58. "Як разом із сім'єю керувати дитячою працею" (з книги Василя Сухомлинського "Сто порад учителеві")


Василь Сухомлинський

СТО ПОРАД УЧИТЕЛЕВІ


58.  ЯК РАЗОМ ІЗ СІМ'ЄЮ КЕРУВАТИ ДИТЯЧОЮ ПРАЦЕЮ


Я ще раз підкреслюю надзвичайну важливість того, щоб дитяча, підліткова, юнацька праця включалася в економічне, матеріальне життя родини, була в ньому органічною необхідністю, розглядалася матір’ю і батьком як святий обов’язок дітей. Якщо цього немає, жодні педагогічні хитромудрощі школи не дадуть відповідних результатів. Якщо дитяча праця родині не потрібна, якщо батьки самі  "із шкури лізуть", щоб полегшити життя дітей, звільнивши їх від праці, ніякі тижневі, двотижневі, місячні практикуми, які організовує школа, не стануть для дітей працею, вони залищаться грою і тільки грою — часом набридливою і обтяжливою, від якої хочеться швидше звільнитися. Виховної сили праця набуває лише тоді, коли вона стає економічною необхідністю. Якщо це є, тоді й усе інше, як кажуть, додасться: і навчання стає працею, і те, що батько захворів і не може працювати, викликає в підлітка справжні, дорослі роздуми.
В умовах сільської школи дуже легко розв’язувати організаційно-педагогічні питання дитячої праці. Так, повторюю, мова йде саме про дитячу працю. Справжнім трудівником і взагалі справжньою людиною істота, яка народилася людиною, стане лише тоді, коли вона виконує працю не як абстрактну педагогічну вправу, а як справу, без якої нічого буде їсти, нічого буде одягнути і взути. Ми разом з батьками турбуємося про те, щоб знайти для дітей посильну і водночас значну за своєю продуктивністю роботу. 7 — 8-річні діти працюють разом з матерями і старшими сестрами та братами в шовківницьких ланках: заготовляють (зрізають) гілки шовковиці, приносять їх до стелажів, розкладають, прибирають сміття. 9 — 10-річні хлопчики й дівчатка, крім роботи в шовківницьких ланках, відбирають насіннєві качани кукурудзи, готують насіння овочевих рослин, збирають і вносять у грунт на овочеві грядки місцеві добрива. 11 — 12-річні діти сушать сіно, збирають овочі й фрукти, пасуть худобу. Підлітки доглядають худобу на тваринницьких фермах, силосують кормові культури, очищають насіння; окремі хлопчики 12— 14-річного віку працюють на городніх тракторах. Юнаки і дівчата водять різні сільськогосподарські машини, обробляють грунт, розпушують міжряддя технічних і овочевих культур, сіють, збирають урожай.

Може вам, мій друже, здасться незвичайним раннє залучення дітей до справжньої продуктивної праці? Я знаю, що в окремих педагогів наша система трудового виховання викликає побоювання: чи є в дітей час для відпочинку, чи не перевантажені вони? У нас цих побоювань немає. Ми не придумували цієї системи. Це одвічні традиції народної педагогіки: діти допомагають трудитися батькам, батьки не можуть у своїй праці обійтися без дітей; як тільки дитина навчилася нести своєю рукою ложку від тарілки до рота, вона працює — не для того, щоб потренуватися в праці, а тому, що ніхто з людей, які оточують дитину, без праці не уявляє собі життя.

Народна педагогіка знає, що дитині посильне і що непосильне, знає, бо в ній органічно поєднується життєва мудрість а материнською і батьківською любов’ю. Народна педагогіка не боїться того, що праця втомлює, вона знає, що праця неможлива без поту й мозолів.
Народна педагогіка, яка знає чарівну силу праці, відкрила перед нами нові джерела виховної мудрості. Ми переконалися, що тільки завдяки праці, в якій є піт, і мозолі, і втома, людське серце стає чуйним, ніжним. Завдяки праці людина стає здатною пізнавати навколишній світ серцем. Дитина-трудівник, підліток-трудівник бачить людей зовсім не так, як той, хто не знає справжньої працї.

За матеріалами: В.О. Сухомлинський. Сто порад учителеві. Вибрані твори в п'яти томах. Том другий. Видавництво "Радянська школа", 1976, стор. 553 - 554.

 

Більше порад від Василя Сухомлинського:

Василь Сухомлинський, "Сто порад учителеві" 

Книга "Сто порад учителеві" написана російською мовою протягом 1965 - 1967 років. Уривки з роботи друкувалися російською мовою в журналі “Народное образование” (1969, №5,6,9) й українською мовою в ряді номерів газети “Радянська освіта” у 1971 та 1972 роках. У повному об’ємі вперше опублікована українською мовою у 1976 році в другому томі п’ятитомного видання вибраних творів педагога.


Останні коментарі до сторінки
«58. "Як разом із сім’єю керувати дитячою працею" (з книги Василя Сухомлинського "Сто порад учителеві")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми