86. "Як виховувати самодисципліну в розумовій праці" (з книги Василя Сухомлинського "Сто порад учителеві")


Василь Сухомлинський

СТО ПОРАД УЧИТЕЛЕВІ


86.  ЯК ВИХОВУВАТИ САМОДИСЦИПЛІНУ В РОЗУМОВІЙ ПРАЦІ


Ці поради ми даємо учням старших класів, починаючи із сьомого. Вони стосуються дуже важливої сфери духовного життя школяра — читання, мислення, розв’язування розумових задач. Ефективність цих порад залежить від багатьох умов і передумов, серед яких на першому місці стоїть те, щоб у школі, насамперед у педагогічному колективі, панувала атмосфера багатих інтелектуальних інтересів; щоб уроки проходили на фоні багатогранного розумового життя, щоб у кожного школяра було своє розумове захоплення. Є це все — значить і вихованці будуть дуже чутливі до повчань, що стосуються самодисципліни розумової праці. Найважливішими ми вважаємо такі повчання:

1.    Якщо хочете, щоб у вас було достатньо часу, щоденно читайте. Читайте щодня хоч би дві сторінки наукової літератури, пов’язаної з предметом, яким вн захоплюєтесь (ваш факультатив). Усе, що ви читаєте,— це інтелектуальний фон вашого навчання. Чим багатший цей фон, тим легше вчитися. Чим більше ви читаєте щоденно, тим більший у вас буде резерв часу. Бо в усьому, що ви читаєте,— тисячі точок зіткнення з матеріалом, який вивчається на уроках. Ці точки, є — назвемо їх так — якорями пам'яті. Вони прив’язують обов’язкові знання до того океану знань, які оточують людину. Умійте примушувати себе читати щодня. Не відкладайте цієї роботи на завтра. Те, що упущено сьогодні, ніколи не надолужите завтра.

2.    Умійте слухати вчителя. У дев’ятому й десятому класах конспектуйте лекції з найважливіших тем — незалежно від того, чи є матеріал у підручнику. Конспектування вчить мислити й перевіряти самого себе — свої знання. Треба вчитись думати над конспектом уже на лекції й працювати над записами щодня хоч би півгодини. Я раджу ділити конспект ніби на дві рубрики (графи): у першу записувати коротко виклад лекції, у другу — те, над чим треба подумати. Сюди слід заносити вузлові, головні питання. Це той каркас, до якого ніби прив’язується вся будова знань з предмета. Ось над цими каркасними питаннями треба думати повсякденно, пов’язуючи з цим думанням щоденне читання наукової літератури. Якщо ви будете дотримуватися цієї вимога з усіх предметів, у вас не буде «авральних» днів. Не буде потреби перечитувати й заучувати весь конспект, готуючись до екзамену. Каркас предмета буде своєрідною програмою, на основі якої пригадується весь матеріал з даного предмета.

3.    Починайте робочий день рано-вранці, годині о шостій. Уставайте о 5 годині 30 хвилин, зробіть зарядку, випийте склянку молока з хлібом, починайте роботу. Півтори-дві години розумової праці перед уроками — це золотий час. Виконуйте в ранкові години найскладнішу, творчу розумову працю. Думайте над вузловими питаннями теорії, читайте, студіюйте важкі статті, працюйте над рефератами. Якщо ваша розумова праця пов’язана з елементами дослідження, виконуйте її тільки в ранковий час. Ви не будете засиджуватися до півночі. Складіть свій денний режим так, щоб заснути не пізніше як за дві години до дванадцяти. Це найбільш цілющий сон.

4.    Умійте визначити систему своєї розумової праці. Мова йде про співвідношення головного й другорядного. Головне треба вміти розподілити в часі так, щоб воно не відсувалось на задній план другорядним. Головним треба займатись щоденно. Визначте найважливіші наукові проблеми, від розуміння яких залежить становлення ваших здібностей, нахилів. Вони мають бути у вас на першому місці в ранковій розумовій праці. Умійте знайти з головних наукових проблем книжки, наукові праці й вивчайте їх протягом тривалого часу.

5.    Умійте створювати собі внутрішні стимули. Багато чого в розумовій праці не настільки цікаве, щоб виконувати з великим бажанням. Часто єдиним рушійним стимулом є лише треба. Починайте розумову працю саме з цього. Умійте зосередитись на тонкощах теорії з певних питань, зосередитись настільки, що треба поступово перетворюється в хочу. Найцікавіше залишайте на кінець роботи.

6.    Вас оточує море книжок. Треба бути дуже вимогливим у виборі книжок і журналів для читання. Допитливому й цікавому хочеться прочитати все. Але це нездійсненно. Умійте обмежувати коло читання, виключаючи з нього те, що може порушити режим праці. Але водночас треба пам’ятати, що в будь-яку хвилину може з’явитися необхідність прочитати нову киижку — те, що не було передбачено. Для цього потрібен резерв часу. Він створюється умілою розумовою працею на уроках, працею над конспектами, запобіганням «авральним» дням.

7.    Умійте самому собі сказати: ні. Вас оточує безліч занять. Є й гуртки художньої самодіяльності, і спортивні секції, і вечори танців. Умійте виявити рішучість: багато з цих видів діяльності являють собою спокуси, що можуть принести вам велику шкоду. Треба і розважитись, і відпочити, але не можна забувати головного: ви трудівник, держава витрачає на вас великі кошти, і на першому місці повинні стояти не танці й розваги, а праця. Для відпочинку старшокласникові я раджу шахову гру, читання художньої літератури. Шахова гра в абсолютній тиші, при повній зосередженості — прекрасний засіб, який тонізуе нервову систему, дисциплінує думку.

8.    Не витрачайте часу на пусту балаканину, марне проведення часу. Буває так: зберуться кілька юнаків і починають розводити теревені. Мине час, нічого не зроблено, ніяка розумна думка не народилася в цій розмові, а час згаяно безповоротно. Умійте й розмову з товаришами зробити джерелом свого духовного збагачення.

9.    Учіться полегшувати свою розумову працю в майбутньому, тобто створювати резерв часу для майбутнього. Для цього треба звикнути до записних книжок. У мене їх зараз близько 40. Кожна призначена для запису яскравих, ніби побіжних думок (вони «мають звичку» приходити в голову раз і більше не повертатися). Сюди ж я записую найцікавіше з прочитаного. Усе це потрібне в майбутньому, усе це полегшує розумову працю. Створюйте свою систему записів. Бережіть те, що почерпнуто з книжок.

10.    Для кожної роботи шукайте найраціональніші способи розумової праці. Уникайте трафарету й шаблону. Не шкодуйте часу на те, щоб глибоко осмислити суть фактів, явищ, закономірностей, з якими ви маєте справу. Чим глибше ви вдумались, тим міцніше відкладеться в пам’яті. Доти, поки не осмислено, не намагайтесь запам’ятати — це буде марна витрата часу. Умійте не перечитувати, а лише переглядати те, що добре вам відомо. Остерігайтесь поверхового переглядання того, що ще не осмислене. Всяка поверховість обернеться тим, що ви змушені будете до окремих фактів, явищ, закономірностей повертатися багато разів.

11.    Розумова праця не може бути успішною, якщо вам заважатимуть. У години зосередженої розумової праці кожен має працювати цілком самостійно. Найкраще працювати в читальні (Кімната Читання), де суворо дотримуються режиму.

12.    Розумова праця вимагає чергування математичного й художнього мислення. Чергуйте читання наукової літератури з читанням белетристики.

13.    Умійте позбутися поганих звичок (наприклад, перед початком роботи сидіти хвилин п’ятнадцять; без будь-якої потреби перегортати книжку, яку не збираєтесь читати; прокинувшись, лежати в ліжку та ін.).

14.    Завтра — найнебезпечніший ворог працьовитості.

Ніколи не відкладайте на завтра якусь частину роботи, яку треба виконати сьогодні. Зробіть звичкою те, щоб частина завтрашньої роботи була виконана сьогодні. Це буде дійовим внутрішнім стимулом, який задає тон усьому завтрашньому дню.    

15.    Не припиняйте розумової праці ніколи. Влітку не розлучайтесь із книжкою. Кожний день нехай збагачує вас інтелектуальними цінностями — у цьому одне з джерел часу, необхідного для розумової праці в майбутньому. Пам’ятайте, що чим більше ви знаєте, тим легше оволоді-вати вам новими знаннями.


За матеріалами: В.О. Сухомлинський. Сто порад учителеві. Вибрані твори в п'яти томах. Том другий. Видавництво "Радянська школа", 1976, стор. 615 - 618.

 

Більше порад від Василя Сухомлинського:

Василь Сухомлинський, "Сто порад учителеві" 

Книга "Сто порад учителеві" написана російською мовою протягом 1965 - 1967 років. Уривки з роботи друкувалися російською мовою в журналі “Народное образование” (1969, №5,6,9) й українською мовою в ряді номерів газети “Радянська освіта” у 1971 та 1972 роках. У повному об’ємі вперше опублікована українською мовою у 1976 році в другому томі п’ятитомного видання вибраних творів педагога.


Останні коментарі до сторінки
«86. "Як виховувати самодисципліну в розумовій праці" (з книги Василя Сухомлинського "Сто порад учителеві")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми