Якщо середню зірку «хвоста» Великої Ведмедиці подумки з’єднати прямою лінією з Полярною зіркою та продовжити цю лінію далі, ми побачимо сузір’я Кассіопеї, яке за обрисами нагадує перевернуту й трохи розтягнуту літеру «М» (чи латинську «W»). Це сузір’я давні греки назвали на честь міфічної цариці Кассіопеї: у його обрисах вони вбачали царицю, яка сиділа на троні.
Кассіопея і Андромеда
Грецька міфологія розповідає, що колись Ефіопією правив цар Цефей, у якого були красуня-дружина Кассіопея й не менш чарівна дочка Андромеда. Якось Кассіопея мала необережність похвалитися перед нереїдами (морськими німфами) своєю й доччиною красою.
Красуні-нереїди обурилися, оскільки вважали себе найпрекраснішими створіннями, і нарадили своєму батькові Посейдонові, покарати самовпевнену Кассіопею. Посейдон наслав на Ефіопію величезне чудовисько — Кита. З його пащі виривався вогонь, з вух валив чорний дим, хвіст був вкритий гострими шипами. Кит лютував, спустошував і нищив країну. Як спокутну жертву Посейдонові Цефей і Кассіопея вирішили віддати на поживу чудовиську Андромеду. Дівчину прикували ланцюгами до прибережної скелі, і вона чекала на свою нещасливу долю. У цей час на іншому краю світу один із найвідоміших легендарних героїв — Персей — здійснив надзвичайний подвиг. Він проник на острів, де жили горгони — чудовиська у подобі жінок зі зміями замість волосся. Погляд горгон був такий жахливий, що кожен, хто насмілився глянути їм у вічі, миттєво кам’янів. Але це не зупинило безстрашного Персея: коли горгони заснули, він відрубав голову одній із них, найголовнішій і найстрашнішій, — Медузі. Тієї ж миті з тулуба Медузи вилетів крилатий кінь Пегас. Персей скочив на Пегаса й полетів на батьківщину. Коли він пролітав над Ефіопією, то побачив прикуту до скелі дівчину неймовірної вроди й жахливе чудовисько, що наготувалося її з’їсти. Він безстрашно кинувся в бій із Китом. Чарівні сандалії підняли Персея над чудовиськом, і він направив на Кита голову горгони Медузи, що була прикріплена до його щита. Зустрівшись із нею поглядом, Кит скам’янів і потонув, перетворившись на острів. Андромеду було врятовано. Персей звільнив її й привіз до палацу Цефея. Цар на знак вдячності віддав дочку заміж за Персея. В Ефіопії багато днів тривали веселі свята. А на небі відтоді з’явилися у вигляді сузір’їв герої цього міфу: Кассіопея, Цефей, Андромеда, Персей, Пегас і Кит.
За матеріалами: Легенди та міфи зоряного неба. Фізика для допитливих. 01/2012.
Дивіться також на нашому сайті:
"Небо глибоке засіяне зорями,
Що то за божа краса!"(Михайло Старицький)