Електронні книги зі старовинної колеції «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.»


Вагомою складовою частиною наукового об’єкту «Колекція стародруків Педагогічного музею України» (рукописи, стародруки та рідкісні видання 1477 - 1923 рр.), що становить національне надбання, є колекція «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.» - унікальний літературно-мистецький та виховний ресурс, який містить твори видатних українських письменників та ілюстраторів.

 

електронна колекція дитячих книг
 

Сьогодні важко знайти і побачити видання української дитячої книги кінця ХІХ - початку ХХ сторіччя. Велика частина цих видань практично недоступна, і тому не відома широкому колу читачів. Ознайомлення з такими книгами ускладнено з різних причин: доступ до них обмежений через їхню особливу цінність; старі видання — занадто тендітні; дорослі і діти зайняті численними і невідкладними справами; деякі з них мають обмежені можливості (наприклад, інвалідність) та ін. Щоб надати широкій аудиторії читачів вільний, а головне - безкоштовний (!) доступ до найкращих, але маловідомих і забутих дитячих книг, Педагогічним музеєм України створено електронну колекцію української рідкісної дитячої книги, частину якої розміщено в мережі Інтернет.
Роботи з оцифрування колекції «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.» здійснено компанією «Електронні архіви України». Завдяки професійному підходу та досвіду фахівців компанії в поєднанні з дбайливим ставленням до рідкісних видань створено якісні електронні копії книг колекції. Користуватися цими унікальними виданнями вже зараз можуть відвідувачі музею як у локальній комп’ютерній мережі закладу, так і в мережі Інтернет: на сайті музею можна ознайомитися з рідкісними виданнями, а деякі книги навіть «погортати» у Flash-форматі.
Найстаріше видання в колекції – брошура з серії «Бібліотека для молодежи» – датоване 1885 роком. Ця серія представлена 14-ма випусками 1885 – 1894 рр. (Чернівці, видавництво «Руська бесіда», редактор О. Попович). Серед видань, що ввійшли до колекції, є українські народні казки, твори Т. Шевченка, І. Франка, Б. Грінченка, М. Коцюбинського, а також переклади українською мовою Д. Мамина-Сибіряка, Г.Х. Андерсена, Г. Бічер-Стоу, В. Гауфа, Р. Кіплінга, Е. Сетона-Томпсона, М. Твена та ін.
Сподіваємося, що головною читацькою аудиторією цифрової колекції української рідкісної дитячої книги стануть діти і батьки. Доступ до неї дасть їм змогу ознайомитися з кращими зразками видань для дітей, допоможе зрозуміти, що хороша дитяча книга — це не тільки носій інформації, але і яскравий приклад синтезу мистецтв і технологій.

За матеріалами: http://pmu.in.ua/  
(неактивне наразі посилання, де у 2015 році можна було завантажити книги)

http://pmu.in.ua/natchionalne_nadbannya/

 

P.S.  На момент публікації цієї статті у 2015 році колекція «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.» дійсно була у вільному доступі, і усі бажаючі могли завантажити книги, які їх цікавили. На даний момент (2017 рік) доступ до електронної бібліотеки, на жаль, закритий.

Пропонуємо завантажити кілька книг із вищезгаданої колекції, які ми взяли собі, коли то було можливо:

 

Байки Леоніда Глібова (видавництва 1918 року)

 

Байки Леоніда Глібова (видавництва 1918 року)

 

Народні казки, видані у Львові у 1899 році

 

Народні казки, видані у Львові у 1899 році

 

Корній Макушинський, Оскар Уальд. "Дарунок дітям" - ілюстровані казки видання 1918 року

 

Корній Макушинський, Оскар Уальд. Чудні казки. Дарунок дітям - ілюстровані казки видання 1918 року

 

"Сніжинки". Вірші, оповідання, колядки і щедрівки з нотами. Збірник перший (Різдво). Видання 1917 року​

 

Сніжинки. Вірші, оповідання, колядки і щедрівки з нотами. Збірник перший (Різдво). Видання 1917 року

 

Сподіваємося, що електронні книги зі старовинної колеції «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.» згодом знову з'являться у вільному доступі.


Останні коментарі до сторінки
«Електронні книги зі старовинної колеції «Українська дитяча книга 1885 – 1922 рр.»»:
Тетяна , 2017-08-22 21:07:38, #
Лесь Маланка , 2017-08-23 11:01:26, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми