96. "Владарюйте над душею дитини книжкою, розумом, переконаннями" (книга "Сто порад учителеві") - Василь Сухомлинський


Василь Сухомлинський

СТО ПОРАД УЧИТЕЛЕВІ


96.  ВЛАДАРЮЙТЕ НАД ДУШЕЮ ДИТИНИ КНИЖКОЮ, РОЗУМОМ, ПЕРЕКОНАННЯМИ


Був у мене розумний, але норовливий вихованець Юра. Як тонка очеретяна стеблинка чутлива до найменшого подиху вітерця, так він, Юра, був чутливим до правди й брехні, чесності й безчестя.

Приніс я в Кімнату Думки кілька книжок про далекі країни, про природні явища. Загорілись очі в Юри, коли він побачив яскраву, барвисту обкладинку книжки про морські глибини. Він попросив почитати, і коли я дав йому книжку, хлопчик з хвилюванням запитав: «А коли прочитаю — ще дасте?» «Звичайно,— відповів я.— Хоч і щодня читай по книжці».

Я необачно перебільшив: книжок про далекі країни, про морські глибини, про тропічні ліси й арктичну тишу, про незвичайні пригоди у мене в той час не вистачило б на кожний день. А Юра якраз через день приніс книжку й попросив нову. Кілька тижнів проминули непомітно. Але полиця з книжками, які зацікавили Юру, була невелика. І ось настав день, коли тривожна думка не давала мені спокою: що ж буде через тиждень? Адже хлопчик, п’ятикласник Юра, і уявити собі не може, що запас книжок у мене раптом вичерпався. Що ж буде, коли він зрозуміє, що я обманув його? Справа не тільки в тому, що наша дружба розпадеться. Не тільки в тому, що я не побачу більше в своїй маленькій кімнатці довірливих дитячих очей, не почую запитання: «А у вас ще багато книжок?» (У сусідній кімнаті була моя маленька тоді бібліотека, і я не дозволяв Юрі оглянути її, боячись, що він відразу ж розчарується в мені). Справа в тому, що я втрачу владу над душею цієї норовливої дитини, яка має — у цьому я був переконаний — єдиний у світі, неповторний характер: тягнеться до людей, в яких слово не розходиться з ділом у найдрібніших деталях.

І ось прийшов день, коли я вирушив із свого села в подорож до міст — Харкова, Полтави, Києва. Я витратив двомісячну зарплату, але повернувся додому радісний. Ледве доніс пакунки книжок. Боявся попасти на очі Юрі.

Три роки навчався Юра до закінчення VII класу (тоді була семирічна школа), і три роки я щодня думав про те, яку цікаву книжку я дам йому прочитати. Я відчував, що хлопчик думає не тільки про зміст прочитаної книжки. Він ніби судить по книжках про того, хто читає їх. Вдумливий, вимогливий, він був у ті роки моїм суддею. Чим глибший був зміст прочитаної книжки, чим цікавішою була наша бесіда, тим більше тягся він до мене, тим більше радості давали мені хвилини й години бесід.

Ці три роки були для мене справжнім випробуванням. З того часу в мене щороку є кілька таких — з допитливим розумом і чутливою душею — вихованців, як Юра. Я не міг би володіти їх волею, якби не книжка. Від книжки запалювалися, як маленькі вогники, дитячі і юнацькі інтереси. Я відчував себе під невсипущим контролем моїх вихованців. Якби хоч на один день припинилося моє активне життя в світі книжок, я втратив би владу над душами своїх вихованців. Я б став непотрібним дітям, бо нічого більше не міг би дати їм. А вчитель, який нового нічого не дає, стає для вихованців досадним наглядачем, якого в міру своїх сил терплять, але не поважають.

Дорогий друже, хочу порадити вам: володійте умами своїх вихованців. Немає сильнішого засобу підкорити волю свого вихованця, ніж підкорення його думок. Але владарювати над думками можна лише тоді, коли у вас багате, повнокровне життя в світі книжок. Найчутливіші, неповторно індивідуальні, норовливі, «бунтівливі», непокірні натури й характери при вмілому підході стають книголюбами. Підкорюйте їх книжками й розумом.


* Текст адаптовано

За матеріалами: В.О. Сухомлинський. Сто порад учителеві. Вибрані твори в п'яти томах. Том другий. Видавництво "Радянська школа", 1976, стор. 644 - 645.

 

Більше порад від Василя Сухомлинського:

Василь Сухомлинський, "Сто порад учителеві" 

Книга "Сто порад учителеві" написана російською мовою протягом 1965 - 1967 років. Уривки з роботи друкувалися російською мовою в журналі “Народное образование” (1969, №5,6,9) й українською мовою в ряді номерів газети “Радянська освіта” у 1971 та 1972 роках. У повному об’ємі вперше опублікована українською мовою у 1976 році в другому томі п’ятитомного видання вибраних творів педагога.


Останні коментарі до сторінки
«96. "Владарюйте над душею дитини книжкою, розумом, переконаннями" (книга "Сто порад учителеві") - Василь Сухомлинський»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми