Володимир Даник
МАДОННА… НАШИХ ПЕРЕХРЕСТЬ!
Послухайте, вельмишановні, а ви класику читаєте? А, може, навіть, і перечитуєте?! Якщо так, то це ж добре. Бо це справа, певна річ, варта уваги. Бо відразу ж знаходиш і вірші, і окремі рядки, прочитавши які хочеться зупинитися і замислитися.
Завітавши до обласної юнацької бібліотеки імені Василя Симоненка у Черкасах і здавши поетичну книгу автора-черкащанина, прошу бібліотекаря принести щось із книг Ліни Костенко. Мені приносять гарно оформлену книгу «Мадонна Перехресть» (Київ, «Либідь», 2012 рік). Цю книгу я вже читав. Але ж з моменту прочитання минув уже певний час. Отож відразу ж і думка – а чому б і не перечитати?!
Колись, ще на початку літературної творчості, я був на одному з творчих семінарів, що їх проводили для літераторів-початківців. Молодих авторів ділили на секції, і в них проводили заняття уже досвідчені письменники. Незабутній Микола Сом, прекрасний поет (і гуморист неабиякий!), проводячи семінар, запитував у його учасників, а творчість кого з поетів у них викликає інтерес, кого з них вони хотіли б наслідувати.
Запитав Микола Данилович і мене. Я відповів, що є немало віршів, що мені подобаються, але когось з поетів я виділяти не став би. І ще сказав, що мене дуже зворушує народна пісня.
Потім, уже за плином літ, читаючи і перечитуючи, я відкрив для себе творчість і Василя Симоненка, і Бориса Олійника, і Андрія Малишка. І, звичайно ж, творчість Ліни Костенко.
Коли перечитуєш книгу поезій, яку ти вже читав, відбувається дивна річ – ті вірші, на які звернув увагу при першому прочитанні, ніби... відступають у тінь. А на передній план виходять вірші інші... і сприймаються вони уже і набагато гостріше, і значно яскравіше.
Згадується і такий епізод. Студклуб технологічного університету, у якому я працюю викладачем, проводив кастинг ведучих. І мене запросили бути членом журі цього заходу. Студенти, вибрані під час кастингу, мали брати участь, як ведучі, у різноманітних подіях, що ними рясніє життя вишу. Одне з випробувань, через яке проходили учасники, полягало у тому, що вони мали читати вірші. І автором великої частини віршів, що прозвучали у виконанні різних учасників, була саме Ліна Костенко. Отже, це поетеса, на користь творчості якої робить акцент небайдужа, студентська молодь.
Вірші, що увійшли до згаданої вище книги, були і новими, і раніше недрукованими. Сама книга поезій була присвячена доньці Ліни Костенко. І це вносило певний особистісний аспект у духовну ауру книги. Книга прекрасно оформлена. Там немало фотографій, що запам’ятовуються. У тому числі і світлини з особистого архіву Ліни Костенко.
Та і саму книгу пронизує взаємозв’язок сивих глибин історії і гостроти проблем сучасності. На обкладинці фрагмент картини «Мадонна з немовлям та двома ангелами», створеної ще аж у 1465 році. І картина ця, як вказано у книзі, належить пензлю Фра Філіппо Ліппі.
Ось тут і довелося звернутися до словників. Як з’ясувалося, фра – це скорочення від слова frater (брат), що приєднується до імені католицького ченця. А слово мадонна, як вказано у словнику, це у католиків назва матері Христа, богородиця.
І ще така особливість. Обираючи назву для книги, поети частенько використовують для цього назву одного з віршів чи, скажімо, один з рядків якогось вірша. І саме цей вірш розташовують здебільшого на початку книги. Тут же – усе з точністю до навпаки. Слова, відповідні назві, фігурують у останньому вірші книги.
Бо і самі вірші, що увійшли до книги, ніби на перехрещенні тисячолітнього досвіду людства і роз’ятрених проблем теперішніх.
Поетеса з надією дивиться на світ, у якому живе, хоча він і вражає своєю складністю і непередбачуваністю –
|
Машини, шини, стрес, експрес, кермо, гальмо, впритул, з-за рогу! Стоїть Мадонна Перехресть, благословляючи дорогу. |
|
Шлях уперед нелегкий, шлях уперед невідомий, але надії втрачати не варто, якою б тривожною дорога не була –
|
Маршрути горя і безчесть. І мчать, і мчать, числа їм несть. |
|
Використовуючи давні і вже немало століть відомі образи, поетеса говорить з нами про наші непрості будні і про те, у яке майбутнє нам іти.
Отож читаймо... і перечитуймо... класику! Бо це тільки збагатить наші спраглі до істинної поезії душі.
Стаття надіслана автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Читайте також на нашому сайті: