1 жовтня – День захисників і захисниць України та День українського козацтва


 

На відео: 1 жовтня – День захисників і захисниць України та День українського козацтва.

 

 

"Разом до перемоги!" (2022 р.)

 

Сьогодні — День захисників і захисниць України. День тих, хто стояв і стоїть за обороною нашої держави, власними кров'ю та життям виборює українську незалежність. Із 2014 року, з початком російсько-української війни, це свято відзначають на державному рівні. Українських захисників привітав головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний. У своєму телеграм-каналі він розмістив відео з історичними кадрами, де наші оборонці відбивають українські землі у російської орди. 

 

 

 

1 жовтня – День захисників і захисниць України та День українського козацтва

 

 

1 ЖОВТНЯ — ДЕНЬ ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ

(до 01.09.2023 року це свято відзначалося в Україні 14 жовтня)

 

1 жовтня в Україні святкують День захисників і захисниць України. Це державне свято відзначається водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва, починаючи з 2014 року. Свято встановлено указом президента № 806/2014 «Про День захисника України». Свято започатковане з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості. 14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала це свято на «День захисників і захисниць України». 28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України", який змінює дати державних свят відповідно до новоюліанського церковного календаря. День захисників і захисниць України перенесено на 1 жовтня (з 14 жовтня), бо це свято пов'язане з українськими військовими традиціями вшанування Дня Покрови Пресвятої Богородиці.


Примітно, що свято Покрови Пресвятої Богородиці має й іншу назву – Козацька Покрова, що свідчить про шанобливе ставлення українських вояків до релігійних дат. Козаки вірили, що свята Покрова Пресвятої Богородиці охороняє їх, а Богоматір вважали своєю заступницею і покровителькою. Історично цього дня було прийнято згадувати і віддавати належне козацькій доблесті. Саме 14 жовтня на Січі обирали нового отамана і влаштовували свято козацької мужності та відваги.

 

 

 

На відео: Привітання з днем Захисників та Захисниць України 1 жовтня.

 

 

День Захисника і Захисниці України — це не окрема дата, це кожен день кривавої боротьби Українських Захисників і Захисниць проти російських окупантів. Окупантів, які шматують нашу землю, які прийшли грабувати та вбивати. На їхньому шляху встали Збройні Сили України. Вони зупинили ворога, вони гонять його з рідної землі, вони рятують українські міста та села, дітей, жінок, стариків. Вони сплатили і сплачують високу ціну Перемоги над рашистами. Слава ЗСУ! Слава Українським Захисникам і Захисницям! З Днем Захисника і Захисниці України!

 

 

Кілька пізнавальних фактів про День захисників і захисниць України 


1. Історичні коріння цього Дня сягають часів Київської Русі та свята Покрови.

Покрова Пресвятої Богородиці - свято, яке відзначається православними та греко-католиками 14 жовтня.

За легендою, у цей день у 860 році військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу столицю Візантійської імперії Константинополь. Мешканці Константинополя з молитвою звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. Богородиця, за легендами, з'явилася перед ними та вкрила їх своєю покровою. Після цього військо Аскольда вже не могло побачити цих людей. За існуючою легендою, вражений цим дивом Аскольд та його дружинники після цього хрестилися.

 

2. Також Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків. Козаки будували багато храмів на її честь та шанували ікони Покрови.

7 серпня 1999 року другий президент України Леонід Кучма підписав указ про встановлення Дня українського козацтва в день Покрови. День козацтва не був святковим вихідним днем. Але вже наприкінці дев’яностих держава помітила день 14 жовтня, надавши йому патріотичного змісту.

 

3. 14 жовтня також на символічному рівні вважається днем заснування Української повстанської армії.

Інформація про створення УПА саме 14 жовтня 1942 року є у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року та наказі Головного командира УПА Романа Шухевича від 14 жовтня 1947 року. Можливо, що зараз важко встановити точну дату створення УПА. Однак вважається, що це сталося на свято Покрови.


4. Шлях до визнання свята Покрови, запорізьких козаків та створення УПА як Дня захисників і захисниць України був непростим та зайняв 24 роки після проголошення незалежності.

Довгий період в незалежній Україні ще святкували день 23 лютого, радянське та російське військове свято.


5. У СРСР 23 лютого відзначався День радянської армії та військово-морського флоту. Після розпаду СРСР у Росії цей день назвали День захисника Вітчизни.

Цікаво, що і у самій Росії не завжди можуть пояснити, що саме вони святкують 23 лютого.

Міфологія "свята 23 лютого" - це тема окремої статті. Зазначимо, що одним з пояснень було, що саме цього дня у 1918 році нібито було створено першу червоноармійську частину, яка брала участь у боях на північному заході Росії.

Потім радянські пропагандисти почали казати, що ця частина не просто була створена, а перемогла підрозділи німецької армії під Псковом та Нарвою. Водночас, за даними істориків жодних боїв під Псковом і Нарвою 23 лютого 1918 року не було.


6. У період правління першого президента України Леоніда Кравчука було засновано День Збройних Сил України.

Він був встановлений постановою ВР у 1993 році. Відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення у 1991 році закону "Про Збройні Сили України". Однак День ЗСУ не був святковим днем та не зміг тоді перемогти у суспільстві "23 лютого".

День ЗСУ відзначається урочистою церемонією покладання квітів до могили Невідомого солдата, божественною літургією. У військових частинах проходили урочисті збори, на яких відбувалася церемонія вручення державних нагород.


7. Одним з проявів багатовекторності правління президента Леоніда Кучми стало офіційне відновлення "23 лютого" як державного свята. В указі від 1999 року йшлося про День захисників Вітчизни, що стало калькою російського свята.


8. На противагу цьому день створення УПА як день українського війська активно відзначали активісти правих організацій. Активісти влаштовували 14 жовтня "Марши героїв" та інші акції на честь УПА.

Перший такий великий марш було проведено у Києві у 2005 році. Потім марші у центрі міста стали щорічними. Бувало, що вони завершувалися силовим протистоянням з поліцією.

З 2006 року організатором маршу є ВО "Свобода". З 2015 року окрім "Свободи" до організації маршу долучилися Правий сектор і Національний корпус (з 2016 року).

 

9. День захисника України був офіційно встановлений як державне свято вже після початку російської агресії на Донбасі.

14 жовтня 2014 року указом президента Петра Порошенка було скасовано указ Кучми від 1999 року, яким встановлювалося свято — День захисника Вітчизни (23 лютого). Спочатку День захисника України ще не був вихідним.

Пізніше П. О. Порошенко запропонував зробити День захисника неробочим днем. 5 березня 2015 року Верховна Рада підтримала це рішення. Отже з 2015 року День захисника України є святковим вихідним днем.

 

10. 14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала це свято на «День захисників і захисниць України».

 

11. 28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України", який змінює дати державних свят відповідно до новоюліанського церковного календаря. День захисників і захисниць України перенесено на 1 жовтня (з 14 жовтня), бо це свято пов'язане з українськими військовими традиціями вшанування Дня Покрови Пресвятої Богородиці.

 

На відео: 1 жовтня — День захисників та захисниць. Покрова.

За матеріалами: https://espreso.tv/

 

 

Дивіться також на нашому сайті:

Вірші Тараса Шевченка, Марії Пригари, Яни Яковенко про козаків
Вірші Тараса Шевченка, Йосипа Струцюка, Марії Пригари, Яни Яковенко, Марії Хоросницької про козаків та козацтво.
 

 

Козацькі пісні

фольклор народна мудрість, Усна народна творчість, українські пісні, Суспільно-побутові пісні, Козацькі пісніУ статті пропонуються такі козацькі пісні та їх характеристика: "Гомін, гомін по діброві", "Стоїть явір над водою", "Ой сів козак їсти, ідуть к йому вісти", "Ой літа орел, літа сизокрилий", "Понад морем, Дунаєм", "Ой у лузі та і при березі", "Не жаль мені на сотника", "Соколику-сину! Вчини мою волю", "Ставлю коня в вишневому саду", "Ой а у полі, гей, терен, теренок", "Ой по горах сніги лежать", "Нещаслива годинонька була", "Гомін, гомін, гомін", "Ой мандрував молодий козак", "Ой кряче, кряче чорненький ворон", "Ой із лісу із темного", "Засвистали козаченьки в похід з полуночі", "Ой крикнула лебедонька", "Коло млина, млина", "Ой зацвіла калинонька у темному лузі", "Гаєм зелененьким вода тече", "А, хто хоче війну знати", "Ой там в степу при дорозі", "Горе мені, козакові, що батька немає", "На вулиці сурма грає", "Да вари, мати, вечеряти", "Та йшов козак дорогою", "Ой матусю, та не гай мене", "Добривечір тобі, зелена діброво", "Туман поле покриває", "Гей, з устні Дніпра та до вершини", "Не жур мене, моя мати".

 

 

Козацькі пісні. Збірник. Фольклорні записи та упорядкування Н. Г. Полякової, 1991
До цього збірника увійшли пісні, записані Надією Поляковою протягом 90-х років минулого століття переважно в Оріховському, Запорізькому, Чернігівському і Токмацькому районах Запорізької області від фольклорних колективів або окремих носіїв фольклору, які саме і передали фольклорним колективам старовинні пісні: "За Україну!", "Ой у лузі червона калина", "Розлилися круті бережечки", "Гомін, гомін, гомін по діброві", "Зажурилась Україна", "Стоїть явір над водою", "Ой на горі та женці жнуть", "Ой у лузі та ще й при березі".
 
 
Свята українського народу. Українські народні традиції. Осінній цикл свят.14 жовтня - свято Покрови Пресвятої Богородиці
1 жовтня відзначаємо свято Покрови Пресвятої Богородиці, або, кажуть, "Покрови". Традиційно Покрова на Україні належала до так званих двонадесятих свят, себто великих. З Покрови починали гуляти весілля — це була пора сватань та шлюбів. Покрова вважалась покровителькою козаків. Щорічно з великою урочистістю вони відмічали це свято на Січі у своєму головному храмі святої Покрови. Українська Повстанська Армія (УПА), що постала в час другої світової війни як збройна сила проти гітлерівської і большевицької окупації, — теж обрала собі свято Покрови за день Зброї, віддавшись під опіку святої Матері Богородиці. Таким чином, Покрова святкується в нас не тільки як народньо-релігійне, а й національне свято.
 
 
14 жовтня - свято Покрови Пресвятої Богородиці
Свято Покрови нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід і є храмовим святом багатьох міст і сіл України. Стало добрим звичаєм побувати 1 жовтня на Службі Божій, прикрасити домашню ікону Богоматері, згадати родичів чи знайомих, які пішли в похід, змушені десь воювати, боронячи Вітчизну, і помолитися за них.
 
 
 
 
Вірші про війну"Коли закінчиться війна,
Я хочу тата обійняти,
Сказати сонячні слова
І повести його до хати,
Ти – наш Герой! Тепер щодня
Я буду дякувати Богу 
За мирне небо, за життя,
Всім, хто здобув нам ПЕРЕМОГУ!"

(Ірина Мацкова)​
 
 
 

Вірші про Україну

УкраїнаДумки українських поетів про рідну країну, їхні відчуття до української землі і нашого народу — все це юні читачі зможуть знайти в представленій добірці віршів про Україну від Ганни Черінь, Юрка Шкрумеляка, Наталки Талиманчук, Іванни Савицької, Уляни Кравченко, Яни Яковенко, Василя Симоненка, Івана Франка, Володимира Сосюри, Катерини Перелісної, Богдана-Ігоря Антонича, Марійки Підгірянки, Миколи Чернявського, Володимира Сіренка, Іванни Блажкевич, Грицька Бойка,  Миколи Вінграновського, Платона Воронька, Наталі Забіли,  Анатолія Камінчука, Анатолія Качана,  Володимира Коломійця, Тамари Коломієць, Ліни Костенко, Андрія Малишка, Андрія М’ястківського, Івана Неходи, Бориса Олійника, Дмитра Павличка, Максима Рильського, Вадима Скомаровського, Сосюра Володимир, Павла Тичини, Петра Осадчука, Варвари Гринько та інших відомих українських поетів.


Останні коментарі до сторінки
«1 жовтня – День захисників і захисниць України та День українського козацтва»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми