Володимир Даник. «Філософія... від учасниці конкурсу!»


 

Склянка часу

 

 

Володимир Даник

ФІЛОСОФІЯ... ВІД УЧАСНИЦІ КОНКУРСУ!

Стратегія видавництва “Склянка часу” і відповідного журналу, коли пошук нових творів для публікації проводиться і шляхом конкурсного відбору, себе виправдовує. Досвід щодо результатів подібних конкурсів підказує, що перемагають здебільшого вірші і коротка проза, а, скажімо, такий жанр, як есе, дещо відстає. Однак цікаві твори з'являються і у цьому напрямку,тож ситуація може змінитися.
 
Бо есе — це популярний жанр. Бо це особистий погляд автора твору на світ, на нестримний вир життя. І це спонукує нас не тільки прислухатися до почутих і прочитаних думок, а і продукувати, і висловлювати думки власні, ще не звичні для нашого сприйняття і схвильовані.

Отож на одному з конкурсів, що проводила “Склянка...”,  увагу журі привернуло есе Анни Губіної “Філософія почуттів”. А потім цей твір був опублікований і у журналі.

І треба сказати, що і сама назва есе привертає увагу. Бо і філософія — дисципліна непроста, а почуття — тема, що її простою теж не назвеш

А поставити у назву свого твору слово — філософія... — це річ відповідальна. Бо філософія — все ж у великій мірі узагальнення. Узагальнення не тільки чогось прочитаного, а і чогось особисто спостереженого.

І коли уважніше придивитися до тексту есе, то не можна не помітити, що його авторка не обминає і гострих граней обраної проблематики —


Коли в спілкуванні є легкість, — ревнощів немає. Коли у відносинах є довіра, ревнощі зникають. Коли з'являється невпевненість у собі, тоді й народжуються ревнощі.


А ось такі і очевидні, і в той же час досить несподівані слова —


Кохання — здобувають вічністю.
Довіру — заслуговують з часом.


А ось думка, що і розвиває, і поглиблює розглянуту тему —


Поцілунок — це всього лише поцілунок, до тих пір, поки ти не зустрінеш коханої людини.


А ось слова, що, мабуть, будуть переконливими для багатьох читачів —


А кохання — це просто слово, поки хтось не доведе, що воно існує.


Отож варто і підсумувати, що не тільки очільник “Склянки часу” Олександр Апальков не байдужий до філософських мотивів, а і учасники конкурсів, що проходять під крилом цього видавництва, не відстають у цьому розумінні від енергійного прозаїка і видавця.

 

І ось тут хотілося б додати кілька афоризмів Григорія Білоуса. І поета, і прозаїка. На жаль, уже покійного. Бо його твори (і короткоформатні, і об'ємні) переповнені цікавими і схвильованими думками. Близькими до зачепленої теми.

Узяті афоризми з публікації поета (уже посмертної...) у часописі “Холодний Яр” (№1, 2012 рік). До речі цей номер присвячений світлій памяті Григорія Білоуса. Назва публікації “При світлі творчої уяви (Окрушини)”. Твори, приведені в публікації, короткоформатні, однак сама публікація досить немала. Більше тридцяти сторінок. По суті це невелика книга. Книга невелика, але така, що (при умові її видання) могла б стати добрим порадником для багатьох читачів.  

Отож... щодо філософії почуттів! Поет у цих висловлюваннях, у цих афоризмах, виявляє себе, на мою скромну думку, і просто мудрою людиною, і чутливим до людських душ психологом, і особистістю, здатною філософськи осмислювати бачене і пережите.

Перший з приведених афоризмів торкається дуже цікавого питання — а яка ж вона любов... Що є у ній важливим, а, може, і найважливішим —
 
Стати мужчиною — не значить пізнати жінку. Це значить — навчитися розуміти її.


А у подальшому висловлюванні розглядається думка про те, настільки трепетними і неоднозначними можуть бути і бувають взаємини двох близьких людей —


Тільки двоє можуть дивитися в очі одне одному.


Щасливими хочуть бути всі. Але ж не всім удається. І далі поет веде мову про один з рецептів щастя —


Щастя в тім і полягає, щоб робити щасливою іншу людину.


Поет у наступному афоризмі говорить про дружбу, але ж, мабуть, сказане стосується і любові —


Поряд із другом повинно бути затишно.


А ще один афоризм — це спрагле намагання осягнути один з найсуттєвіших аспектів буття:


У дружбі відбувається взаємне поглиблення душ.


Поет не поспішає нудно моралізувати, бо уміє відверто  підкреслити те, що для нього є важливим. Отож...


Треба завжди бути достойним свого друга.

 
У назві вищезгаданої публікації підзаголовок — окрушини... Бо в ній є не лише афоризми, а і твори (теж короткоформатні), що їх афоризмами і не назвеш. Наприклад, ось така окрушина.


— У вас троє синів?

— Троє.

— І всі хлопчики?


А в результаті можна зробити висновок, що й літератори, бува, намагаються філософствувати. Певна річ, у літературних творах. І це їм усе ж... мабуть-таки, удається. Як авторам з досвідом, так і авторам, що цей досвід набувають, беручи участь у літературних конкурсах.

 

 

На відео: Із виступів (два фрагмента) письменника Г.П. Білоуса
на презентаціях книг Наталії Горішної, Черкаси, 2009, 2006.

Матеріали люб'язно надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

Читайте також на нашому сайті:

Блог письменника, поета, гумориста, викладача ЧДТУ Володимира Даника

Володимир Даник — поет, прозаїк, автор пісень і бард. Автор 21 книг поезій, пісень і прози, серед яких: «Гуморески та байки» (1991), «Таємна зброя» (1992), «Під впливом НЛО» (1992), «Як стати молодим» (1992), «Вічна тема» (1993), «У Черкасах — сміються!» (2006) та інші. Володимир Олексійович — член Національної спілки письменників України, двічі лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2016 р. та 2019 р.), лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов», лауреат конкурсу «Автора! Автора!», який проводився журналом «Перець» та міністерством культури України.

Останні коментарі до сторінки
«Володимир Даник. «Філософія... від учасниці конкурсу!»»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми