Бісероплетіння. Виготовлення силянок-комірів з бісеру (за книгою Олени Федорчук "Українські народні прикраси з бісеру")


Виготовлення силянок-комірів з бісеру

Поряд   із  бісерними   ґерданамн-стрічками поширеними в Україні прикрасами були також силянки-коміри, які нанизували, застосовуючи найчастіше прийом "сіточка". Іх виготовлення відрізнялося від плетення ґерданів тим, що для утворення комірця заокругленої форми стібок, який формує верхній край виробу, робили помітно коротким, натомість нижній - довгим, тимчасом як у стрічкових виробах довжина стібків верхнього та нижнього краю однакова.
Зазвичай для нешироких силянок між з'єднувальними намистинами у верхньому ряді замість двох набирають одну, а внизу замість двох - три бісерини, внаслідок чого нижній край виходить помітно довшим, аніж верхній. (Рис. 29).

 

Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

 

У широких силянках нижній край округлого коміра стає довшим ще й завдяки поступовому збільшенню розмірів ромба в основі сітчастого плетива. Комірці можна також виготовляти, поєднуючи сітчасте та щільникове нанизування, вводячи в структуру плетива склярус тощо. (Рис. З0).

 

Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру     Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеруВиготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

 

У кризах, найширших комірцевих прикрасах, більша частина центральної та вся нижня частина нанизувалися однаковим чином - сіточкою зі стороною ромба чотири намистини. Тільки у верхній частині, яку підшивали до нашийної частини призбираною, ці ромби видовжувалися вертикально, а в нестягненій нижній - горизонтально. Внаслідок цього криза набирала заокругленої форми. (Рис. З1).

Бойківські майстрині кінця XIX - І половини XX ст. иноді нанизували плетінки на декількох або ж на одній нитці сіточкою у варіанті «зигзаг». Зроблену таким чином стрічку стягували за нитку, протягнену через намистинки її верхнього краю, після чого вона набувала форми призбираного заокругленого коміра. (Рис. 32).

 

Кольорові ілюстрації силянок-комірів з бісеру (з книги Олени Федорчук):

овлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеруовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеруовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

Виготовлення силянок-комірів з бісеру, книга Олени Федорчук Українські народні прикраси з бісеру

За матеріалами: Федорчук Олена. Українські народні прикраси з бісеру. - Львів: Свічадо, 2007.- с.38 - 39 ( з ілюстраціями).

 

 

 Дивіться на нашому сайті усі матеріали з книги Олени Федорчук:

Олена Федорчук. Українські народні прикраси з бісеру
У книжці  Олени Федорчук вперше досліджено походження та розвиток художніх виробів а бісеру на українських теренах. Найбільшу увагу зосереджено на народних прикрасах з бісеру - самобутньому явищі української культури ХІХ - ХХ столітть. У книзі добре описано технологію виготовлення та комлозиційно-художні особливості цих, свого часу надзвичайно популярних, доповнень народної ноші українців.

Останні коментарі до сторінки
«Бісероплетіння. Виготовлення силянок-комірів з бісеру (за книгою Олени Федорчук "Українські народні прикраси з бісеру")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми