Різдвяні витинанки


Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїВитинанка - дуже цікавий і доступний для багатьох умільців вид народної творчості. Деякі дослідники прослідковують започаткування технічних прийомів цього виду мистецтва ще з дуже давніх часів. Вирізування ножем чи ножицями оздоб зі шкіри й тканини мало широке побутування у різних, зокрема, слов’янських народів. Раніше традиційний одяг та взуття майже усіх регіонів України також мав нашиті зі шкіри чи тканини елементи, укладені в орнаменти.

Прикладом можуть слугувати юпки ХІХ - початок ХХ століття, які побутували на Київщині і Полтавщині. Це теплий верхній жіночий одяг, - прототип сучасного демісезонного пальто, - що по застібці спереду мав нашиті вертикальні смужки, вирізані з контрастної тканини. Біля коміру вони, як правило, закінчувалися невеликими прорізами у вигляді стилізованих симетричних галузок із листками й квітами чи іншими довільними елементами. Яскравий киптар українців у західних областях також завжди щедро прикрашався нашитими деталями зі шкіри. Ця традиція збереглася й до сьогодні.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїУ вигляді власне паперової прикраси витинанка на Україні відома вже з першої половини ХІХ століття Із середини, а особливо з кінця ХІХ сторіччя, коли папір стає доступним матеріалом для багатьох верств населення, витинанка надовго входить у селянський побут і «поселяється» на стінах, печах, коминах і сволоках українських хат. Доступність та легкість технічних прийомів й різноманітні ефекти, що виникають від складання паперу за різними схемами, зробили витинанку традиційною прикрасою українського житла, і вона досить швидко набула масового поширення в окремих регіонах.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїТрадиційні мотиви багатьох різновидів народної творчості, зокрема, писанкарства, різьблення, настінного малювання, вишивки на папері набули нового звучання. Подібно до того, як твори певного виду народного мистецтва, наприклад, килимарства, гончарства, у виконанні майстрів із різних областей, мають свої спільні й відмінні ознаки, так і витинанки різних місцевостей подібні між собою, але водночас мають тільки їм властиві мотиви й кольори. Регіональні відмінності витинанок в Україні виразно спостерігаються аж до кінця ХХ століття.

Так витинаннки Дніпропетровщини поч. ХХ сторіччя перегукувалися із місцевим хатнім малюванням, зокрема, всім відомим, петриківським розписом. Подільські вирізані оздоби перейняли величність і монументальність килимів і вишивок цього краю. Витинанки західних областей геометричними мотивами та різнобарвністю уподібнені до орнаментів на писанках і рушниках цього регіону.

Останні роки особистісний підхід майстрів вирізування не завжди враховує місцеві традиції, він частіше представляє індивідуальний почерк. Однак ще багато талановитих умільців свідомо у своїй творчості підтримують локальні традиції.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїГоловні свята, до яких українці в ХІХ і на початку ХХ сторіччя, вирізували паперові оздоби, — це Різдво Христове і Великдень. Найбільшої популярності в Україні під час приготувань до свят набули ромбовидні та квадратні «хрестики», восьмикутні й чотирикутні «звізди», різні за формою «птахи» й «ангели». З часом чотири- і восьмикутні форми, що нагадували під час Різдва про Віфлеємську звізду і про народження Христа-Спасителя, стають подібними до сніжинок.

Саме такі прикраси-сніжинки сьогодні стають символом усього циклу зимових свят. Ними щедро прикрашають домівки й різні установи, а найбільше школи й дитячі садки. У кожному місті чи селі можна побачити перед Новим роком на шибках великих і малих вікон ці ніжні оздоби.


 
СВЯТИЙ ВЕЧІР

 

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїНа Святий вечір, який і до теперішніх часів у родинах часто відзначається як трапеза разом із душами померлих родичів, наклеювали на вікна чорні чи темно-сині витинанки у вигляді ромбів/квадратів, у яких центральним і головним елементом був хрест. Він мав розташування пряме або ж подібне до літери Х. Ці хрести оздоблювали ажурними прорізами, які в різних регіонах мали свої особливості, зокрема, домінування геометричних чи уподібнених до природних форм. Прорізи мали різні назви: «кутики», «косиці», «ластівки», «баранячі роги» тощо. Часто з цих елементів і творилося зображення символічного хреста. Наклеєні на шибки, вони нагадували про пам’ять, і разом із тим, були «пізнавальними» знаками для душ, щоб ті «не проминули» рідної оселі.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїОписана традиція характерна для західних областей, де вона набула особливого розвитку, й збереглися до другої половини ХХ століття. Але в останні часи її повторюють у різних куточках України, куди жителів цих областей переселили життєві обставини.

На Святий вечір подібні хрестики кріпили також до свічки. Вони, відповідно, були маленьких розмірів. Вирізували їх, як правило, з чорного паперу, а з другої половини ХХ століття - також із фольги. Свічку запалювали перед молитвою, щоб горіла впродовж усієї вечері.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїТрадиційною витинанкою для Святого вечора могла бути в деяких оселях також чорна витинанка у вигляді хреста, що стояв на горбочку чи на сходинках. Таке підвищення символізувало Голгофу. Між раменами хреста розташовували промені у вигляді різноманітних рослинних елементів, зокрема, гілочок вічнозеленого барвінку - символу пам’яті. Під хрестом часто симетрично вирізали постаті зажурених ангелів. Такі витинанки до Святого вечора могли бути і чорного, і синього кольорів.
Для прикрашення куті господиня іноді вирізувала з міцного паперу витинанку, що мала хрестовидний проріз. Її клали на кутю, а зверзху присипали маком, коли ж трафарет забирали, лишався відповідний знак.

 

РІЗДВО

 

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїДо наступного дня, на Різдво Христове, вікна й стіни прикрашали витинанками яскравих кольорів: вишневого, зеленого, білого, жовтого, вохристого. Із невеличких ромбічних чи розеткових витинанок майстрині, особливо дівчата, укладали цілі композиції: «хрести» чи «звізди» у вигляді строгих чотири- восьмипелюсткових квітів, високих хрестів. Остання композиція могла бути окремою, а могла мати підвищення-Голгофу. З таких самих ажурних барвистих ромбів і квадратів укладали довгі композиції попід стелею, навколо образів, на комині, на сволоку. Їх могли попередньо клеїти на папір в ряд, а вже потім кріпити там, де вподобає господиня.

Майже в усіх українських оселях до початку ХХ ст. перед іконами висіли голуби — символи Святого Духу. В одних господарів птахи були вирізаними з дерева, у бідніших родинах їх, як правило, робили власноруч, і для виготовлення крил і хвоста слугував саме папір. Для цього брали три прямокутні аркуші, кожен із яких закладали дрібними складками у вигляді віяла-гармошки. Потім з одного боку їх стягували ниткою, а протилежний бік розправляли. З’єднавши відповідним чином разом, формували в цьому місці з воску чи з чорного хліба тулуб і голівку. Іноді ним ставала яскрава писанка, до якої кріпили голівку з воску. На кольорових чи білих крилах таких голубів вирізували різні за формою елементи, щоб весь виріб набирав ажурної легкості. Подеколи їх додатково розмальовували.

Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїДо Різдва ще вирізали з паперу окремі постаті ангелів, які клеїли на шибки або кріпили за ниточку до сволока. Такі оздоби створювали живе оточення, колихаючись від найменшого руху повітря. Останніми десятиліттями їх уже підв’язують до люстри. Ангели можуть бути різними за формою, завжди в довгих ризах, деякі майстри в кінці ХХ ст. їхні фігури вирізували «на колінцях», деякі з трубою.

До різдвяних свят застеляли також божники новими витинанками у вигляді довгих, ніби мережаних, сервет. Подібним декором прикрашали мисник та полиці. Усе це створювало особливий колорит, зразу відчувався піднесений радісний настрій. Домівка набирала особливо урочистого вигляду. Разом із витинанками, різдвяними солом’яними пауками, вечірніми колядниками, святковим убранством творилася атмосфера, що була характерна лише для Різдва.

На зимові свята майстри могли вирізувати також тематичні витинанки. Із закінченням Різдвяного посту, починалася пора сватань і весіль. На кожен день цих подій, зокрема на Поділлі в с. Саїнки, створювали нову витинанку. Якщо в хаті побували свати, на вікні з’являлися вирізані «свати», чи «баби» (свахи). Витинанки з «деревом життя», «птахами» під час самого весілля слугували прикрасами й символічними виразниками побажань і почуттів.


Різдвяні витинанки Зінаїди КосицькоїТаке багатогранне й багатоступеневе святкування Різдвяного свята додавало життєвих сил дорослим і формувало естетичне світосприйняття дітей. Спільна робота у прикрашанні домівки єднала різних за віком членів родини, слугуючи і навчальним процесом, і відразу екзаменом на майстерність та зрілість художнього смаку. Мистецтво витинанки посильне навіть для маленьких дітей, про його величезний вплив на формування образного мислення і просторової уяви стверджують сьогодні досвідчені педагоги й психологи. Помічено, що вирізування витинанок і виготовлення паперових іграшок на ялинку стає згодом хорошим підґрунтям для сприйняття геометрії, стереометрії.

Не відразу в дітей виходить справжня ажурна витинанка, спочатку вона розпадається на чотири чи вісім роз’єднаних трикутників. Часто, захоплюючись процесом, діти відрізають усю площину паперу і в руці лишається тільки його маленька частинка.

У Будинках дитячої творчості, в художніх школах останнім часом усе частіше починають діяти гуртки та студії, де досвідчені майстри передають мистецтво витинання усім бажаючим. Спробуйте і Ви. Вам сподобається!
 

Статтю та витинанки надала Зінаїда Косицька, член Національної спілки майстрів народної творчості.  (За польовими матеріалами Р. Кобальчинської, автора, а також за матеріалами книги: Станкевич М. Українські витинанки. - Київ, 1986).

Джерело: http://www.parafia.org.ua/

 

 

 Дивіться також на нашому сайті:

Сніжинки-витинанки до Нового року (завантажити шаблони)Як вирізати красиву сніжинку? Беремо квадратний аркуш паперу або серветку, складаємо його вдвічі по діагоналі, щоб вийшов трикутник. Повторюємо дію, загинаємо одну частину фігури нагору під нахилом, другу складаємо внапуск. Перевертаємо заготівлю зворотною стороною. На ній утворюється лінія, по якій зрізаємо зайвий папір. Отримуємо невеликий трикутник. Далі вирізаємо візерунок. Можна робити випадкові надрізи або намалювати складний орнамент і вирізати по контуру. Чим більше надрізів, тим красивіше сніжинка. Плавні лінії вирізаємо манікюрними ножицями. Розгортаємо. Ваше мистецтво витинанки має вам сподобатись :). Щоб вирівняти папір, загортаємо її в бавовняну тканину і пропрасовуємо теплою праскою без пари.

Як прикрасити дім до Нового року. Новорічні витинанки. Шаблони витинанок. Ідеї новорічних витинанок. У цій статті знайдете ідеї-картинки, як можна прикрасити до Нового року свою оселю чи офіс за допомогою новорічних витинанок, та шаблони витинанок серії "ялинкові кульки".

 

Як прикрасити оселю до Нового року. Новорічні витинанки. Шаблони новорічних витинанок - янголятка, дітки, сніговички, різноманітні дзвоники.Наступна серія шаблонів новорічних витинанок: вирізаємо янголяток, діточок, сніговичків та різноманітні дзвоники. 

 

Як прикрасити оселю до Нового року. Шаблони новорічних витинанок. Добірка зірочок, свічок, місяців, ялинок, сніговичків, будинків та лісових пейзажів Прикрашаємо нашу оселю до Нового року, використовуючи новорічні витинанки. Пропонуємо добірку шаблонів витинанок різноманітних зірочок, свічок, місяців, ялинок, сніговичків, будинків та лісових пейзажів.

 

 
 
 

Українські народні традиції, Зінаїда Косицька, Витинанка в ансамблі декору української хатиДо свята Різдва недовговічними віконними прикрасами ставали витинанки у вигляді звізд, хрестів, квітів. Часто їх розміщували по вертикалі й горизонталі, утворюючи великий хрест. У наш модернізований час паперовий зимовий декор, перейменований за радянських часів на сніжинки, розквітає також до свята Нового року й зникає перед весною. До зимових свят традиційно вирізують і до сьогодні витинанки-ангели. Їх клеять  на  шибках,  а  можуть  кріпити  на  ниточці  біля  ікон,  дитячих  ліжечок, дверей,  на  книжкових  полицях,  біля  люстри.  Паперовий  ангел,  вирізаний  у 80-х роках ХХ сторіччя, виглядає дуже натуралістично. До різдвяних свят виготовляють також гірлянди з паперу, які компонують з невеликих витинанок. сьогодні їх масово продукують із сучасних яскравих блискучих та міцних матеріалів.

 

Варіанти святкових витинанок до Нового року та РіздваНезабаром прийдуть новорічні свята та Різдво Христове, а діти дуже полюбляють робити новорічні прикраси, у тому числі і із паперу. Техніка витинанки найкраще відповідає дитячим вподобанням. Яка насолода для малюків прикрашати вікна химерними малюнками, схожими на морозні візерунки. Фігурки можна повісити на ялинку, приклеїти на вікна, прикрасити будинок чи квартиру. Пропонуємо декілька ідей витинанок на новорічно-різдвяні свята.


Останні коментарі до сторінки
«Різдвяні витинанки »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми