Церковний календар: Свято Великодня


 

"Христос воскрес!", а у відповідь "Воістину воскрес!" — лунає сьогодні у світі. Православні християни і греко-католики зустрічають головне свято церковного року — Великдень — найбільше християнське свято. В цьому святі міститься одна з основних підвалин християнської віри — адже згідно точки зору вірян, сам Господь явився людиною, спокутував гріхи за все людство та воскреснувши позбавив світ від влади смерті та гріха.

 

Великдень, Пасха, Воскресіння Христове

 

Дату святкування Великодня (це перехідне свято) врегулював Перший Вселенський Собор у Нікеї 325 року. Вона обчислюється за місячно-сонячним календарем і має випадати на першу неділю після першого весняного повного місяця, яка наступає після весняного рівнодення.
 

У 2024 році Великдень православні в Україні святкуватимуть 5 травня.

 
Перший Великдень святкували стародавні юдеї за 1500 років до Різдва Христового на знак позбавлення єврейського народу від єгипетського рабства. Саме слово "пасха" по-давньоєврейськи означає "результат", "позбавлення". Новозавітний, християнський Великдень був установлений апостолами незабаром після хресної смерті й Воскресіння Ісуса Христа, і знайшла новий сенс.

За переказами, Великдень знаменує перемогу добра над злом, життя над смертю. День Світлого Христового Воскресіння — як "свято свят і торжество торжеств" отримав ще назву Великий день або скорочено Великий день. 40-денний піст, який передує Великодню, теж називається Великим.

Православна і Католицька Церкви використовують різні календарні системи, то і дати Пасхи та пов’язаних з нею свят, як правило, бувають різними. Розбіжність між датами православного Великодня і католицького викликано відмінністю в даті церковних повень, і різницею між сонячними календарями. Православна церква від 1 вересня 2023 року користується новоюліанським календарем. Католицька церква у 1582 році ввела григоріанський календар. Автором цього нововведення був папа Григорій XIII.
 

За матеріалами:  http://www.kplavra.kiev.ua/

 

 

Більше про Свято Великодня на нашому сайті дивіться: 

Великдень. Святкування та народні звичаї

ВеликденьОдне з головних, якщо не найголовніше, свято всього православ'я — це Великдень (або Пасха, чи, по-народному, паска) Ці назви є стилістичними синонімами в розумінні назви релігійного свята Воскресіння Христового. Слово "Пасха" церковнокнижне, а слово "паска" — просто розмовний синонім до церковного "Пасха", і, крім того, означає обов'язкову великодню здобу, що господині випікають і святять у церкві. Проте основна назва свята Воскресіння — Великдень. 

 

 

Дивіться також:

Михайлівський Золотоверхий монастир (Київ).В Україні з 1 вересня 2023 почав діяти новоюліанський церковний календар, в якому дати багатьох свят змінилися. Різдво офіційно перенесено на 25 грудня. Водохреща, Святого Миколая, Покрова Богородиці також відзначатимемо по-новому. Дивіться дати "неперехідних" свят за новим календарем у представленій статті.

 

 


Останні коментарі до сторінки
«Церковний календар: Свято Великодня»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми