Володимир Даник
ЖУРНАЛИ МОЖУТЬ... ДИВУВАТИ!
Колись у горбачовські часи тиражі друкованих видань – просто зашкалювали! І видань союзних, і видань всеукраїнських. І газет, і літературних журналів. Бо, певна річ, тоді на читачів вихлюпнулася справжня лавина інформації. А якщо говорити про видання літературні, то до читацької аудиторії у ті часи прийшли твори, які раніше не могли бути і опубліковані, і відповідно прочитані широким читацьким загалом. Але це були публікації, безумовно, варті прочитання.
Нині українські літературні журнали переживають нелегкі роки.
Бо журналу треба дійти до читача. А як? Тепер не кожен читач може собі дозволити той чи інший журнал передплатити. Ну, насамперед… з причин матеріальних.
Та що там говорити про конкретного читача?! Коли далеко не кожна бібліотека, а бібліотеки тепер теж бідують, так, далеко не кожна бібліотека може передплатити якийсь з українських журналів.
Письменник – це, звичайно ж, насамперед уважний читач. Отож і помічаєш – у нас, у Черкасах, можеш одержати журнали для прочитання у бібліотеках обласного рівня – обласній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка, обласній юнацькій... А якщо читач живе не в обласному центрі? То чи зможе вдовольнити свій спраглий інтерес до літературних творів, представлених у журналах?!
А кожен випуск журналу – це усе ж бо подія у нашому культурному житті. То що ж українському читачу обходитися... без подій?! Але не будемо загострювати і без того вельми гостру проблему.
Отож заходжу до нашої обласної юнацької бібліотеки імені Василя Симоненка, на абонемент. У цій бібліотеці відбувається чимало літературних акцій, у яких беруть участь черкаські письменники. Які до речі, як читачі, активно користуються і можливостями бібліотеки. Так, українські літературні журнали тут є... І «Київ», і «Дзвін», і «Всесвіт», і «Дніпро».
І що цікаво – найкрутіший детектив можна узяти собі для прочитання на місяць. А ось один з літературних журналів можна читати... два тижні. Отож який висновок робимо?! Щодо українських літературних журналів – читацький попит значно перевищує пропозицію. Тому і можна сказати у футбольному стилі – 1:0! На користь наших журналів.
Цього разу, узявши дві свіженькі книги, вибираю і один з випусків журналу. Отож і є можливість прочитати – журнал «Всесвіт»... №1-2 за 2018 рік. Ну, видання цікаве... І для письменників насамперед. Бо і хіба ж не цікаво, а що ж пишуть колеги по перу – і у Європі, і у світі?!
Журнал – це таке явище, це така книга, що читаєш надруковане там, так би мовити, у кілька прийомів. Бо тут є немалий вибір щодо того, що ж читати. Отож спочатку читаєш кілька публікацій, що привернули твою увагу. А потім... коли, може, мине вже не один місяць, знову повертаєшся до того ж номера журналу. І з не меншим інтересом можеш прочитати і щось зовсім інше.
Хотілося б звернути увагу на три публікації у вищезгаданому номері «Всесвіту», що привернули мою читацьку увагу... при, так би мовити, першому читанні. І сказати про кожну з них... ну, хоч кілька слів.
Відкриває журнал цікава стаття Юрія Микитенка з промовистою назвою – «На перехресті «ізмів» . Тема – польсько-українські взаємини... їх реалії і коріння. Автор статті не намагається ставити остаточний діагноз і наводити однозначні рецепти вирішення існуючих проблем. Публіцист розмірковує над важливою темою і запрошує до цього читачів. Отож і стаття, незважаючи на порівняно невеликий формат, вийшла, на мою думку, вельми читабельною.
Слухаючи неординарних виконавців – чи когось з співаків... чи якийсь з відомих музичних колективів... – мимоволі замислюєшся. А про що ж усе-таки співають музиканти?! Публікація «Deep Purple in Rock», де приведені вибрані рок-поезії знаменитої групи, зможе допомогти розширити обрії уявлень українського читача у цьому напрямку.
Світ знає Рея Бредбері – як видатного фантаста! А у цьому номері «Всесвіту» бачимо... поетичну його публікацію. І читач, ознайомившись з нею, зможе замислитись над несподіваною темою, а який же Рей Бредбері – у поезії...
Отож і завершити приведені тут роздуми хотів би закликом до українського читача – читайте наші літературні журнали! Бо вони варті... вашого прочитання.
На відео: Юлія Лісовська. Рецензія на "Дзвін" (випуск 5, 2017 рік) - у ФБ.
Статтю надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Читайте також на нашому сайті:
Ми на одній хвилі, Володимире Олексійовичу! Читаю те саме!!!))))
Корисна інформація! Дякую сердечно авторові!!
Ми Вас, шановний Володимире Олексійовичу, читаємо, немов добротний журнал!!! :) Завжди чекаємо на нові цікаві статті!
Красно дякуємо!!!!
Дякую авторові і сайту за пречудовий блог! Черпаю для себе багато нового та цікавого!
А ми ці журнали читаємо ... на роботі в обідню перерву. Хтось з нас купує, а перечитуємо усі :))