Дмитро Чередниченко, "Рідні краєвиди" (оповідання)


Дмитро Чередниченко

РІДНІ КРАЄВИДИ

Ледве дихнуло весняним теплом — набубнявіли на деревах бруньки, ось-ось виткнуться листочки. Усе в природі прокидається, оживає, мовби земля прибирається в коштовні шати. 
А ген, у ліску, заголубіли проліски, зайнялися фіолетом гострі шоломи рясту. Понад озерцями, понад розливами в левадах жевріють перші квіточки. Ти стоїш перед цим раннім дивом, і складаються тобі рядки:

Квітень приплив у човні,
перейшов усім шлях уповні,
голубий його човен
ранніми квітами повен.
Ледве пташок він зачує,
найкращі квітки за пісні подарує.

О-о, ті пташки, мабуть, ніколи такі веселі не бувають, як зараз. Радіють, що повернулися з далекої дороги, радіють, що добре їх зустріли на рідній землі.  Пересвистуються шпаки, витинає круті колінця дрізд, заливається співом зяблик. А онде — журавель обізвався раз, удруге, втретє, але наче різними голосами. Ти дивишся в небо, а попід хмарами двоє — журавель і журавочка. Мовби танок якийсь водять у небі і курличуть. Але не так сумливо, як восени, а заклично, бентежно, переможно: повернулися!.. Веселики любі!
Майнеш за село, і тебе зачаровує небесний переливчастий дзвіночок — висить угорі на невидимій ниточці. Зривається, падає, та його підхоплює хтось — і  він дзвенить знов.  Жайвір.  Такий малесенький, а такий голосний...
Пройшов трохи — озимина зеленіє, а там, удалині, мов острівець, три тополі височать у полі, вибирають собі весняну барву. А людей скільки усюди — і малих, і дорослих! Слухають жайворових пісень. Та й робота у полі на порі стала.
Ти знаєш, що більше так не повториться. Цвістимуть квіти, співатимуть пташки, заходитиме сонце, але вже по-іншому, хай там краще чи гірше, але ж не так...
Отож пильнуй, як іде весна, придивляйся до її чарів, прислухайся до її голосу й ходи. Примічай, чим напуває вона землю і як голубить сонячним промінням, легеньким вітерцем.

 

Дмитро Чередниченко, Рідні краєвиди, оповідання. В. Яценко, Рання весна, картина

За матеріалами: Савченко О.Я. Читанка. Підручник ждя 4 класу. Частина друга. Ктїв, "Освіта", 2004, стор. 74.


Останні коментарі до сторінки
«Дмитро Чередниченко, "Рідні краєвиди" (оповідання)»:
Неля , 2022-04-11 10:50:00, #
нига , 2022-09-12 12:32:45, #
Зеленський , 2023-04-03 09:27:49, #
м5 ф90 , 2024-04-03 08:55:58, #
Даня , 2024-04-03 09:10:52, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 8     + Додати коментар
Топ-теми