Володимир Даник. Вірші для дітей – ...від класика! (роздуми над книгою Максима Рильського «Спинилось літо на порозі»)


Володимир Даник

               ВІРШІ ДЛЯ ДІТЕЙ – ...ВІД КЛАСИКА!             

У кожної книги – своя родзинка. І, мабуть, саме ця родзинка і приваблює, коли приходиш до бібліотеки і вибираєш книги для власного прочитання. Автор цих рядків у такому випадку обов’язково бере до рук хоч щось з видань поетичних. Чи це книга, яку бачиш уперше. Чи це книга, що її вже читав, але варто було б і перечитати.

Володимир Даник. Вірші для дітей – від класика! (літературний огляд книги Максима Рильського Спинилось літо на порозі)Отож переді мною книга, що має назву «Спинилось літо на порозі». У книги і оформлення відповідне – коли дивишся на обкладинку книги, то вона ніби переповнена… сонцем! Сонцем, яке випромінює свої теплі, ніжні промені – усім нам. І автор книги добре усім відомий – Максим Рильський… І книг у цього поета (і не тільки поета) дуже немало. Але ж його книг, адресованих дітям, ще читати не доводилось.  Бо і на обкладинці книги Максима Рильського «Спинилось літо на порозі» (Рильський М.Т. Спинилось літо на порозі: для мол. та серед. шк. віку /Максим Рильський; упорядкування та передмова Тетяни Щегельської; ілюстрації В. Дунаєвої. Київ. Національний книжковий проект, 2012 р., 176 с.) є напис, що належить вона до серії «Бібліотека шкільної класики. Позакласне читання».
Автору цих рядків твори Максима Рильського читати, звісно ж, доводилось. Але ця книга… ну, ніби дозволяє поглянути на творчість видатного поета з дещо несподіваної точки зору! Та і передмова до книги, написана Тетяною Щегельською, хоч і коротка, але ж глибока за змістом і вдумлива. І над багато чим і справді ж варто замислитись. Ну, скажімо, такий факт. Поет Максим Рильський був ще відомий і як учений та критик. І у нього є немало праць з фольклористики, мистецтвознавства, теорії перекладу… І дуже немалий доробок поета вміщено у двадцятитомному виданні його творів. І чи багато хто з людей культурних, інтелігентних, залюблених у літературу, міг би сказати, що він добре знає написане поетом?!
У книзі «Спинилось літо на порозі» приведені не тільки вірші Максима Рильського, адресовані дітям, а і його переклади. І Рильський добре відомий і як неабиякий майстер перекладу. 
Для поета дуже важливо, у якому саме творчому середовищі йому довелося переживати період літературного зростання. Неабияке значення для творчості має і спілкування з митцями. Отож цікавим є і те, що у цю пору свого життя Максим Рильський належав до угрупування «неокласиків» – М.Зеров, М.Драй-Хмара, Ю.Клен та інші. Сама тільки назва «неокласики» чого варта!
Поет жив у дуже нелегкі часи. Так, у 1931 році  він потрапляє до Лук’янівської тюрми, бо у його віршах недремне око цензури змогло помітити «антирадянські настрої». До цього додалося і звинувачення у причетності до так званої Спілки визволення України. А нібито за участь у ній було засуджено немало українських письменників.
Отож поет до певної міри і змушений був оспівувати тогочасне щасливе життя радянського народу. Однак усі ці випробування його не зламали і митець приходить і приходитиме до нас п’янкими, нев’янучими ліричними рядками.
Максим Рильський чудово грав на роялі, у нього був неабиякий хист до імпровізації. Та і у віршах своїх митець не раз торкався музичних тем.

Автор цих рядків віддав належне такому неординарному жанру, як авторська пісня. І крім пісень на власні вірші у мене є більше 50 пісень, написаних на вірші українських поетів. Є пісні і на вірші Максима Рильського. І пісні ці звучали не раз у моєму власному виконанні під гітару, і дуже тепло сприймалися аудиторією. І що особливо приємно – і учнівською молоддю теж.
І коли мене хтось запитував, чому ж у мене є пісні на вірші Максима Рильського, поета нібито… і не пісенного, я завжди жартома відповідав:
– Щоб у моїх колег по перу, поетів-черкащан, на вірші яких у мене теж написані пісні, була… хороша компанія! 
Отож і книга нашого славного поета «Спинилось літо на порозі», думаю, буде цікавою і малечі, і дорослому читачу. 

Володимир Даник. Вірші для дітей – від класика! (літературний огляд книги Максима Рильського Спинилось літо на порозі)

Стаття надіслана автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

Читайте також на нашому сайті:

Блог письменника, поета, гумориста, викладача ЧДТУ Володимира Даника
Володимир Даник - поет, прозаїк, автор пісень і бард. Автор 21 книг поезій, пісень і прози, серед яких: «Гуморески та байки» (1991), «Таємна зброя» (1992), «Під впливом НЛО» (1992), «Як стати молодим» (1992), «Вічна тема» (1993), «У Черкасах – сміються!» (2006) та інші. Володимир Олексійович - член Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2016 та 2019 рр.), лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов», лауреат конкурсу «Автора! Автора!», який проводився журналом «Перець» та міністерством культури України.

Останні коментарі до сторінки
«Володимир Даник. Вірші для дітей – ...від класика! (роздуми над книгою Максима Рильського «Спинилось літо на порозі»)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми