Юля Смаль, "Таємниця однієї криниці" (казка)


Юля Смаль

ТАЄМНИЦЯ ОДНІЄЇ КРИНИЦІ

Казка

 

Юля Смаль, Таємниця однієї криниці, казкаВ одному місті, в однієї матусі-чарівниці було двійко діток — гномиків. Синочка-грибочка звали Марко, а донечку-розумничку Оленка. Одного разу, коли у мами дуже багато справ, а мешканці Зеленого гаю потребували термінової допомоги, мама відправила діток до бабусі, в село. Зібрали гномики речі, сіли на чарівне Маркове летюче ліжко і рушили в дорогу. Хоч летіти й недалечко, але речей мама поклала багато, тож летіли повільніше, ніж завжди. Діти мали час подивитися на те, що пропливало під ними, а було ж на що глянути: Зелений Гай радував око смарагдовою красою, а там було болото, на якому жив старий чаклун. Хтось казав, що він злий і ніколи не робить добра, це була неправда, діти часто бігали до нього в гості, куштували свіжу журавлину, чорницю, суницю, пили чебрецево-м'ятний чай і слухали довгі-довгі історії. А далеко попереду виднілося надзвичайно красиве місто, де жили тільки дорослі чарівники, феї і чаклуни, Маркові і Оленці туди не можна аж до вісімнадцяти років, саме тоді вони вступлять у найсправжнісіньку чарівну школу. 
Сьогодні з гномиками не було, як звичайно, ні Промінчика, ні Жартуна, ні Мудрагеля, їхніх друзів, навіть Кузь-стрибунець не захотів з ними летіти — сказав, що має безліч справ. Діти ще ніколи не були у бабусі в селі. Хоч вона часто приїжджала до них, але якось ніколи не доводилось гномикам у неї гостювати. Вони любили проводити час із бабусею: ходили з нею гуляти, потрапляли у нійрізноманітніші пригоди, їли морозиво і отримували гарні подарунки. Але зараз їх дивувало, що ніхто їх не провів, і, видно, ніхто не зустрічатиме. Мама склала клунки і побігла у справах, а бабуся сказала в чарофон тільки одне слово: "Чекаю!", і відключила зв'язок. 
— Напевно, бабуся думає, що ми заважатимемо, і не дуже хоче, щоб ми приїздили, — похмуро буркнув Марко.
— Ні, я не думаю, може, в неї якісь справи.
Але наближалося подвір'я, ось і хата бабусина (на ній просто на даху великими буквами написано БАБУСИНА ХАТА, певно, спеціально для онуків), а нікого нема. Бабуся не вийшла їх зустрічати, на подвір'ї стояла тиша.
— Ну, думаю, нас чекає найнудніший тиждень в нашому житті. 
— Що ж, ходімо досередини, — ліжко приземлилося, Оленка схопила наплечник і коробку з тортом. 
— Ходімо.
Та не встигли вони стати на зелену-зелену траву, як щось навколо загуло-закрутило, завертіло. Світ почав змінюватися на очах, залоскотало і похолоднішало. Перед гномиками з'явилися три русалоньки — маленькі дівчатка з зеленими кісками, вони були такого ж зросту, як Оленка, тільки мали величезні зелені очиська. Русалоньки весело сміялися.
— Ой як гарно, до нас приїхали друзі!
— Нарешті нам буде з ким бавитися, ура! Ви хоч бешкетувати любите??? — діти розгубилися, але після такого питання засміялися і закивали головами.
— Ну, мерщій в дім, бабуся вже чекає! — і всі троє схопили по кульку з речами і потягли їх у хату. За русалоньками лишався мокрий слід, так, ніби від ніг кожної з них починалося джерельце. 
Всі, навантажені торбами, гостинцями і клунками зайшли в хату, а там... пахло свіжоспеченими пиріжками з вишнями, картолею з кропом і сушеними травами. А бабуся, святково вдягнена, в новому фартусі, якраз діставала з печі пиріжки. Власне, пиріжки вистрибували самі, бабуся керувала процесом. На кухні панував такий же безлад, як у мами, коли вона готувала їсти. Бабуся хвилювалася.
— Ой, дітки, ви вже приїхали. А я, бачте, ще й прибрати не встигла. Що ж це я, — плеснула в долоні. — Заходьте, швидше заходьте! Це ваші речі? Дівчатка, русалоньки, що ж ви тут мені море розвели, ану в криницю, на обід приходьте, батька покличте. 
— Ні, бабусю, батько зовсім хворий.
— А що сталося?
— Ви ж знаєте, що в його криниці вже давно ніхто не бере води. 
— Добре, щось придумаємо, вилікуємо вашого батька. А зараз геть! Бач, що придумали, воду мені в хаті лити. Онучки, та що ж ви стоїте. — вона, раділа, що діти житимуть з нею аж цілий тиждень і витирала руки об спідницю. — Де там ваші речі? Що тут? О, торт! Це ваша мама? Бач, не забула, що я люблю. Це твоє, Оленко? Оп, все, в кімнаті, Марко? Ага, все, з речами розібрались, потім розкладете, як захочете. Ще треба вас переодягти. В селі ж не ходитимете одягнені в білі сорочечки! 
Тільки діти опустили очі, щоб подивитись, що ж не так з їхніми сорочечками, як виявилось, що на них кольорові майки і сині джинсові шорти. 
— Ну, а тепер мити руки, будемо снідати. 
— А русалоньки?
— Вони прийдуть на обід. Їм дай волю, то не виходили б із цього дому. Зараз у русалок біда — мало хто користується криницями, від чого вода замулюється, джерельця, що живлять колодязі, вмирають, русалонькам і нема де подітись. А ці ще й такі непосиди-бешкетниці. От і доводиться їх стримувати, весь час придумувати якісь справи.
— А що тут близько є?
— Що тут є? А що тебе цікавить?
— Ну, річка, ліс, може, болото з цікавим болотяником.
— А я хіба вам не казала? Дивно. Річка за хатою, за городом, ліс трохи далеченько, але як зберетеся, то скажете мені, покажу вам коротку дорогу. Болото... Ні, болота близько нема, а те що далеко, вам і не потрібне. Тільки ж ви, дітки, за русалоньок не забувайте, беріть їх у свою компанію.
— Неодмінно, бабусю. От чому мама не послала з нами нікого з друзів, вона знала, що ми тут нових знайдемо.
— Так! Бо ми думали, що тут буде нудно.
— Хоч ваша бабуся і стара вже, але нудно з нею вам не буде. Добре, бігом мити руки, але щоб це зробити треба витягнути відро води з криниці. Справитеся?
— Звичайно, — діти вибігли на вулицю, схопивши по дорозі зелене емальоване відро.
— Поки вниз, то я кручу, — розсудила Оленка, — а потім ти.
— Добре, — добродушно погодився Марко. Оленка почала крутити корбу донизу. Почула, як відро десь далеко знизу хлюпнуло об воду. Здалося, хтось засміявся.
— Тепер ти.
Тільки Марко почав піднімати відро догори, як щось ніби зірвалося з повного відра, воно захиталося, вода почала розхлюпуватися. 
— Певно, русалочки бавляться, — і справді, ще трохи проїхало відро доверху і знову щось хлюпнуло, відро дуже полегшало. 
— Що ж це таке? Вони ж нам всю воду вилили, — обурилася Оленка, зазираючи в криницю. — Гей, там, дівчата, припиніть, нам треба води набрати! 
Раптом щось потягло її донизу, різко стало холодно, Оленка опинилася в криничній оселі, Навколо, куди не глянь, було по коліна холодної води, а русалоньки розступившись на крок, зацікавлено дивилися на дівчинку. 
— Агов, де моя сестра?
— Марку, спускайся сюди!
— Як, я ж розіб'юся?
— Спускайся, тобі кажуть.
— А-а-а. Що ж у вас тут так холодно? Привіт, дівчата! 
— Ви не ображайтеся, що ми вихлюпали вам воду, просто нас так рідко хтось катає. Ми допоможемо вам іще одне відро набрати. 
— Та нічого, — гномики любили нові знайомства. — А чому у вас так багато дзеркал? — роздивився навколо Марко. 
— Та ні, це не дзеркала, це водоспади — переходи до інших криниць. Там, де водоспади мутні, темні, там криниці закинуті, ніхто ними не користується, а там, де світлі, — то щасливі місця...
— Ой, а можна торкнутися? — протягла пальчик зазвичай розсудлива Оленка.
— Ні! Ні! — але було пізно, Оленку затяг маленький вир і вона, вся мокра і замерзла, опинилася в зовсім іншому колодязі. Під дальньою стінкою сиділа скуйовджена постать, зелені очі зиркали в різні боки. Щось, невідомо, що ж це таке, глянуло в Оленчин бік і грізно насупилось.
— Киш!
— Перепрошую?
— Я сказав, геть звідси! Щоб ноги твоєї тут не було!
— Вибачте, але я не зумисне вас потурбувала. Зараз я повернуся назад.
— Ха! Чого ти полізла у водоспад? 
— Я не лізла, я тільки торкнулася.
— Ха! Це називається "не лізла"? Ти ж не русалка? 
— Ні, а що?
— Та нічого, от тільки повернутися тим самим шляхом ти назад не зможеш. Ці водоспади тільки для русалок.
— Ой, і що я тепер маю робити? 
— А що тут зробиш? 
— Може, ви мені допоможете?
— Ні!
— Чому?
— Я не допомагаю людям, тим більше, чарівникам.
— Я не чарівниця, та й не людина. Я — маленька гномочка.
— Ха! Виростеш справжньою чаклункою!
— Але, будь ласка, допоможіть мені хоча б піднятись нагору. 
— І що це тобі дасть? Ти можеш опинитися за сотні кілометрів від тої криниці, в яку ти зістрибнула. Треба ж таке придумати, стрибнути в криницю! 
— Що ж мені робити?
— Не знаю....
— Ну, добре, тоді побалакайте зі мною, розкажіть щось. Вам, напевно, рідко доводиться з кимсь розмовляти.
— Не хочу балакати, от же, нав'язалась на мою голову. Де ти взялася?
— Впала в криницю.
— Це я знаю. 
— Тоді чому питаєте?
— Ну ти й нахабне дівчисько. — Волохатий дідуган насупив брови, але видно було, що сміливість дівчинки йому подобається. — Доведеться, видно, допомагати, бо інакше тебе не здихаєшся. Ох, лихо на мою стару голову. Ти чия така будеш?
— Мамина, татова, братикова, бабусина.
— Язиката... Як тебе звати?
— Оленка.
— А маму твою?
— Вогнена, — насправді, маму звати зовсім по іншому, але в чарівному світі відоме саме це її ім'я. Дід-криничник аж тяжко зітхнув. — Тата — Перелесник (це теж ім'я його в чарівному світі), а бабуся — Незвідана. От.
— Ох, ох, ох. Для чого ж це мені? Ні, таки доведеться допомагати. — Криничник знав всіх родичів дівчинки. Це дуже сильні чарівники. Якщо щось трапиться з їхньою дитиною, буде біда. Але Оленчина мама колись врятувала старого від злого Болотяника, не давши захопити в полон самітника. Він пам'ятав добро і був вдячний Вогнені за допомогу. Мусив відплатити тим самим Оленці. Але так не хотілося йти зі своєї затишної криниці. 
— А як вас звати? — поцікавилася Оленка. 
— Ніяк, — буркнув Водяник.
— Що, таке ім'я? Бідолашний, — засміялася дівчинка.
— Мене звати... — він так давно ні з ким не розмовляв, що забув, як це робити чемно. Озирнувся по своїй домівці: навколо не прибрано, в кутках звисає павутиння, давно не прибране ліжко, на підлозі вже аж жабуриння поросло в давно не чищених калюжах. — Мене звати Джерельний. 
— Дуже приємно, дідусю Джерельний. А чому у вас так брудно навколо?
— Бо давно не прибирав. 
— Хочете, я вам допоможу?
— А що ти за це хочеш?
— Нічого, просто допоможу вам прибрати.
— Гм...
— А де в вас віник, відро, ганчірки? 
— Колись були десь тут, — криничний дідуган з гарним іменем почав щось шукати в якійсь старій коробці. — О, тут!
Оленка позмітала павутиння і прогнала павуків у передпокій, там мух усе одно більше, але ніхто не ходить. Хай плетуть там свої сіті. Потім працьовита дівчинка поскладала розкидані речі до шафи, застелила ліжко, почистила калюжі, аж вони заіскрилися, і взялася мити посуд. Криничник не мив його багато років. Добре, що навколо вода. Прибирання тривало кілька годин і коли закінчилося, то домівка старого самітника аж сяяла від чистоти. Видно було, що дід задоволений. 
— Ну що ж, ходи, будемо шукати твою криницю.
— Але як? Ви ж казали, що це дуже важко зробити!
— Ми спробуємо. Я ж тепер знаю, хто ти, то ми можемо просто проплисти до твоєї криниці.

А в цей час в криниці наших русалоньок був просто неймовірний рух: бабуся сварилася, Марко заглядав в кожне дзеркало, але не ризикував торкатися їх, бо бабуся пообіцяла зачинити його в кімнаті на цілий тиждень, щоб потім не мати мороки з пошуками. Русалоньки стрибали з дзеркала в дзеркало, але в них нічого не виходило. Щоб знайти Оленку, треба потратити багато днів, криниць же навколо — тисячі. Та раптом все стихло, бо зверху почувся голос дівчинки:
— Агов! Ви там?
— Ми то тут, а от що робиш ти там?
— Припливла річкою, що за хатою. 
— І що я маю зараз тобі зробити? — насварилася бабуся. — В мене ледь не розірвалося серце — де шукати внучку, куди вона втрапила, та й чи жива, взагалі!!! А вона собі спокійно так каже, що припливла. 
— Я насправді потрапила в криницю до діда Джерельного і він мені допоміг, — виправдовувалася Оленка, бабуся подобрішала.
— То що, ми сьогодні їстимемо? — спитав Марко, який ще з самого ранку не мав і шматочка хліба в роті. Він побачив сестричку, заспокоївся і відчув просто страшний голод.
— Ох, відчуваю, що найближчим часом мені не вдасться спокійно посумувати, — похитала головою бабуся. Поправила зачіску і посміхнулася Джерельному, який подивився у свій водоспад.
— Ну що ж, бувай, і ще, не свари онуку, вона мені поприбирала, славна дитина, хоч і язиката... — старі зморщені щоки аж почервоніли від незвичних вражень, — Чисто так стало.... Ну, до побачення.
— До побачення, криничнику.

Джерело: http://abetka.ukrlife.org/

 

 

 

Більше творів Юлії Смаль на нашому сайті:

Юлія Смаль, вірші для дітейЮлія Смаль - письменниця, авторка віршів і прози для дітей та дорослих, журналістка, учителька, пластунка. Читайте вірші Юлі Смаль: "Наша Марічка", "Не забувся?", "Кваперета", "Запитання", "Важливі справи", "Ніч", "Осінь", "А від…", "Муркоталки", "Впала киця", "Кошеня не спить", "Куди поспішає Слон?", "Спи", "Хмаринка-веселинка", "Одного чудового дня", "Люлі", "Віршик про кицю", "Коли починаються дива", "Звідки беруться сни", "Оце так-так!", "Вереда", "Весняний віршик", "Сюрприз", "Про мам", "Догори ногами", "Суперечка", "Сороконозі", "З життя віника", "Перевертала", "Меню для динозавра", "Пінгвіни на північному полюсі", "Базікало". А також: "Бігла мишка рано вранці…", Вереда", "Білий світ", "Будні", "Хмаринки".
Юлія Смаль, казки для дітей
"Різдвяна пригода", "Перед Святвечором", "Новорічна казка", "Магазин планів на майбутнє", "Таємниця однієї криниці" - казки Юлі Смаль.
Юлія Смаль, оповідання для дітей
"Артемкові друзі" (казка-оповідання для дітей), "Хімія і їжа", "Кольорова хімія. Таємниці хіміка-криміналіста".

Останні коментарі до сторінки
«Юля Смаль, "Таємниця однієї криниці" (казка)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми