ДИТЯЧА ГРА "ГУСИ"
Купка, що представляє гусей, іде в "поле". „Мати” прогонить їх криком: "гай-гай, гуси у поле", лишається на місци. „Вовк” стоїть в стороні.
Мати: гуси додому!
Гуси: не можемо.
М.: Чого?
Г.: Вовк за горою.
М.: Що він робе?
Г.: Гуску скубе.
М.: Яку?
Г.: Сиру та билу.
М.: Гуси додому!
„Гуси” біжать, „вовк” їх ловить і коли переловить всіх, до него приходить "мати" і питає:
Мати: Чи не у вас кум мої гуси?
Вовк: Ні - нема. (Гуси шипять)
М.: А це шо у вас шепотить?
В.: Та то горщик закіпає.
„Мати” відходить, „вовк” її кричить: "Вернись кума, щось загубила!" „Мати” вертається і повторюеться та сцена, лиш „гуси” тепер гогочать.
М.: А шо це у вас кум гогоче?
В.: Та це ложки з полиці падають.
За третім разом „вовк” признаеться, однак „мати” повинна кожному розжати кулака; якому розіжме, той іде до неї, інші лишаються „вовку”. Потім беруть палку і перетягаються до трьох разів. Хто перетягне, той і виграє.
Записано Іваном Манжурою на межі 70 - 80 років 19 століття, в Олександрівському повіті Катеринославської губернії.
Гра досить розповсюджена в Україні - різні її варіанти було записано також на Харківщині, Чернігівщині, Київщині, Кіровоградщини, Полтавщині.
Інший варіант:
Діти вибирають з-поміж себе двох - матку і вовка. Матка жене всіх останніх учасників, своїх дітей, у поле, а потім, усівшись на певній віддалі, за лінією, яка називається городом, кличе своїх дітей:
- Гуси, додому!
- Задля чого?
- Вовк за горою,
- Що він робить?
- Гуси скубе.
- Які?
- Сірі! Сірі!
Гуси волохаті,
Тікайте прямо до моєї хати!
Гуси біжать в город, а вовк перебігає їм , дорогу і намагається кого-небудь зловити.
Коли вовк зловить за лінією, то його гуси , б'ють крилами, і пійманого за лінією гусеняти він не бере до себе; пійманих же на шляху ДО городу забирає і садовить їх усіх разом.
Гра продовжується доти, поки вовк не переловить усіх гусей.
Більше дитячих ігор на нашому сайті дивіться:
Ігри та забави для дітей. Розвиваючі ігри
В цьому розділі читайте цікаві статті: "Українські народні дитячі ігри як засіб виховання" та "Про ранній розвиток дитини та розвиваючі ігри. Що треба знати батькам". А також дізнайтесь, як грати в справжнісінькі українські народні ігри: "Хвіст-голова", "Плетений шум", "Сірий вовк", "Журавель", "Бобер", "Мак", "Подоляночка", "Мир-миром", "Гуси, гуси, додому!", "Хрещик", "Дзвіночок", "Гуси", "Ворон", гра у Панаса (піжмурки), гра у котика і мишку, дитяча гра у крем'яхи, великодні ігри з крашанками, пальчикові ігри для дітей та багато-багато інших.