігри, які виконуються в  парах, особлива цінність яких полягає в тому, що в них присутній елемент змагання. Але не менше захоплюють і мають важливе значення вправи з певними предметами. Загальнорозвиваючі та танцювальні вправи з предметами, які традиційно використовуються ( м'ячами, палками, скакалками і т.п.) та включаються в комплекси ритмічної гімнастики, дозволяють внести в заняття різноманітність, елементи творчості, що значно підвищують ефективність таких занять.

У дітей досить хороша уява. Творча уява школярів яскраво виявляється під час занять фізичною культурою. Під час виконання вправ особливо імітаційного характеру, діти створюють образи на ділі, намагаючись наслідувати їх. Малюкам цікавіше наслідувати "жабку", "черепаху", "кішку" з її вигнутою спинкою, ніж виконувати аналогічні дії, позбавлені образів.

Тому на заняттях з молодшими школярами доцільно повідомити назви вправ, які пропонуються для розучування вправ, які імітують рухи тварин, окремі види діяльності людини і т.д. Старшим школярам ті самі вправи можна пропонувати не називаючи їх.

ритмічна гімнастика,  вправи під музику, танці, комплекси вправРитмічна гімнастика - це естетичний вид спорту, який формує у дітей розуміння краси, вишуканості, духовні потреби та інтереси, сприяє розвиткові творчих здібностей. Постійні заняття ритмічною гімнастикою в купі з іншими видами фізичних вправ впливають на організм оздоровчий і тренуючий вплив. Це незамінний компонент індивідуальної системи оздоровлення. При постійних заняттях удосконалюються серцево - судинна і дихальна системи, активізуються обмінні процеси, збільшуються фізіологічні можливості організму, поліпшується статура, набуваються бадьорість та гарний настрій. Ритмічна гімнастика, окрім оздоровлення тренуючихся, активно впливає на естетичне виховання.

Зв'язок рухів та музики здійснюється на кожному уроці ритмічної гімнастики. Музика впливає на емоційний стан, психіку дітей, що тренуються.
Добре підібрана до рухів музика постійно розвиває музичну пам'ять, музичну та рухому культуру. Чіткість рухів підкреслюється гарною статурою, цікавим поворотом голови, вмінням приймати необхідні пози і положення тіла, ніг, рук, підтримувати стійкі рівноваги. Рухатися виразно - це означає виконувати вправи емоційно, обґрунтовано швидко перебудовувати режим рухів в залежності від характеру музики. Вкладати в рухи "всю душу".
Завдяки тісному співвідношенню рухів з музикою, зростають виразні можливості фізичних вправ. Здійснюється враження, що той, хто тренується, розповідає про себе, розкриває свої почуття та думки язиком рухів.

Завдяки стилю форм рухів ( в залежності від розвитку музики, танців, видів спорту) ритмічна гімнастика з кожним роком буде удосконалюватися і може бути джерелом позитивних емоцій, гарного настрою, впевненості у своїх силах, з'явлення нових інтересів, високою працездатністю, а значить резерв здоров'я на довгі роки.

Підбираючи музичний матеріал до комплексу, важливо враховувати, яка музика до "душі" (класична, класична в сучасній обробці, сучасна). Комплекс може складатися з декількох фрагментів музичних творів (чотирьох і більше). При виборі музики важливо враховувати її тематику, стиль, образність, виразність. Дуже важливо, щоб музичний матеріал був доступний, зручний до темпу і ритму і був засобом до виникнення позитивних емоцій. Підібрана музика буде підказувати вибір вправ, характер рухів і їх стиль, кількість повторів.

За матеріалами статті 
"ФОРМУВАННЯ МУЗИЧНО-ЕСТЕТИЧНИХ ЗДІБНОСТЕЙ У ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ НА ЗАНЯТТЯХ РИТМІЧНОЇ ГІМНАСТИКИ"
Гетманська О.М., Гаврильченко Л.В. Херсонський державний педагогічний університет.

 

На відео: TVRivne1:  "Веселі уроки". Танець, розминка 3.

 

     Дивіться також на нашому сайті:

 

 


Останні коментарі до сторінки
«Позитивний вплив ритмічної гімнастики на фізичний та емоційний стан дітей»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми