Леонід Каденюк: у космос - з «Кобзарем» Тараса Шевченка та Україною у серці


Екіпаж шаттлу Колумбія (STS-87, 1997 рік): Леонід Каденюк, Кевін Крегель, Стівен Ліндсі, Уїнстон Скотт, Калпана Чавла, Такао Дої (фото з сайту NASA)
На фото: Екіпаж шаттлу «Колумбія» (STS-87, 1997 рік): Леонід Каденюк, Кевін Крегель, Стівен Ліндсі, Уїнстон Скотт, Калпана Чавла, Такао Дої (фото з сайту NASA)


У грудні 1997 року Леонід Каденюк успішно повернувся на землю, пробувши на орбіті 16 днів. У космосі він вивчав вплив невагомості на ріст рослин. І вперше розгорнув український прапор на орбітальній станції. «Я чекав цієї миті 36 років, із 10-річного віку. Полетів у 46 років. Я сидів спокійно, мене це навіть вразило. Думав, 20 років чекав, поки готувався, то тепер 20 секунд дочекаюся», – розповів в одному з інтерв’ю "Радіо Свобода" Леонід Каденюк.

 

На відео: старт шаттлу "Колумбія" з Леонідом Каденюком на борту (19 листопада 1997 року).

 

Його завданням у Всесвіті було провести експерименти і дослідити як ростуть рослини в невагомості. Про участь Каденюка у місії особисто домовлявся другий президент України Леонід Кучма з американським колегою Біллом Клінтоном.

«Він людина була рішуча: пообіцяв – зробив. Дійсно тоді була проблема, я думав, чим полетить наш космонавт. Бо там просто так не літають, обов’язково має бути серйозне завдання, а тим більше готувався в Радянському Союзі, в Російській Федерації, там інші погляди на польоти в космос. Але бачите, склалося, як склалося – чудово», – згадував колишній президент України Леонід Кучма.

Американці гідно оцінили кандидатуру Каденюка, а космонавт успішно пройшов випробування в NASA, пригадує тодішній керівник підготовки до космічного польоту Едуард Кузнецов. Політ тривав майже 16 діб, двічі космонавти виходили у відкритий космос.

 

Леонід Каденюк: у космос - з Кобзарем Тараса Шевченка та Україною у серці

 

«Ми склали цілу програму, що він мав із собою взяти – прапор, державний герб, герб Києва, «Кобзар» Шевченка, портрет видатного українського ракетобудівника Михайла Янгеля, диск нашої відомої групи «ВВ». Він взяв усі ці речі із собою, і потім ми навіть привезли з Америки сертифікат, що кожна річ побувала в космосі – із підписом кожного члена екіпажу», – розповів Кузнецов. Тоді, під час польоту Каденюка, вперше у космосі пролунав гімн незалежної України.

 


 

Леонід Каденюк вів активний спосіб життя, не полишав тренування – кілька разів на тиждень бігав крос у 10 кілометрів, розповідає Едуард Кузнецов. Каже, він чекав кращих часів української космонавтики і навіть планував узяти участь у польоті. Найбільше ж переймався перший космонавт незалежної України питаннями земними – забрудненням екології. Нереалізованими лишилися купа планів, розповідає його товариш, народний депутат Ігор Гаврилов. У грудні 2017 року Леонід Костянтинович став головою Міжнародної екологічної ради. Йому було цікаво у цьому напрямку працювати. На запитання – навіщо літати в космос, відповідав коротко: щоб покращити життя на землі.
Було й таке запитання: «Якби ви побачилися з Богом, що б ви у нього запитали?»
«Просто хотілося б його попросити: Боже, бережи нашу Землю, дай розуму людям. Коли дивишся на планету з висоти космічної орбіти і бачиш таку красиву землю… Але коли пригадуєш, як ми живемо, то особливо там надзвичайно глибоко усвідомлюється, наскільки не досконале людське суспільство. Ми не правильно ставимося до природи. Треба берегти свою планету!» – відповів Леонід Каденюк.

 


 

За матеріалами: https://www.radiosvoboda.org

 

 

Дивіться також на "Малій Сторінці":

Леонід Каденюк, перший і єдиний космонавт незалежної України (біографія, інтерв'ю, спогади)

Леонід Каденюк, перший космонавт незалежної України.

"Коли дивишся на планету з висоти космічної орбіти і бачиш таку красиву землю ... хочеться попросити: "Боже, бережи нашу Землю, дай розуму людям!"  Але коли пригадуєш, як ми живемо, то особливо там надзвичайно глибоко усвідомлюється, наскільки не досконале людське суспільство. Ми не правильно ставимося до природи. Треба берегти свою планету!» (Леонід Каденюк)

Останні коментарі до сторінки
«Леонід Каденюк: у космос - з «Кобзарем» Тараса Шевченка та Україною у серці»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми