Як вивчати Тараса Шевченка?


Тарас Шевченко(Архів. Опубліковано 08 березня 2008 pоку )

У дні, коли минає 194 роки від дня народження Тараса Шевченка, чи змінився підхід до вивчення його творчості? Кореспондент Бі-Бі-Сі Роман Лебедь побував на конкурсі молодих декламаторів, де учасники говорили про те, що Шевченка потрібно подавати в більш сучасному і незаангажованому світлі.

Працівники дитячої бібліотеки кажуть, що найпопулярнішими серед дітей є вірші “Тече вода з-під явора”, “Мені 13-й минало”, уривки з поеми “Катерина”. Але, іноді вони беруться за вивчення “дорослих” віршів.

Оленка Петруніна декламувала уривок із поеми "Сон": “Тут Тарас Шевченко розповідав начебто про себе. Що, мабуть, коли він помре, хтось принесе його серце “замучене, поточене горем” і положить на Дніпрових горах. Так я розумію цей вірш,” – так розуміє вірш школярка.

Хоча, дещо старший декламатор Андрій Скороход вважає, що деякі з віршів Шевченка, які пропонують йому в школі, зарано вивчати у сьомому класі. На великі твори дають мало годин, тому з ними вдається ознайомитися лише поверхово. При цьому, він каже, що шкільну програму не завадило б урізноманітнити, додати в неї щось нове: “Якби я мав нагоду поспілкуватися із міністром освіти, я б запропонував йому, аби інші вивчали та читали Шевченка. Тому що, на приклад, твір, який я декламував – "Саул", практично ніхто з моїх однокласників не знає.”

Директор дитячої бібліотеки Надія Безручко погоджується, що шкільна програма з вивчення Шевченка формує хибний, занадто вузький образ поета у дітей. За її словами, у цій справі з радянським часів, коли вірші відбирали упереджено, мало що змінилося.
“Нам нав’язувався штамп. Але це ж зовсім не той Шевченко! І я його зараз бачу не таким. Нині є багато видань, які подають його у зовсім іншому світлі, починаючи вже навіть з його портрета. Бо ж у нас які асоціації? Оці “думи мої”, і ця шапка... То зараз не так. Ми розповідаємо, що Шевченко – наш сучасник,” – каже Надія Безручко.

За її словами, в бібліотеці вони дають вибір дітям – вони самі вирішують що з Шевченка їм читати. Адже, надмірне нав’язування не завжди зрозумілих учням творів народжує в них лише відразу.

Митці та науковці намагаються вдаватися до інших шляхів популяризації цієї постаті. Музиканти приміром, виконують вірші Шевченка у стилі рок, такому близькому молоді. Крилаті вислови із поезії Шевченка використовують у оформленні верхнього одягу. Також, на вулицях українських міст останнім часом почали з’являтися графіті – малюнки на стінах – із зображенням поета. Очевидно, це свідчить про те, що молодь сприймає його не як архаїчного персонажа, а як близьку за світоглядом людину.

За матеріалами: http://www.bbc.co.uk/


Останні коментарі до сторінки
«Як вивчати Тараса Шевченка?»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми