Техніка вишивання: рахункові шви (характеристика). Непрозорі рахункові шви художнього вишивання. Оксамитовий шов (техніка виконання)


Рахункові шви, характеристика, Непрозорі рахункові шви художнього вишивання, Оксамитовий шов, техніка виконання швуНазва "рахункові шви" акумулює в собі фізичний та технологічний зміст понять: 
а) виконання шва здійснюється за фізичним рахунком ниток;
б) настил стібків ведеться через відповідну кількість ниток основи піткання по прямій чи діагоналі в закономірній послідовності.

Рахункові шви мають найрізноманітніші якісні техніко-технологічні ознаки. Однак за спільністю характеру техніки настилу стібків, покриття ними тла тканини та утворення прозорів їх умовно можна розділити на дві групи:
а)    непрозорі рахункові шви;
б)    прозорі рахункові шви.

Непрозорі — це рахункові шви, настилом стібків яких можна здійснювати суцільне покриття тла тканини. При їх виконанні не утворюються повітряні прозори чи прозори тла тканини.

Прозорі — це рахункові шви, які уособлюють в собі цілісне комбінативне єднання настилу стібків з повітряним прозором або прозором тла тканини.

Подібність рахункових швів — вишивання їх за рахунком ниток, відмінність — в техніках настилу стібків: по прямій, діагоналі, перетину під прямим, гострим кутом, рівних та різних за довжиною стібків, стібків з обвідкою, без обвідки, за годинниковою стрілкою, проти годинникової стрілки, по колу тощо.

Вивчення рахункових швів є грунтовним джерелом для усвідомленого пізнання природи походження швів та їх назв: хрестик, шов «кочелистий», курячий брід, «солов’їні вічка» тощо.

Натурні зразки орнаментів, виконані рахунковими швами, з прадавніх часів і до наших днів слугують фактологічним матеріалом для формування усвідомленого розуміння появи та творення семантики, символіки у вишивці.
Синтез знань з основ композиції і набутих навичок з технології і техніки вишивання рахункових швів дають глибинні можливості розвитку початкових умінь мислити техніками художнього вишивання в орнаментотворенні, творчого мислення та аналітичного розуміння, як вишивальними техніками матеріалізувати творчий задум.
Знання технік рахункових швів формують вміння і навички виконувати робочі рисунки орнаментів, розрахувати їх наклітці і полотні, визначати шви за натурними зразками орнаментів, розвивають культуру праці, естетику виконання тттвів та викінчення завдання в цілості.

************************


НЕПРОЗОРІ РАХУНКОВІ ШВИ ХУДОЖНЬОГО ВИШИВАННЯ

ОКСАМИТОВИЙ ШОВ

Рахункові шви, характеристика, Непрозорі рахункові шви художнього вишивання, Оксамитовий шов, техніка виконання швуОксамитовий шов виконується за робочим рисунком орнаменту зліва направо.

Робочу нитку закріплюємо з виворітної сторони на місці початку шва. Виводимо голку з робочою ниткою на лицьову сторону, ведемо її по діагоналі вправо і вниз через 4 нитки піткання і 6 ниток основи. Вколюємо голку, повертаємо вліво, набираємо на неї 2 нитки основи, виводимо на лицьову сторону. Від місця виколу ведемо голку з робочою ниткою по діагоналі вправо і вверх через ті ж самі 4 нитки піткання (нитки піткання не міняються до кінця лінії шва) і 6 ниток основи (2 покритих стібком зліва направо, 4 непокритих стібком). Вколюємо голку, повертаємо вліво, набираємо на неї 2 нитки основи та виводимо на лицьову сторону (це буде нарівні верхнього ріжка стібка, що утворився). Виводимо голку на лицьову сторону і знову ведемо її по діагоналі вправо і вниз через ті ж самі 4 нитки піткання та 6 ниток основи, вколюємо голку для накладання наступного стібка і так до кінця лінії шва. Наступну лінію шва виконуємо поверх першого настилу стібків. Для цього виводимо голку з робочою ниткою на 2 нитки лівіше від лівого нижнього ріжка першого стібка нижньої лінії шва. Ведемо голку по діагоналі вправо і вверх через 4 нитки піткання і 6 ниток основи, вколюємо голку (це буде через 2 нитки основи вправо від верхнього ріжка, нижнього стібка), повертаємо вліво, набираємо 2 нитки основи, виводимо на лицьову сторону і ведемо по діагоналі вправо і вниз через ті ж самі нитки піткання та 6 ниток основи для накладання наступного стібка. При цьому з лицьової сторони утворюється подвійна горизонтальна лінія із перехрещених діагональних стібків, а з виворітної — дві горизонтальні пунктирні лінії із розділених між собою подвійних стібків. Як правило, нижня і верхня лінії стібків вишиваються різними, переважно, контрастними кольорами. Кількість та довжина настилу ліній шва визначаються рисунком орнаменту.

Рахункові шви, характеристика, Непрозорі рахункові шви художнього вишивання, Оксамитовий шов, техніка виконання шву

Оксамитовим швом вишивають найрізноманітніші основні орнаменти при декоруванні плечового, поясного та верхнього одягу. Його використовують як з’єднувальний оздоблювальний шов художнього вишивання.

За матеріалами: К.Р. Сусак, Н.А. Стеф’юк. "Українське народне вишивання". Навчальний посібник (техніки, методологія, методика). Київ. Видавництво "Науковий світ", 2006 рік, стор. 80 - 82.

 

 

Більше про вишивання з книги Катерини Сусак та Ніни Стеф’юк:

рукоділля, вишивання, історія вишивання, традиції вишивання, техніка виконання вишивки, схеми вишивання, майстер-класи з вишивання
Пропонуємо до розгляду унікальний навчальний посібник з вишивання, в якому досконало представлено історію та традиції цього мистецтва, а також практично і графічно відтворені та детально описані давно забуті шви: ключове шитво, шов ріжкатий, ключка, парована ключка, заігліно, верхоплут гуцульський, шов кучерявий, колодки-II, шов кочелистий, штепування, навиване тощо. Приєднуйтесь до наших уроків з вишивання за допомогою цієї чудової книги.

Останні коментарі до сторінки
«Техніка вишивання: рахункові шви (характеристика). Непрозорі рахункові шви художнього вишивання. Оксамитовий шов (техніка виконання)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми