Наталія Коваль. "Гратися? Розвивати? Навчатися?" (інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи)


Наталія Коваль - директор департаменту дитячої літератури видавництва Ранок, засновниця ТМ АРТ

 

Наталія Коваль

Гратися? Розвивати? Навчатися? 


Коли у родині підростає дитина неодмінно виникає питання чи достатньо приділяється уваги її розвитку. Може потрібні особливі заняття? Може віддати у новий розвивальний центр? Говорять, там і креативний розвиток, і логічний, навчання мов, математики, швидкого читання, навіть азів підприємництва. Та що насправді потрібно дошкільнику для його різноманітного та гармонійного росту? Адже дитина активно росте фізично, з кожним роком набуваючи нових можливостей формувати наступні вміння.

Саме це бажання пізнавати й пробувати нове – найкраща риса малюка й дошкільника. У більш старшому віці молодшого школяра дитина продовжує бути допитливою але вже у тих сферах, що нею обрані як цікаві. Малюк  цікавиться усім, що навколо нього. Дошкільник експериментує з усім, чим дозволять. Школяр пробує застосовувати. Ось у цьому і поєднуються три кити росту. Працюючи педагогом я практично відчувала, наскільки обмежений допоміжний ресурс для занять з дитиною. Змінивши професію на видавничу і набувши нового досвіду я задумалася над виданням вікових книжечок для занять з дитиною. Головним критерієм було – книга має бути зрозумілою дорослому не педагогу. А це текст формулювань, що легко сприймається, і вправи, які дитина зможе  виконувати сама. Завдання дорослого лиш спостерігати і трошки направляти за потреби. Навчає і підказує – малюнок до завдання. 

Було прочитано безліч виховної та психологічної літератури. Коли закінчились україномовні видання, я перейшла до досвіду європейського. Вивчала методи, способи, які використовують у інших країнах, проводячи заняття із дошкільнятами, відвідувала спеціалізовані виставки та конференції. Одне із яскравих вражень, коли я була присутня на реальному занятті з дітьми. Це було під час відвідин виставки із освітніх технологій у Лондоні. Тоді я побачила, у чому ж головна різниця. Діти були вільними на занятті, їм не задавали обмеження. Дитина могла вибрати ту форму і спосіб виконання вправи, який їй був цікавіший. Пізніше я врахувала цей досвід, пропонуючи різні форми діяльності з дітьми у книзі.

 

Наталія Коваль, директор департаменту дитячої літератури видавництва Ранок. Стаття про підготовку дітей до школи та серію книжок Навчалочка. Гратися. Розвивати. Навчатися. Інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи. Дитяча література видавництва Ранок.


Ось ми і дісталися до головної теми – «Навчалочки» - збірника розвивальних завдань, який був створений мамою, педагогом, видавцем. Назва виникла абсолютно випадково. Перебиралися у голові різні варіанти, але все воно вже було. І якось під час перегляду чергового періодичного видання для вихователів, мені впадає в око ім’я Наталочка в одному з віршиків. Про себе я подумала «Наталочка-Навчалочка - о, непогана рима». Із скромності я не стала виносити ім’я Наталочка у назву, залишила лише слово «навчалочка». Так і з’явилася назва, за якою вже понад 10 років запитують збірники для занять.   

Під час свого життя збірник пережив 4 перевидання, я говоритиму про останнє, що вийшло під торгівельною маркою «Активний Розвиток Талантів» (скорочено «АРТ»). «Навчалочки» відносяться до комплексних збірників, тобто таких, що містять вправи з усіх базових напрямків розвитку дошкільника й укладені за віковими групами. Щоб вам було легше дізнатися, які це напрямки, їх винесено на обкладинку.

 

Наталія Коваль, директор департаменту дитячої літератури видавництва Ранок. Стаття про підготовку дітей до школи та серію книжок Навчалочка. Гратися. Розвивати. Навчатися. Інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи. Дитяча література видавництва Ранок.

 

У будь-якій підготовці найважливіше ефективно витратити час. «Навчалочка» про це подбала. Ми зміксували заняття з напрямків. З одного боку  утворився ефект сюрпризу – дитина не знає, які завдання будуть наступними. З іншого –  сформувалося різноманіття і вам не потрібно гадати, скільки ж вправ має бути з вивчення чисел, а скільки – з проведення доріжок. Але зміксували напрямки дотримуючись правил, що продиктовані можливістю дитини сприймати і засвоювати:
- від загального поняття до конкретного;
- від звичного способу виконання до креативного;
- з чергуванням написання чи малювання, говоріння, конструювання;
- з урахуванням вже вивченого у цьому ж збірнику, з поступовим ускладненням.
Подбали і про педагогів: на початку збірника окремо по кожному напрямку показано теми вивчення і номера сторінок із вправами. Це зручно для пошуку вправ із конкретної освітньої теми.
Щодо видів діяльності у збірнику, їх намагалися зробити на будь-які смаки. Через це в останньому виданні додалися наліпки, вирізання та наклеювання, складання з паперу, ліплення, малювання. Перевага в тому, що іноді це окремі види діяльності, а іноді це способи виконання вправ. 

 

Наталія Коваль, директор департаменту дитячої літератури видавництва Ранок. Стаття про підготовку дітей до школи та серію книжок Навчалочка. Гратися. Розвивати. Навчатися. Інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи. Дитяча література видавництва Ранок.


Тут за допомогою зафарбування кружечка певним кольором знаходиться правильна відповідь.
Творче заняття, де за допомогою зафарбовування створюється малюнок. А з додаванням наліпки – завершена композиція.
Методом аплікації із частин складаємо ціле. Утворюється зображення природного середовища пустелі.
За допомогою конструювання складаємо кубик. Потім використовуємо у грі для розвитку мовлення, переказуючи відомі народні казки.  

«Навчалочки» створювалися масовими збірниками. Тобто такими, якими зрозуміло і зручно користуватися більшості батьків і вихователів. Проте індивідуальні особливості можуть виникати. Ми ж бо усі різні. З приводу цього декілька порад. 

1) Якщо ви вважаєте, що цей збірник надто простий для вашої дитини, можете перескочити на іншу вікову категорію. Хоча я б порадила… повторити. Знаєте, навіть найкращі експерти часто повертаються до того, із чого починали і повторюють вивчене. З досвідом однакові завдання сприймаються по-іншому.        

2) Якщо ви переживаєте, що не з усім дитина може впоратися, розумійте, що це абсолютно нормально. Зупиняйтесь на тих вправах, що їх дитина зацікавлено виконує а ви лиш трошки підказуєте. З більш складними впораєтеся потім, як завершите збірник.

3) Навіть якщо дитині дуже цікаво, не виконуйте більше 3-4 вправ за один раз. Інформація має добре засвоїтися і мозку потрібен час зафіксувати нове вміння свідомо. 

4) Як завершите «Навчалочку» і позначте своє досягнення на сходинках успіху у кінці збірника, збережіть книгу. Використовуйте її як демонстрацію успіхів і досягнень дитині і як пригадування базових знань. 

 

Наталія Коваль, директор департаменту дитячої літератури видавництва Ранок. Стаття про підготовку дітей до школи та серію книжок Навчалочка. Гратися. Розвивати. Навчатися. Інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи. Дитяча література видавництва Ранок.

 

То що ж усе таки найголовніше, коли ми ростимо дошкільника: гра, розвиток чи навчання?

«Навчалочка» показала – УСЕ. Бо це поступові кроки вашого зростання. В дошкільному віці ми вчимося цього, щоб вміти використовувати усе подальше життя. Ми пізнаємо світ граючись, бо досліджуємо якості предметів. Через гру ми розвиваємо базові вміння: говорити, бігати, хапати, знаходити, помічати, спостерігати, ловити, уявляти, розказувати, руйнувати, створювати. Через базові вміння вчимося нових, щоб бути успішнішими.
Отже, грайтеся, розвивайтеся, навчайтеся! І отримуйте від цього радість.  
    

Матеріали люб'язно надіслані видавництвом "Ранок" спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Видавництво Ранок.

 

 

Більше цікавого знайдете у блозі видавництва на нашому сайті:

Блог видавництва Ранок - найцікавіше та найактуальніше.Друзі, вас вітає численна команда видавництва «Ранок»! Ми раді запропонувати високоякісну навчальну та дитячу літературу, створену провідними фахівцями своєї справи. Крім друкованої продукції, видавництво «Ранок» випускає книги і в електронному вигляді. Ми пишаємося співпрацею з відомими видавництвами Європи і Америки, а партнерство з голлівудськими студіями The Walt Disney Company і Pixar Animation Studios — приємний бонус у вигляді прекрасних дитячих ігор та книг. Педагоги України вважають наші книги найкращими, а багато бібліотек мають у своєму арсеналі весь асортимент дитячої літератури та навчально-методичних посібників для учнів та вчителів. Як лідер серед вітчизняних видавців, «Ранок» увійшов до Європейської асоціації видавців навчальної літератури і є наразі єдиним представником України! Ми пишаємось, що протягом багатьох років видавництво отримує безліч нагород і премій. «Ранок» — це величезний простір для розумних і талановитих людей, одним словом, для всіх вас! Тож, єднаймося, друзі!

Останні коментарі до сторінки
«Наталія Коваль. "Гратися? Розвивати? Навчатися?" (інформація про найцікавіший спосіб підготовки дітей до школи) »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми