74. "Не бійтесь труднощів. Нехай буде важко - без цього немає ідейного виховання юнацтва" (книга "Сто порад учителеві") - Василь Сухомлинський


Василь Сухомлинський

СТО ПОРАД УЧИТЕЛЕВІ


74. НЕ БІЙТЕСЬ ТРУДНОЩІВ. НЕХАЙ БУДЕ ВАЖКО — БЕЗ ЦЬОГО НЕМАЄ ІДЕЙНОГО ВИХОВАННЯ ЮНАЦТВА

 

У переборюванні труднощів виховується мужність, облагороджується серце. Не озлобляється, а, навпаки, робиться ніжним і чуйним до людини, до добра, і непримиренним, нещадним до зла. Життя, яке ми відкриваємо перед своїми вихованцями,— не уторована доріжка. Молоді, особливо юнакам, треба бути готовою до всього. Треба бути готовою до найсуворіших випробувань. Виховуйте своїх юнаків такими мужніми й витривалими, щоб труднощі й злигодні, які — до всього цього треба бути готовими повсякчас — зустрінуться на їхньому шляху, не породили розгубленості й розслабленості. З фізичною непохитністю й витривалістю зв’язана й непохитність духовна. Перевірте, мій друже, чи зможе ваш вихованець — 16-річний юнак — цілий день побути на лютому морозі, та не просто побути, а й працювати. Чи зможе він пройти під пекучим сонцем сорок кілометрів, і після цього кілька годин попрацювати. Чи зможе він витримати півдня без води.

Усе це треба зробити не у вигляді якихось штучних вправ. У самому житті, у повсякденній праці можуть бути й бувають такі труднощі й злигодні. Ми не говоримо юнакам: тренуйтесь у витривалості. Ми даємо їм трудове завдання, яке виконують в їхньому віці молоді селяни: у люті січневі морози юнаки ідуть у поле, навантажують на тракторні причепи сіно, підвозять його до тваринницьких ферм. Мету цієї праці юнаки бачать не в тому, щоб потренуватися, а в тому, щоб корови давали молоко, не буде сіна — не буде молока...

Якщо людина навчилася в роки отроцтва й ранньої юності переборювати труднощі й злигодні, вона бачитиме навколо себе те, чого ніколи не побачить розбещений неробством, розніжений, розслаблений «матусин синок».


* Текст адаптовано

За матеріалами: В.О. Сухомлинський. Сто порад учителеві. Вибрані твори в п'яти томах. Том другий. Видавництво "Радянська школа", 1976, стор. 589 - 590.

 

Більше порад від Василя Сухомлинського:

Василь Сухомлинський, "Сто порад учителеві" 

Книга "Сто порад учителеві" написана російською мовою протягом 1965 - 1967 років. Уривки з роботи друкувалися російською мовою в журналі “Народное образование” (1969, №5,6,9) й українською мовою в ряді номерів газети “Радянська освіта” у 1971 та 1972 роках. У повному об’ємі вперше опублікована українською мовою у 1976 році в другому томі п’ятитомного видання вибраних творів педагога.


Останні коментарі до сторінки
«74. "Не бійтесь труднощів. Нехай буде важко - без цього немає ідейного виховання юнацтва" (книга "Сто порад учителеві") - Василь Сухомлинський»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми