8 ТРАВНЯ УКРАЇНА ВШАНОВУЄ ПАМ’ЯТЬ ЗАГИБЛИХ,
9 ТРАВНЯ – ВІДЗНАЧАЄ ПЕРЕМОГУ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ.
Символ для цього дня - квітка червоного маку - квітка скорботи за всіма жертвами війни. Червоний мак - це європейська скорботна символіка, більше, ніж переможна, бо сучасна Європа складається із тих країн, які воювали між собою у Другій світовій війні... Історики відзначають, що наразі відбувається переосмислення того, чим була Друга світова війна для України і всього світу.
Друга світова війна у всьому світі забрала життя 50 мільйонів людей. Загальні людські втрати України від війни, включно із убитими, померлими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими, тими, хто відійшов разом із німцями, становлять до 14 мільйонів осіб. Від 1 січня 1941 року до 1 січня 1945 населення України зменшилося із 40,9 мільйони до 27 мільйонів осіб. На території нинішньої Україні фактично точилися кілька воєн - німецько-польська (1939 - 1945), німецько-радянська (1941 - 1945), німецько-українська (1941 - 1944), польсько-українська (1942 - 1947) та радянсько-українська (1939 - 1954). "Роздвоєння" дат кінця війни: Перший акт про безумовну капітуляцію підписали 7 травня 1945 року після 2 години ночі з німецькою делегацією за присутності представників західних союзників та СРСР у французькому місті Реймс. Він набув чинності 8 травня після 23 години. На вимогу Сталіна підписання капітуляції продублювали у зоні, яку зайняла Радянська армія. Це сталося 8 травня у передмісті Берліну Карслхорсті о 22 годині 43 хвилини за середньоєвропейським часом. У Москві тоді вже було 9 травня.
Власне бачення минулого - шанс на майбутнє.
Саме таку власну пам'ять про Другу світову за більше, ніж сім десятиріч від її завершення, сформували майже усі країни, що брали у ній участь. Польське питання було одним із ключових у Другій світовій, яка і розпочалася із нападу на Польщу. Поляки одними із перших чинили опір німецькій агресії, попри те, що стали жертвою німецько-радянської змови. Для мешканців колишньої радянської держави війна почалася 22 червня 1941 року нападом німців на Радянський Союз. Війна була - Вітчизняною, а участь у ній була обов'язком кожної радянської людини. Перемога, як твердять часто у Москві, у ній була досягнута переважно завдяки російському народові, який взяв на себе "головний тягар війни" і визволив світ від нацистів. Але це твердження є помилковим. Британці вступили у війну, захищаючи демократію та принцип права народів на самовизначення. Вони стали ядром формування антигітлерівської коаліції, яка й перемогла у війні. Вони самотужки протистояли нацистам у 1940 - 1941, і врешті, разом із союзниками, звільнили всіх. Франція вступила у війну, виконуючи свої зобов'язання перед Польщею. Попри те, що у 1940 році Франція потерпіла поразку і була окупована, французи продовжували героїчну антифашистську боротьбу. Французькі партизани на чолі із Шарлем де Голем заслужили для своєї країни почесне місце серед переможців. Для американців війна почалася із нападу японських літаків на базу на Перл Харбор. Вступ США у війну на боці антигітлерівської коаліції став головною запорукою перемоги союзників над фашистською Німеччиною. Нині Україна вибудовує своє бачення Другої світової війни, і вшановує жертв цієї війни "не по-радянські". Цей процес є нелегким, але через нинішні події на сході України він має пришвидшитися і стати зрозумілішим для пересічних українців.
За матеріалами: http://www.bbc.co.uk/
На відео: 8 Травня - День пам'яті та примирення. Сюжет телеканалу «Дитинець»:
Дивіться також на нашому сайті: