"Наш колектив - дружна сім'я" - з книги Василя Сухомлинського "Серце віддаю дітям" (розділ "Школа радості")


Василь Сухомлинський. Серце віддаю дітям. Школа радості. Батьки моїх вихованців.

 

Василь Сухомлинський

СЕРЦЕ ВІДДАЮ ДІТЯМ

"ШКОЛА РАДОСТІ"

 

 


НАШ КОЛЕКТИВ - ДРУЖНА СІМ'Я

З перших днів життя "Школи радості" я прагнув внести в колектив дух сімейної сердечності, задушевності, чуйності, взаємної довіри, допомоги. У вересні - день народження трьох дітей: Віті, Валі, Колі. Ми всім колективом відзначали його: в шкільній їдальні пекли пиріг, дарували іменинникам малюнки, книги. Я з подивом дізнався, що в родині Коли ніколи не відзначали дня народження ні дітей, ні батьків. 
Це був перший свято в житті хлопчика. Увага товаришів схвилювало дитину. У роки дитинства кожна людина вимагає участі, ласки. Якщо дитина виростає в обстановці безсердечності, він стає байдужим до добра і краси. Школа не може в повній мірі замінити сім'ю і особливо мати, але якщо дитина позбавлена у родині ласки, сердечності, турботи - ми, вихователі, повинні бути особливо уважні до нього. 
У нашого маленького колективу з'явилися свої матеріальні цінності, таємниці, турботи і прикрощі. У шафі зберігалися іграшки, олівці, зошити. В Куточку мрії був "продовольчий склад" - ми зберігали там картоплю, крупу, олію, цибулю. Все це необхідно було для тих вечорів, коли за стіною - осінній дощ. В дорозі, в лісі, будь-де усі вважали своїм обов'язком допомагати малюкам. 
Якщо хтось із дітей залишався вдома з невідомої причини, то ввечері до них йшли товариші, дізнавалися, чи не захворіли. Це стало доброю традицією. Почуття прихильності - основа найважливішої духовної потреби, без якої не можна уявити добрих взаємин між людьми. Я прагнув до того, щоб джерелом радості, повноти почуттів і переживань для кожної дитини було спілкування з друзями, взаємний обмін духовними цінностями. 
Кожен школяр вносив у колектив щось своє, допомагав творити щастя і радість для інших людей. В процесі роботи я зустрівся з багатьма труднощами у вихованні дитячого колективу, і щоб подолати їх, радився, розмовляв з досвідченими педагогами, вчителями початкових класів, які тонко відчувають душу дитини, биття пульсу колективу. 
Час від часу ми збиралися вечорами, коли в школі замовкали дитячі голоси, і ділилися думками про те, як кожен з нас уявляє собі багатогранність життя дитячого колективу. Всі ми добре знаємо, що виховання дитини починається в родині з того моменту, коли, заколисують материнської піснею, і вона вперше посміхається мамі. 
Як важливо, щоб перші думки про добро, про найпрекрасніше, що є в світі, про любов людини до людини прокидалися на своєму особистому досвіді, щоб найдорожчими для дитини стали мати і батько. Але якщо цього в родині не вистачає або зовсім немає - в якій мірі може дати це колектив? Як відкрити перед чуйним і вразливим дитячим серцем доброту, красу людської душі?

За матеріалами: Василь Сухомлинський. Вибрані твори в п'яти томах. Том третій. Київ, видавництво "Радянська школа", 1977 рік, стор. 91 - 93.

 

 

Усі статті книги Василя Сухомлинського "Серце віддаю дітям":
 

Василь Сухомлинський. "Серце віддаю дітям" (читати, завантажити)

Василь Сухомлинський. Серце віддаю дітям
"Шановні читачі, колеги - вчителі, вихователі, директори шкіл! Ця праця є підсумком багаторічної роботи в школі-підсумком роздумів, турбот, тривог, хвилюванні. Тридцять три роки безвиїзної роботи в сільській школі були для мене великим, ні з чим не порівнянним щастям. Я присвятив своє життя дітям і після тривалих роздумів назвав свою працю "Серце віддаю дітям", вважаючи, що маю на це право. Хочеться розповісти педагогам - і тим, хто трудиться в школі зараз, і тим, хто прийде в школу після нас, - про великий період свого життя - періоді, який дорівнює десятиріччю. Від того дня, коли маленька дитина-нетяма, як часто ми, педагоги, називаємо його, приходить в школу, до тієї урочистої хвилини, коли юнак чи дівчина, отримуючи з рук директора атестат за середню школу, стає на шлях самостійного трудового життя. Цей період є періодом становлення людини, для вчителя ж він - величезна частина його життя. Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю: любов до дітей..." (Василь Сухомлинський)

Останні коментарі до сторінки
«"Наш колектив - дружна сім’я" - з книги Василя Сухомлинського "Серце віддаю дітям" (розділ "Школа радості")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми