Ганна Черкаська. Микола Леонтович - геніальний ювелір української пісні


Ганна Черкаська

МИКОЛА ЛЕОНТОВИЧ - ГЕНІАЛЬНИЙ ЮВЕЛІР УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ 


Микола Леонтович - український композитор, геніальний ювелір української пісні, автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору Щедрик, Дударик, Козака несуть.Микола Леонтович - український композитор, автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору "Щедрик", "Дударик", "Козака несуть". Його обробка "Щедрика" відома у всьому світі як різдвяна колядка "Carol of the Bells".

Геніальний ювелір української пісні, славетний композитор Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 року на Поділлі у селі Селевинці у родині священика. Продовжуючи сімейну традицію, мав стати духовною особою: закінчив семінарію у Кам’янці-Подільському, одержав звання регента Петербурзької придворної співацької капели. Та не став Леонтович священиком, працював учителем у Вінниці, на Донеччині, у наших степових селах тоді ще Катеринославської губернії. І не міг козак не побувати на Хортиці. Ця подорож надихнула маестро на обробку козацьких пісень. Микола Дмитрович керував учнівськими колективами і творив власні обробки народних пісень. Опублікував він понад 200 таких творів, як "Щедрик", "Козака несуть", "Мак".

Коли постала Українська Народна Республіка, Леонтович став комісаром Першої української капели, викладачем музично-драматичного інституту ім. Лисенка. У 1919 році, коли столицю окупували денікінці, Микола Леонтович забрав дружину та дочку і повернувся до Тульчина. Холодно, голодно велося родині, але композитор працював на майбутнє, створював оперу "На русалчин Великдень". Леонтович викладав у тульчинському жіночому єпархіальному училищі. Отам і написав останній роман життя зі своєю ученицею Надією Танашевич.

На світанку 23 січня 1921 р. у рамках акцій червоного терору композитора було убито.

... Суворої зими 1921 року пан Микола разом із дочкою чимчикували у село Марківці, де жили батьки Леонтовича. Там він перепочине, побачить своє перше кохання (у його очах вона завжди була юною авторкою його першого лібрето), потім візьмуть сидір від батьків і з гостинцями повернуть додому. Микола Леонтович поклав руку до кишені, де були квитки. Микола з дружиною вже все узгодили: він з коханою Надією виїде за кордон... 

Але не склалося... На світанку оперуповноважений губернської ЧК Грищенко з гвинтівки застрелив Леонтовича, коли той спав на своїй канапі... Так система розправилася з митцем. Знакове вбивство говорило: "Така доля чекає кожного самостійника".

На дев’ятий день пам’яті Миколи Леонтовича друзі започаткували комітет Леонтовича, що через рік став Товариством. Згодом ім’я українського композитора забулося. Тільки 1977 року Київським театром опери та балету було поставлено оперу Миколи Леонтовича за казкою Бориса Грінченка. Її дописав і відредагував Мирослав Скорик, назвавши твір "Русалчині луки". А ще через 20 років було відкрито музей Леонтовича.

 

На відео: "Щедрик" Миколи Леонтовича.
 

За матеріалами: http://www.uamodna.com/

 

 

Дивіться також на "Малій Сторінці":

Сергій Осока. Муза і смерть автора "Щедрика" Миколи Леонтовича

Сергій Осока.  Муза і смерть автора Щедрика Миколи Леонтовича
"Той зимовий день 23 січня 1921 року він провів у Тульчині. Клопотався про якісь важливі справи. Подеколи згадував, що сестра дуже просила його покласти на музику «Заповіт» Шевченка. На мить відволікаючись від нагального, він, може, ледь чутно мугикав, робив ескіз майбутньої мелодії. На вулиці він, певно, складав його про себе. Може, кутався в комір, старався йти швидше, щоб не змерзнути або, їдучи підводою по зимових вулицях, щільно вкривав ноги рядном. Ніхто не знає, яка того дня в Тульчині була погода, у що Леонтович був одягнений, із ким говорив. Достеменно відомо тільки, що «Заповіт» Шевченка він таки поклав на музику. І це був його останній мистецький акт. Символічно? Таки так. У долях геніїв схожі речі трапляються надто часто. Ніби сама історія хоче для них красивого завершення – з особливим значенням, з відчуттям таємниці. А потім він подався до батька – коли приїхав, «була шоста година по сонцю». Мабуть, кашляв у рукавицю. Мабуть, обіймав старого священика. Точних відомостей не маємо. А смерть уже їхала до нього іншою підводою. Смерть – вона вибаглива, їй завжди чомусь хочеться всіх найкращих забрати на самому злеті. Може, щоб не творили, коли все вже створено. А, може, для того, щоб в очах нащадків образ генія вийшов максимально різким і контрастним. Смерть любить контрасти. Вона – ще той митець…"(Сергій Осока)

 

13 грудня 2017 року: 140 років тому народився Микола Леонтович, автор всесвітньовідомого «Щедрика»

Микола Леонтович - композитор, збирач музичного фольклору, автор всесвітньовідомого Щедрика140 років тому, 13 грудня 1877 року, народився Микола Леонтович - композитор, збирач музичного фольклору. Микола Леонтович навчався на священника, але любов до музики визначила йому іншу професію – вчителя музики. Всю свою педагогічну діяльність він присвячував утворенню хорових колективів серед учнів, збиранню музичного фольклору.

 
 
 
 
 

Катя Кузякіна, 9-річна барабанщиця з Київщини, виконала рок-версію Щедрика Миколи Леонтовича

Катя Кузякіна, яка має лише 9 років, записала незвичний кавер на композицію "Щедрик" Миколи Леонтовича. Композиція "Christmas Eve / Sarajevo 12/24", створена рок-колективом з США "Trans-Siberian Orchestra" – осучаснена версія української пісні "Щедрик". Музичні критики вважають Катю надзвичайно музично обдарованою дитиною: «Вже зараз дев’ятирічна дівчинка грає складні речі як професіонал!» 

 

 

Більше інших цікавих матеріалів про музику на нашому сайті:

Музика

Музика"Музика - це мова почуттів."

(Ліна Костенко)


Останні коментарі до сторінки
«Ганна Черкаська. Микола Леонтович - геніальний ювелір української пісні»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми