Ольга Стрілець
УКРАЇНСЬКЕ МИСТЕЦТВО ВИТИНАНКИ
Навчально-методичний посібник
ОСНОВНІ ЗАСОБИ ВИКОНАННЯ ВИТИНАНКИ
ІЛЮСТРОВАНА ПРОГРАМА ЗАВДАНЬ З ВИКОНАННЯ ВИТИНАНКИ З ПОЯСНЕННЯМИ
Завдання 1
Площинна (силуетна) витинанка
Виконати силуетну витинанку з використанням народних мотивів, наприклад, «дерево життя».
Формат: А-3 аркуша кольорового чи чорного паперу.
Матеріал: папір, клей, пензель, ножиці чи канцелярський ніж.
Пам’ятка: Силуетні витинанки - це витинанки в яких відкидається частина фону, а залишається силует у площині паперу, що може бути суцільним або зрідка прозорим; такі витинанки можуть існувати без основи.
Спочатку роблять кілька ескізів майбутньої композиції. Форма й колір аплікації мають бути узагальненими. Через копіювальний папір переводять окремі деталі композиції на кольоровий папір, вирізають їх ножицями і накладають на папір-основу: перевіряють, чи точно деталі підігнано одна до одної (інколи під час вирізування порушується контур).
Після цього деталі наклеюють. Намазувати клей слід пензликом або ватним квачиком тонким шаром обережно, акуратно, по краях форми. Папір прикладають обережно і швидко, пам’ятаючи, що, зволожений клеєм, він може збільшити свою поверхню і не поміститися в намічену форму на малюнку.
Наклеєну деталь витирають чистою ганчіркою і накладають на неї прес: чистий папір і товсту книжку. Г отову аплікацію тримають 2 - 3 години під пресом, щоб просохла.
* * *
Завдання 2
Силуетне вирізування
Виконати силуетну витинанку з використанням короткочасної замальовки фігури людини.
Формат: А-3 аркуша чорного паперу.
Матеріал: чорний, білий чи кольоровий папір, клей, пензель, ножиці чи канцелярський ніж.
Пам’ятка: Силуети предметів та різних форм несиметричної композиції вирізають просто за допомогою або без зробленого попереднього малюнку.
* * *
Завдання 3
Просторова (ажурна) витинанка
Виконати просторову, ажурну витинанку з використанням образів народного фольклору.
Формат: А-3 аркуша кольорового, білого чи чорного паперу.
Матеріал: папір, клей, пензель, ножиці чи канцелярський ніж. Пам’ятка:
Ажурні витинанки, що прорізані наскрізь отворами, в яких містяться зображення; тобто узори розміщені на аркуші, який є основою.
Спосіб створення ажурного декору в одинарних витинанках нагадує техніку вибійчатих тканин. Таке декорування тканин робиться двома способами: 1-й - дошкою відбивається візерунок; 2-й - дошка відтискує фон, а орнамент залишається чистим полотном (до таких переходів найбільше тяжіють витинанки з геометричними мотивами, орнамент і фон яких приблизно врівноважені).
* * *
Завдання 4
Симетричні композиції витинанок
Виконати симетричні композиції витинанок з використанням народних мотивів.
Формат: А-3 аркуша кольорового, білого і чорного паперу.
Матеріал: папір, клей, пензель, ножиці чи канцелярський ніж.
Пам’ятка: Основні види симетрії: центральна (дзеркальна), двохосьова координальна, трьохосьова (на сітці трикутника), чотирьохосьова (на сітці квадрата), багатьохосьова (радіальна).
З погляду симетрії різноманітність орнаментальних форм може бути зведена до трьох категорій: розетка, бордюр, сітка. У бордюрі орнамент представлений у вигляді прямої або криволінійної смужок. У розетці орнамент вписано у коло чи правильний багатокутник і розташований у центрі поверхні, тобто є центричним.У сітці простежуємо безкінечне повторення одного мотиву по всій формо утвореній площині [с. романцов, школа ремесел].
* * *
Завдання 5
Асиметрична композиція витинанок
Виконати асиметричну композицію витинанок з використанням образів українських народних легенд чи казок.
Формат: А-3аркуша кольорового паперу.
Матеріал: папір, клей, пензель, ножиці чи канцелярський ніж.
За матеріалами: Стрілець Ольга Володимирівна. «Українське мистецтво витинанки у змісті професійної підготовки майбутніх учителів образотворчого мистецтва». Навчально-методичний посібник для студентів напряму підготовки "Образотворче мистецтво". Переяслав-Хмельницький, 2013, стор. 56 - 62.
Більше про витинанку з посібника Ольги Стрілець дивіться на нашому сайті:
Ольга Стрілець. "Українське мистецтво витинанки" (навчально-методичний посібник)
У навчально-методичному посібнику «Українське мистецтво витинанки» розкривається стародавній вид мистецтва «Витинанки». Його історія виникнення, особливості композиційного вирішення надихнуть майбутніх митців на творчу діяльність і бажання продовжувати мистецькі традиції рідного народу.
Цінний матеріал....
Хочу придбати посібник....Чи це можливо?
Доброго дня, шановна пані Тетяно! Напевно, придбати тепер такий посібник можна хіба що у букіністичних крамничках... Такі є в неті чи або у ФБ... Направду, варто пошукати... Щасти Вам в усьому!!!