Основи рукоділля. Як перенести малюнок на тканину. Збільшення та зменшення малюнка (з книги Елли Литвинець "Голки, нитки, намистинки")


Елла Литвинець

ГОЛКИ, НИТКИ, НАМИСТИНКИ

(Науково-популярна книжка для дітей)

 

ОСНОВИ РУКОДІЛЛЯ

 

Основи рукоділля. Узори та їх розташування (з книги Елли Литвинець Голки, нитки, намистинки)

 

ЯК ПЕРЕВЕСТИ МАЛЮНОК НА ТКАНИНУ

Способів переведення малюнків на тканину існує багато (рис. 4). Певний спосіб вибирають залежно від характеру та розташування узору на тканині, від техніки вишивання, фактури і кольору тканини. Але слід пам’ятати, що при будь-якому з них обов’язково треба визначити середину малюнка, передбачити місце для рубців, якщо вони потрібні.

 

Основи рукоділля. Як перенести малюнок на тканину. Збільшення та зменшення малюнка. Книга Елли Литвинець. Голки нитки намистинки. Художник Наталія Шульга


Почнемо з найпростішого способу — за допомогою копіювального паперу. На тканину кладемо узор, закріплюємо його шпильками. Між тканиною і узором обережно вкладаємо копіювальний папір пастою до тканини. Обводимо контури узору гостро заструганим олівцем (рис. 4 а).
На тонкі, прозорі тканини малюнок можна перевести за допомогою скла, під яким стоїть лампа. Покладіть узор на скло, на нього — тканину. Ввімкніть світло. Малюнок, що просвічується крізь тканину, обведіть м'яким гострим олівцем.
На темні, блискучі та ворсові тканини малюнок переводять за допомогою прозорого паперу. Спочатку узор переводять на папір, потім закріплюють його на тканині шпильками і густими дрібними стібками «вперед голку» переносять на тканину. Після цього папір обережно обрізають і знімають. На тканині лишається малюнок, прокладений наміткою.
Якщо у вас немає готового узору, а є тільки малюнок, вишитий на тканині, зробіть отак. Розстеліть на столі вишивку, накрийте її склом, зверху покладіть прозорий папір і обведіть контури малюнка м’яким олівцем, чорнилом або фломастером.
Якщо під рукою немає скла, можна вдатися до такого способу. Зверху на вишивку покладіть аркуш білого паперу і закріпіть його з усіх боків шпильками. Потім клаптиком копіювального паперу або алюмінієвою ложкою потріть опуклі деталі вишивки. На папері залишиться блідий відтиск малюнка, який треба обвести олівцем або фломастером.
Узори хрестиком і напівхрестиком переводять на міліметрівку або папір у клітинку. На тканину узор хрестиком можна перевести й за допомогою копіювального паперу, позначаючи крапками куточки клітинок, в яких намальовані хрестики. На тканині залишаться мітки-крапки, по яких ви й будете вишивати (рис. 4 б).
Малюнок можна перевести за допомогою трафарету з проколотими по контуру дірочками (на відстані 2—3 мм одна від одної), закріпленого на тканині. Для цього готуємо суміш (густоти сметани) з машинного масла та зубного порошку (для темних тканин) або синьки (для світлих). Притримуючи напір з малюнком лівою рукою, правою втираємо суміш у дірочки за допомогою тампона з вати або шматочка тканини (рис. 4 в).
Переводити узори слід дуже акуратно, щоб не зіпсувати малюнок і не забруднити тканину. Лінії геометричного орнаменту переводять за допомогою лінійки або косинця.


* * *


ЗБІЛЬШЕННЯ ТА ЗМЕНШЕННЯ МАЛЮНКА

Якщо вам треба збільшити або зменшити малюнок, розлінійте його на квадрати, як показано на рис. 5. Візьміть чистий аркуш паперу, нанесіть на нього сітку з більших (якщо ви збираєтеся збільшувати малюнок) або менших (якщо ви будете його зменшувати) квадратів. Сторони їх для зручності можна пронумерувати: но горизонталі — літерами, по вертикалі — цифрами. Малюнок перенесіть на сітку квадрат за квадратом, акуратно й точно відтворюючи всі лінії. Пам’ятайте: чим менші квадрати, тим точніше буде відтворено малюнок.

 

Основи рукоділля. Як перенести малюнок на тканину. Збільшення та зменшення малюнка. Книга Елли Литвинець. Голки нитки намистинки. Художник Наталія Шульга


За матеріалами: Елла Литвинець. "Голки, нитки, намистинки". Науково-популярна книжка для дітей. Художник Наталія Шульга. Київ, "Веселка", 1989 рік, стор. 7 - 9.

 

 Більше матеріалу з книги Елли Литвинець дивіться за посиланням:

Елла Литвинець. Голки, нитки, намистинки. Науково-популярна книжка для дітей, посібник з рукоділля з картинками та описами. Малюнки Наталії Шульги
Науково-популярна книжка української майстрині Елли Литвинець "Голки, нитки, намистинки" створена для юних рукодільниць, які цікавляться народним мистецтвом і хочуть спробувати свої сили у ньому. Вона містить велику кількість візерунків для вишивання, якими можна оздобити одяг та предмети домашнього вжитку, знайомить з цікавим видом народного мистецтва — нанизуванням.

Останні коментарі до сторінки
«Основи рукоділля. Як перенести малюнок на тканину. Збільшення та зменшення малюнка (з книги Елли Литвинець "Голки, нитки, намистинки")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми