Виготовлення підвісок
Широкі святкові та повсякденні силянки-коміри, а також частина стрічкових ґерданів мали підвіски. Доповнення низаної або тканої прикраси підвісками надавало їй більшої декоративності. Називали такі доповнення по-різному: «висьорки», «вівсьорки», «вузлики», «петельки», «торочки»,» а ще «бомблики», «цьомблики», «вушка, «пупчики». До найдавніших належать варіанти підвісок, які ми назвемо «петельками" та "висьорками" . (Рис. 33).
Петельками та висьорками викінчують нижній ряд прикрас у процесі нанизування на декількох нитках, а також па одній нитці.
Підвіски на силянці-комірі чи ґердані можна зробити і на завершальному етапі, після нанизування основної частини. Так виплітають підвіски у варіанті "півкола", які надають нижньому рядові особливої ажурности. Цей додатковий рядок донизують до низу основної частини прикраси: широкі стібки з намистинами кріплять до центральних кораликів кожної другої иегельки нижнього ряду. (Рис. 34).
Якщо ж після описаної дії донизати ще один рядок "півкіл", чіпляючи бісерні стібки до центральних кораликів ще вільних петельок нижнього ряду, то можна отримати підвіски у варіанті "сплетені півкола". (Рис. 35).
Нижній край уже виплетеної прикраси може викітгчуватися хвилькою: нитка з набраними бісеринами підшивається так, що нагадує хвилю-спіраль. (Рис. 36).
Ілюстрації з книги Олени Федорчук до розглянутої теми:
Силянки-коміри з підвісками у варіанті «петельки»:
Інші види підвісок:
За матеріалами: Федорчук Олена. Українські народні прикраси з бісеру. - Львів: Свічадо, 2007, с. 40 - 41 ( з ілюстраціями).
Дивіться на нашому сайті усі матеріали з книги Олени Федорчук: