Василь Сухомлинський
СЕРЦЕ ВІДДАЮ ДІТЯМ
"ШКОЛА РАДОСТІ"
ПЕРШЕ СВЯТО ЖАЙВОРОНКА
Взимку коло пташиних кліток і «лікарні» для звіряток ми мріяли про теплий весняний день, коли наші маленькі друзі полетять у блакитне небо, поскачуть до гаю. І ось прийшло довгоочікуваене свято. Через день після того, як у небі з’явився перший жайворонок, ми винесли клітки з птахами і звірятами на вершину кургана. Степ дзвенів пташиними голосами. Діти відкрили клітки — і жайворонок, дятел, іволга і заєць опинилися на волі. Ось наш жайворонок уже співає в небі; ось він уже лине до землі... Ми стоїмо, зачаровані красою, і переживаємо радість від того, що зберегли життя живим істотам.
У такі хвилини в моїй уяві вимальовувалося майбутнє: щороку ми приходимо на вершину кургана, щоб відзначити свято жайворонка.
Свято жайворонка стало немовби межею, що відділяє весну від літа. Діти вважали для себе за честь врятувати життя пташеняти. В кожної дитини з'явився свій «куточок життя і краси». Образ жайворонка, неповторна мелодія, що дзвеніла над залитими сонцем полями,— все це назавжди увійшло в духовний світ дітей. Діти нетерпляче чекали свята ще й тому, що з цим днем пов’язувалися хвилювання художньої творчості: разом з матерями вони ліпили з білого пшеничного тіста маленьких жайворонків, ластівок, шпаків, снігурів, сорок, соловейків, синичок і приносили свої вироби в школу. Діти втілювали в своїх маленьких витворах почуття любові до природи, кожна дитина по-своєму виражала своє уявлення про красу.
Восени діти із сумом прощалися з перелітними птахами. Такий сум облагороджує людське серце. Без нього немає доброти.
За матеріалами: Василь Сухомлинський. Вибрані твори в п'яти томах. Том третій. Київ, видавництво "Радянська школа", 1977 рік, стор. 75 - 76.