Володимир Даник. "Приказки від доктора... політичних наук!" (розповідь про книгу Валентина Северинюка "Популярні українські прислів'я та приказки")


 

Книжковий огляд. Валентин Северинюк. Популярні українські прислів'я та приказки. Тернопіль. Навчальна книга — Богдан, 2019 рік

 

 

Володимир Даник

ПРИКАЗКИ ВІД ДОКТОРА... ПОЛІТИЧНИХ НАУК! 

(нарис про книгу Валентина Северинюка 
"Популярні українські прислів'я та приказки")


Нині у наших бібліотеках помічаєш: усе більше свіжовиданих книг — рідною мовою! І це добре. І беручи до рук ще нечитану тобою книгу, звичайно ж, звертаєш увагу і на те, а хто ж її автор. І ось, проглядаючи біографічну довідку, приведену на одній з книг, читаєш, що автор її... доктор політичних наук і кандидат наук історичних. Зі славного козацького міста Запоріжжя. Ви запитаєте — а яка ж саме книга?! Не повірите...

Отже, книга така: Валентин Северинюк “Популярні українські прислів'я та приказки” (Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2019 рік). Але реалії сучасної політики і скарби рідної мови — речі усе ж тісно пов'язані. Бо що таке прислів'я і приказки?! Це життєвий досвід. І досвід не лише чийсь персональний, а цілого народу. А народ наш таки немало настраждався і багато чого набачився. Отож і досвіду більш, ніж достатньо, і для щирої розмови, і для влучного вислову.

А політикам — треба переконувати! І своїх опонентів, і електорат у власній правоті. Інакше ідеї, що ними висловлюються, просто не матимуть можливості зреалізуватися. І той немалий життєвий досвід, що... чи відверто... чи приховано... усе ж міститься у такому жанрі, як прислів'я та приказки, аж ніяк не буде зайвим у цій справі.

Бо досвід — це і знання! Як саме чи говорити, чи вести себе у тій чи іншій ситуації. А якщо вже мова йде про знання, то важливо, щоб ці знання були не мертвими і закам'янілими, а усе ж бо... ні, живими і хвилюючими!

Викладач Інституту управління Класичного приватного університету, професор кафедри гуманітарних дисциплін, поет Валентин Матвійович Северинюк.Отож, з інтересом і розумінням сприймаєш зауваження автора книги Валентина Северинюка щодо того, що частина з короткоформатних висловів узята з інших книг, а не менш, ніж двісті, розмовних влучностей записані автором з уст людських.

Так, мова йде саме про автора, а не упорядника! Бо у підзаголовку книги вказано, що це... тематичний коментований словник. Тобто перлини народного фольклору розбиті за темами і... Ще крім самих прислів'їв та приказок там приведені і коментарі до кожного з висловлювань. Подібні видання, за словами Валентина Северинюка, не є чимось особливо новим. Але мені, як читачу, така книга зустрічається уперше.

А коментар до деяких коротких влучних висловів з уст рідного народу усе ж потрібен, щоб сповна осягнути глибину (і теперішню актуальність!) їх змісту.

Отож і хотілося б привести декілька прислів'їв та приказок з цієї книги. І не для того, щоб серед цих популярних короткоформатних творів, які виникли і поширились серед людей, знайти... найпопулярніші. А щоб привести те, що тобі особисто — найближче і найцікавіше! А кожен з читачів може, звичайно ж, у цій книзі знайти для себе щось, можливо, і привабливіше, і актуальніше.

І ще. Є можливість порівняти зміст вислову, приведений у коментарі, і те, як неординарно і яскраво він переданий у народній творчості.

Ось, скажімо, така думка:

У жовтня сльози холодні.

І відповідний коментар про те, що жовтневий дощ — не літній, не теплий.

Але ж зміст цієї думки можна і не зводити тільки... до погоди.

Багато що і у житті, і в політиці залежить і від удачі, і від обставин. І це добре відомо. А ось як про це у народній творчості:

Бог щирих любить, але долі не дає.

І коментар до цього положення від автора словника - хорошим людям, на жаль, не завжди щастить у житті.

Нам не раз треба приймати рішення, хоча б і на виборах... А для цього треба роздивитися, оцінити — що і як навколо. Отож і така думка:

Сонце — батько, а Місяць — вітчим.

І коментар від Валентина Северинюка, що такий вислів сприймати слід у переносному розумінні серед обставин життя або чеснот людини треба вміти знаходити головні й вторинні та дорожити головними.

А ось як би ви сказали, як це мовиться у коментарі, про бувалу людину, яка багато що бачила і пережила в житті, пройшла випробування і труднощами, і славою? А у народній творчості сказано так:

Пройшов крізь сито й решето.

Бува і так, що коментар у словнику один, а прислів'їв, відповідних йому, більше десятка.

Скажімо, такий коментар лише в радощах життя не проживеш, його досвід складний та суперечливий, дістається нелегко.

Але тут приведу лише два відповідних вислови.

Бог має драбину — і на гору, і в долину.

Життя прожити — не ложку облизати.

А життя — воно ж таке... непередбачуване! Особливо життя політичне... Тому наступне прислів'я про це ж:

Якби ж то знаття, яка в кума кутя.

Та і коментар у словнику до цієї думки відповідний — прикростей уникнути важко, бо усього, що може статися, наперед не передбачиш.

А ми і самі не раз помічаємо, що світ навкруг — усе ж недосконалий. Та і нам самим (а політикам у першу чергу!) варто було б... таки удосконалюватись з усіх сил. Про це і наступна сентенція:

Хата не церква, люди не ангели.

Та і коментар до неї у словнику витриманий у тому ж дусі прагненням людини має бути духовне збагачення, творення добра, але вона залишається недосконалою істотою на незавершеному шляху “до себе”.

Але що може нам допомогти?! Досвід... хоч він буває і гіркуватим.

Отож вчитаймося у коментар з таким змістом про людей, що мають багатий життєвий досвід; не слід вчити того, хто краще за тебе це знає. Цим словам поставлено у відповідність кілька влучних висловів, а тут приведений, мабуть, найсоковитіший і найсмачніший з них

Не вчи кота сметану їсти.

І взагалі вищезгаданий словник (від доктора політичних наук...), де дуже немало неординарних висловів і думок, може стати у пригоді багатьом. Як політикам, так і не політикам.

Отож і цінуймо — солов'їну українську мову! Цінуймо, виходячи з різних аспектів життя і різних точок зору. І не забуваймо, що вона нам — рідна.

За матеріалами: Блог Володимира Даника

 

 

Читайте також на нашому сайті:

Блог письменника, поета, гумориста, викладача ЧДТУ Володимира Даника

Володимир Даник - поет, прозаїк, автор пісень і бард. Автор 21 книг поезій, пісень і прози, серед яких: «Гуморески та байки» (1991), «Таємна зброя» (1992), «Під впливом НЛО» (1992), «Як стати молодим» (1992), «Вічна тема» (1993), «У Черкасах – сміються!» (2006) та інші. Володимир Олексійович - член Національної спілки письменників України, двічі лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2016 р. та 2019 р.), лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов», лауреат конкурсу «Автора! Автора!», який проводився журналом «Перець» та міністерством культури України.
 
 

Останні коментарі до сторінки
«Володимир Даник. "Приказки від доктора... політичних наук!" (розповідь про книгу Валентина Северинюка "Популярні українські прислів’я та приказки")»:
Ірина , 2021-05-17 14:03:00, #
Олександр , 2021-05-18 15:49:59, #
Людмила , 2021-05-19 13:08:54, #
Надія , 2021-05-19 17:10:47, #
Василь П. , 2021-05-20 15:18:30, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 5     + Додати коментар
Топ-теми