Канадські монети-писанки
У Канаді вийшла в обіг нова кольорова позолочена монета у формі української писанки. Це вже третя "писанка" в колекції канадського монетного двору, але вперше вона позолочена.
Монета викарбувана з 31,82 грамів чистого срібла з позолотою і має номінал в 20 канадських доларів. Її випуск почався 6 лютого, а загальний тираж складає 5 тисяч штук.
На аверсі зображено портрет англійської королеви Єлизавети ІІ. На реверсі нанесені кольорові візерунки, характерні для традиційної української писанки.
Крім прекрасного вигляду і весняної теми, ця монета-писанка є художнім вшануванням 1,2 мільйона канадців українського походження, чиї традиції є великою частиною мультикультурної спадщини Канади.
Королівський монетний двір Канади. Монета-писанка (третій випуск)
Ескізи для монети, де кожен елемент наповнений символічним змістом, розробила канадська художниця українського походження Енн К. Мораш. Вона працювала також і над двома попередніми випусками монети-писанки, які побачили світ в 2016-му і 2017-му роках.
* * *
Другу одноунцієву срібну монету "Традиційна українська писанка-2017" Королівський монетний двір Канади випустив у 2017 році. Номінал монети становить 20 доларів.
Яйцеподібна монета віддає данину українсько-канадській культурі через форму мистецтва, яке стало безцінною частиною динамічної мультикультурної спадщини Канади.
Виготовлено її з 99,99% чистого срібла невеликим тиражем (всього 5000 штук).
Аверс монети прикрашений кольоровою емаллю й поєднує візерунки і символи, якими прикрашають українські великодні яйця. Чотири трикутних сегменти із золотими колосками пшениці символізують врожай і "душу нації". Разом із ними поле заповнюють геометричні фігури, які зображують сонце і зірки – символи життя та удачі.
Вони обрамлені смугами хвиль, які означають воду, котра підтримує життя і гармонію на землі.
На реверсі зображено портрет англійської королеви Єлизавети II.
Королівський монетний двір Канади. Монета-писанка (другий випуск)
* * *
Першу подібну срібну монету у вигляді писанки було випущено 20 лютого 2016 року.
Королівський монетний двір Канади випустив чотири тисячі срібних монет номіналом в 20 канадських доларів, зроблених у вигляді традиційної української писанки, тобто овальної форми і з візерунками.
Яйцеподібна форма монет був першим прецедентом в історії канадської нумізматики. Вихід монети приурочений до 125-річчя утворення першого українського поселення Канади. Таким чином, Канада, де проживає багато етнічних українців, проявила інтерес і повагу до українського народного мистецтва. Дизайн монети, нагадаємо, був зроблений канадською художницею українського походження Енн Мораш.
Та й у світовій практиці це перший випадок створення монети у формі пасхального яйця. Оскільки монети незвичайні і їх випущено небагато, то, очевидно, вони будуть являти собою великий інтерес для нумізматів.
Лицьова сторона монети розписана в традиційному українському стилі. Квіти – символ любові, добра і краси, сонце і зірки – символіка життя, хвилі уособлюють вічність, а зелені гілки – молодість і здоров'я.
На зворотному боці зображено профіль британської королеви Єлизавети ІІ. Це незмінний атрибут усіх канадських монет.
Королівський монетний двір Канади. Монета-писанка (перший випуск)
Додамо наостанок, що канадський долар не вперше містить зображення писанки. Сувенірний долар на честь 10-річчя Українського фестивалю писанки в місті Веґревіль (провінція Альберта) було випущено ще у 1983 році.
За матеріалами: https://uamodna.com/, http://zbyrach-monet
Більше статей про цікаве на "Малій Сторінці":
Різні цікавинки про все на світі
У цьому розділі сайту збираємо найцікавіші факти, події, будь-які матеріали, що прикрашають наше життя...