Третій тиждень вагітності


У жінки не наступила очікувана менструація, по ранках турбує нудота, протягом дня - прискорене сечовипускання. Жінка може стати емоційно лабільною, дратівливою, плаксивою (хоча це дуже індивідуальне, і такі ознаки можуть бути і непомітними). Базальна температура - вище 37° С.

Зародок отримує необхідне живлення з крові матері. З його клітин розвиваються так звані зародкові листки, з яких зовсім скоро утворяться тканини і органи. Закладається хорда — передвісник хребта. Виникають перші кровоносні судини.

У цей час активно розвиваються так звані позазародкові органи. Їх три - хоріон, амніон і жовтковий мішок.  Завдання цих органів - забезпечення живлення, дихання, біохімічної підтримки і всестороннього захисту малюка.

Амніон, або плодовий міхур -це  тонка, але щільна оболонка навколо зародка. У ньому знаходяться навколоплідні води , або амніотична рідина. Ця рідина заповнює порожнину амніона, секретується амніотичним епітелієм, містить білки, жири, глюкозу, мінеральні солі, вітаміни, а також продукти життєдіяльності плода. Амніотична рідина запобігає висиханню зародка, відіграє роль рідкого буфера (амортизація), захищає тіло зародка від механічних впливів навколишнього середовища.

Хоріон формується з трофобласта і позазародкової мезодерми. Ворсинки хоріона вростають в ендометрій, утворюючи плаценту.

Жовтковий мішок (Saccus vitellinus) виникає на ранніх стадіях зародкового розвитку, звичайно, шляхом обростання жовтка ентодермою і вісцеральним листком бокових пластинок і являє собою виріст середнього відділу первинної кишки. У стінці жовткового мішка утворюються клітини крові і кровоносні судини, які забезпечують перенесення поживних речовин до зародка та його дихання. З розвитком зародка розміри жовткового мішка скорочуються, його порожнина зменшується. Він або поступово втягується в порожнину тіла і резорбується, або відокремлюється від тіла.

Якщо жінка чекає на різнояйцевих двійнят,  запліднені яйцеклітини розвиваються самостійно. Після закріплення у слизовій оболонці у кожного зародка розвиваєтся своя водна і ворсиста оболонки; надалі у кожного близнюка утворюється своя плацента з самостійною мережею судин. Кожне плодове яйце, окрім хоріону і амніона, має самостійну капсульну оболонку (decidua capsularis). Інколи між судинами самостійних плацент утворюються анастомози.  Різнояйцеві близнята можуть бути одностатевими (обидва хлопчики або обидві де­вочки) і різностатевими (хлопчик і дівчинка). Група крові у них може бути однаковою і різною.

Також жінка може бути вагітна однояйцевими (монозиготними) близнятами.
Однояйцеві близнята походять з однієї заплідненої яйцеклітини, що ділиться на 2 або більше частин, з яких розвиваються самостійні зародки. Такі близнята завжди належать до однієї статі (обидва хлопчики або обидві дівчатка), схожі один на одного, група крові у них однакова.

Однояйцеві двійнята мають спільну капсульну і ворсисту оболонки і спільну плаценту; судини (як арте­ріальні, так і венозні) обох близнят в плаценті сполучаються за допомогою багаточисельних анастомозів. Водна оболонка у кожного з близнюків окрема, переділ між плодовими міхурами складається з двох водних оболонок (двоамніотичні двійнята). 
Дуже і дуже рідкісним випадком є моноамніотичні однояйцеві близнюки.

Походження однояйцевих близнюків пов’язане з поділом єдиного ембріонального зачатку на дві та більше частин. Якщо розподіл відбувся в перші три дні після запліднення, розвивається двохоріальна вагітність, якщо на 3-8 добу, тобто до появи плідного міхура, розвивається вагітність з монохоріальним двоамніотичним послідом, на 9-12 добу – монохоріальна моноамніотична вагітність. Після 15 доби повний розподіл зачатків неможливий і розвиваються зрощені близнюки.

Взагалі двійнята народжуються приблизно в 1% пологів, трійнята — в 0,01%.
Приблизно одну третину всіх близнюків складають однояйцеві, дві третини – двояйцеві.


Останні коментарі до сторінки
«Третій тиждень вагітності»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми